Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Port Gdynia rozbuduje morski hub paliwowy

e-petrol.pl
2021-04-28 / 09:50
Port Gdynia rozbuduje morski hub paliwowy

Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) wraz z operatorem sieci rurociągów paliwowych PERN współpracują nad umocnieniem pozycji morskiego hubu paliwowego w porcie. Podejmowane inwestycje wiążą się ze wzrostem zainteresowania importem paliw drogą morską.

Od stycznia do marca 2021 r. w gdyńskim porcie przeładowano prawie 561,38 tys. ton paliw. W tym samym okresie w 2020 r. było to niemal 412,34 tys. ton. Oznacza to, że w I kwartale 2021 r. w porównaniu do tego okresu w 2020 r. przeładunek paliw zwiększył się o 36,14 proc.

Ostatnio należąca do PERN baza paliw w Dębogórzu, połączona rurociągiem bezpośrednio z terminalem paliw płynnych w Porcie Gdynia, oddała do użytku dwa nowe zbiorniki po 32 tys. m3 każdy, a pojemność magazynowa wzrosła do prawie 260 tys. m3. W przyszłym roku w bazie pojawi się jeszcze jeden. 

Plany rozbudowy obejmują też inwestycje w instalacje transportu rurociągowego oraz modernizację frontu kolejowego. Z kolei ZMPG we współpracy z PERN realizuje projekty na stanowisku przeładunku paliw płynnych (SPPP). Celem jest zwiększenie efektywności importu i dalszej dystrybucji oleju napędowego.

W gdyńskim porcie jeszcze w 2017 r. podjęto decyzję o uruchomieniu programu modernizacji SPPP. Instalację wyposażono w marcu 2020 r. w nowy nalewak wraz z fundamentem i instalacjami przynależnymi. W kwietniu 2021 r. ogłoszono przetarg na podwyższenie za pomocą stalowego adaptera morskiego ramienia przeładunkowego R203 w portowym terminalu paliwowym.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.