Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości
Live Chat Software

Legislacyjne zamieszanie z papierowym dokumentem dostawy

e-petrol.pl
2019-12-06 / 13:57
Legislacyjne zamieszanie z papierowym dokumentem dostawy

Z końcem grudnia upływa okres obowiązywania regulacji przejściowej, dzięki której można stosować do przemieszczeń wyrobów zwolnionych i z zerową stawką akcyzy, obok elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD), również dotychczasowy dokument dostawy w postaci papierowej. Ministerstwo Finansów zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by te przepisy miały dalej zastosowanie w 2020 roku.

Wprowadzenie obowiązku stosowania e-DD miało być ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej, ale przygotowanie systemu najpierw się opóźniło, a później przedsiębiorcy mieli do niego wiele uwag, dlatego powrócił temat wydłużenia  okresu, w którym może być stosowany papierowy dokument dostawy.

- Ministerstwo Finansów zgłosiło taki zamiar z końcem września br., okres wyborczy jednak trochę pogmatwał płynne wdrożenie tych zmian i teraz na początku grudnia stanęliśmy przed dylematem, czy w Nowym Roku dalej będzie mógł być stosowany papierowy dokument dostawy, czy też może zacznie obowiązywać elektroniczny dokument dostawy, a faktycznie wejdziemy od razu w tryb awaryjny – mówi Jacek Arciszewski, doradca podatkowy.

Resort finansów zapewnia jednak, że prace nad przedłużeniem stosowania papierowego dokumentu dostawy są nadal kontynuowane. - Obecnie przedmiotowe kwestie kontynuowane są jako wniosek mniejszościowy z inicjatywy Pana Senatora Grzegorza Biereckiego (zgłoszona autopoprawka senacka) oraz według ścieżki legislacyjnej zainicjowanej przez Senat –  podało biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

Co ciekawe w czwartek 5 grudnia do Sejmu wpłynął jeszcze poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne, który dotyczy przedłużenia do dnia 31 stycznia 2021 r. okresu, w którym możliwe będzie dokonywanie dostaw wyrobów akcyzowych objętych monitorowaniem w Systemie EMCS PL2, również na podstawie papierowego dokumentu dostawy.

- Z uwagi na fakt, że Sejm zaczyna obrady 12 grudnia, a Senat zaczyna 17 grudnia, wydaje się, że mamy dużo czasu na przeprowadzenie procesu legislacyjnego, dodajmy procesu, który jeszcze w tym roku, choćby 30 grudnia, czy też w Sylwestra, zakończy się publikacją ustawy w Dzienniku Ustaw – ocenia Jacek Arciszewski.

Jest więc bardzo prawdopodobne, że pomimo dużego zamieszania z procesem legislacyjnym, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z papierowego dokumentu dostawy także w 2020 r.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.