Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Przedsiębiorca z Suwałk podejrzany o kierowanie grupą przestępczą

e-petrol.pl
2021-09-17 / 09:54
Przedsiębiorca z Suwałk podejrzany o kierowanie grupą przestępczą

Białostockie CBŚP i Prokuratura Regionalna wyjaśniają sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie nie odprowadzali należnych podatków w wewnątrzwspólnotowym obrocie paliw.

Współpraca prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Białymstoku z policjantami z Centralnego Biura Śledczego Policji dała efekt w postaci zatrzymania pod koniec sierpnia 2 osób, a trzecią doprowadzono z aresztu śledczego. Prokuratorzy zabezpieczyli majątek należący do nich, wart blisko 10 mln zł.

Na czele grupy miał stać suwalski przedsiębiorca Dariusz M. Pod koniec sierpnia organy ścigania zatrzymały kolejne dwie osoby, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posługiwania się poświadczającymi nieprawdę, nierzetelnymi fakturami VAT, składania nierzetelnych deklaracji podatkowych czy prania pieniędzy. Decyzją sądu oboje zostali tymczasowo aresztowani.

W wyniku działalności podejrzanych doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku od towarów i usług w kwocie około 4,5 mln zł. Dodatkowo podejrzanym przedstawiono zarzuty związane z ich działalnością w latach 2014-2015 w ramach innego podmiotu z terenu Suwałk, który również zajmował się obrotem paliwami. W tym przypadku zarzuty dotyczyły spowodowania uszczupleń należności publicznoprawnych w podatku od towarów i usług w kwocie blisko 13 mln zł. Śledczy ustalili i zabezpieczyli majątek należący do podejrzanych, tj.: 6 nieruchomości, położonych zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, o łącznej wartości blisko 10 mln zł. Zabezpieczenia dokonano na poczet grożącym podejrzanym karom i środkom karnym o charakterze majątkowym.

Jak podała Prokuratura Krajowa mechanizm działania grupy polegał na kontrolowanym łańcuchu podmiotów gospodarczych, które nabywały wewnątrzwspólnotowo z innych krajów Unii Europejskiej przy udziale tzw. znikających podatników paliwa płynne. Sprzedaż paliw na terenie kraju była następnie fakturowana na kolejne podmioty (bufory), przy czym pierwsi nabywcy tj. znikający podatnicy, nie odprowadzali należnego podatku od towarów i usług.

Zatrzymanie podejrzanych jest kolejnym elementem w trakcie wykonywania czynności w ramach dużego śledztwa podatkowego w obrocie paliwami. Zarzuty w tej sprawie przedstawiono kierującemu grupą Dariuszowi M. oraz 130 innym osobom. Śledztwo jest rozwojowe.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.