Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Z kraju
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Jest wykonawca rurociągu Boronów-Trzebinia

e-petrol.pl
2021-01-27 / 09:43
Jest wykonawca rurociągu Boronów-Trzebinia

PERN poinformował, że będą szybsze dostawy paliw dla Aglomeracji Śląskiej. Spółka wyłoniła wykonawcę strategicznej inwestycji w sektorze naftowym – budowy rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Projekt jest jednym z kluczowych elementów programu Megainwestycje PERN – przedłuży o ok. 97 km istniejącą magistralę rurociągową Płock – Koluszki – Boronów aż do Terminala Paliw w Trzebini i poprawi dostępność paliw dla Aglomeracji Śląskiej.

Umowa na wykonywanie budowy rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia została zawarta 26 stycznia br. z konsorcjum w składzie: Przedsiębiorstwo AGAT S.A., z siedzibą w Koluszkach (lider), ZRUG Sp. z o.o., z siedzibą w Poznaniu (partner). Wejdzie w życie po uzyskaniu niezbędnych zgód korporacyjnych.

Budowa rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia to inwestycja strategiczna nie tylko ze względu na poprawę bezpieczeństwa zaopatrzenia południa Polski w paliwa, ale również oznacza ograniczenie liczby cystern kolejowych, a także autocystern na lokalnych drogach, a to z kolei mniej uciążliwych spalin i hałasu dla mieszańców tego regionu – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym spółki Rafał Miland, wiceprezes PERN.

Spółka podkreśliła, że inwestycja stanowi przedłużenie o ok. 97 km istniejącej magistrali rurociągowej Płock – Koluszki – Boronów do Terminala Paliw PKN Orlen S.A. w Trzebini. Celem budowy rurociągu jest poprawa bezpieczeństwa zaopatrzenia południa Polski w paliwa poprzez zwiększenie zasięgu transportu rurociągowego z Zakładu Głównego PKN Orlen SA. Rurociąg Boronów – Trzebinia, przebiegający przez tereny województwa śląskiego i małopolskiego (w sumie jedenaście miast i gmin), oznacza również ograniczenie transportu produktów naftowych lokalnymi drogami. Projekt powstaje w oparciu o ustawę o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.

Najważniejsze informacje dotyczące tej inwestycji są dostępne na stronie internetowej: boronowtrzebinia.pl

Słowa kluczowe: Boronów-Trzebinia, rurociąg

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.