Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji

Wielka fuzja na polskim rynku paliw nie w tym roku

e-petrol.pl
2021-11-15 / 09:49
Wielka fuzja na polskim rynku paliw nie w tym roku

Komisja Europejska wydłużyła termin na realizację środków zaradczych związanych z połączeniem Orlenu i Lotosu do 14 stycznia 2022 roku. Formalne zakończenie procesu fuzji ma nastąpić zgodnie z harmonogramem w pierwszym półroczu 2022 roku.

PKN Orlen poinformował, że finalizuje umowy z partnerami do realizacji warunków zaradczych, którzy zagwarantują dalszy rozwój biznesowy firm objętych postępowaniem. Orlen podał w komunikacie, że równolegle prowadzone są działania przygotowujące obie spółki do procesu połączenia. Kompleksowość procesu przy bardzo wymagającym otoczeniu makroekonomicznym, wymaga dodatkowego czasu na negocjacje z partnerami, aby uzyskać najlepsze możliwe warunki transakcyjne oraz umożliwić przeprowadzenie decyzji korporacyjnych również po stronie partnerów.

- Naszym celem jest wybór takich partnerów biznesowych, którzy zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne i dynamiczny rozwój połączonych firm. Jesteśmy na ostatniej prostej etapu prowadzącego do podpisania umów z partnerami. Ustalony wspólnie z Komisją Europejską wydłużony termin na przekazanie dokumentów związanych z realizacją warunków zaradczych daje nam komfort dopracowania wszelkich niezbędnych formalności. To czas, który zamierzamy dobrze wykorzystać. Priorytetem jest przeprowadzenie transakcji w taki sposób, by była ona korzystna dla polskiej gospodarki, obu spółek i ich klientów oraz akcjonariuszy, którzy wierzą w sens biznesowy i powodzenie tego strategicznego projektu. Potwierdzeniem tego jest m.in. warunkowa zgoda na fuzję przez NWZA Lotosu – mówi, cytowany w komunikacie spółki Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Orlen podał, że kluczowe w procesie połączenia obu firm były uchwały podjęte 14 października br. przez NWZA Grupy Lotos, które umożliwiają przedstawienie środków zaradczych Komisji Europejskiej. Ta decyzja pozwoliła na wdrożenie 2 listopada br. wewnątrzgrupowej reorganizacji, polegającej na integracji w jednym podmiocie – Lotos Asfalt – całości kompleksu rafineryjnego. Wydzielenie rafinerii w Gdańsku to krok milowy do realizacji warunków zaradczych.

W komunikacie prasowym czytamy też, że w ramach dokumentacji przekazywanej KE złożony zostanie komplet warunkowych umów sprzedaży na rzecz inwestorów wszystkich aktywów wskazanych przez Komisję Europejską w warunkowej decyzji koncentracyjnej, jak również komplet zgód korporacyjnych po stronie PKN Orlen oraz Grupy Lotos, pozwalających na wdrożenie środków zaradczych.

Proces decyzyjny po stronie KE może trwać około trzech miesięcy. Do finalnego połączenia obu firm niezbędne będzie uzyskanie zgody akcjonariuszy zarówno po stronie Grupy Lotos jak i PKN Orlen. Głosowanie akcjonariuszy za połączeniem odbędzie się po uzyskaniu wiążącej zgody Komisji Europejskiej na koncentrację.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.