Magazyn Branżowych Inspiracji

Elektryczne ciężarówki – przyszłość transportu drogowego w Polsce

Transport drogowy w Polsce, szczególnie w sektorze międzynarodowym, czeka rewolucja związana z elektryfikacją flot – donosi dziennik „Rzeczpospolita”.

Eksperci przekonują, że polscy przewoźnicy muszą przyspieszyć proces transformacji w kierunku elektromobilności, aby pozostać konkurencyjni na rynku europejskim. Elektryczne ciężarówki stają się coraz bardziej dostępne, a ich eksploatacja – tańsza niż pojazdów spalinowych. Według prognoz, do 2030 roku całkowity koszt posiadania elektrycznych pojazdów o masie powyżej 15 ton ma spaść nawet o 57 proc., co sprawia, że staną się one bardziej opłacalne w długim okresie.

W „Rzeczpospolitej” czytamy, że dekarbonizacja transportu to kluczowy element w realizacji europejskich celów dotyczących zmniejszenia emisji CO2. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej do 2030 roku na drogach UE będzie musiało jeździć ponad 400 tys. elektrycznych ciężarówek. To wyzwanie, które wymaga szybkiego rozwoju infrastruktury ładowania oraz wsparcia finansowego dla firm transportowych.

W Polsce w 2023 roku zarejestrowano tylko nieco ponad 100 elektrycznych ciężarówek, co stanowi zaledwie ułamek rynku unijnego – zauważa dziennik. Niemniej jednak, pojawiają się pozytywne zmiany. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program wsparcia, który przewiduje dotacje na zakup elektrycznych pojazdów. Dzięki temu przewoźnicy mogą liczyć na pomoc w sfinansowaniu do 60 proc. kosztów zakupu pojazdów. To znaczący impuls, który może przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce.

Oprócz rozwoju ciężarówek elektrycznych, wiele firm decyduje się na elektryczne pojazdy dostawcze, szczególnie w miastach. Przykładem jest InPost, który wprowadził do swojej floty 250 elektrycznych Fordów E-Transit, planując do 2040 roku osiągnąć zerową emisję netto.

Więcej w kategorii

Przyłączenie punktów ładowania aut elektrycznych będzie łatwiejsze

Przyłączenie punktów ładowania aut elektrycznych będzie łatwiejsze

Energa-Operator, spółka zależna Energi z Grupy Orlen poinformowała, że uzyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) 120 mln zł na modernizację sieci elektroenergetycznej. Pozwoli to na przyłączenie do niej szybkich punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

W Lublinie pod parafią naładujesz samochód

W Lublinie pod parafią naładujesz samochód

Polska Agencja Prasowa podała, że Kuria Metropolitalna w Lublinie planuje uruchomienie stacji ładowania samochodów elektrycznych na parkingach przy parafiach. Inicjatywa motywowana jest troską o planetę i nauczaniem Kościoła.

Przyspieszenie w budowie ładowarek

Przyspieszenie w budowie ładowarek

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych, a wzrost o 760 nastąpił w ostatnim miesiącu – poinformowała w komunikacie firma Powerdot.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się