Shell Franczyza

Dobry miesiąc dla rynku aut elektrycznych

Czerwiec 2024 roku przyniósł rekordowy wynik rejestracji aut elektrycznych w Polsce – zarejestrowano aż 2280 sztuk, co oznacza wzrost o 59 proc. w porównaniu z majem. Jednak - jak czytamy w ‘’Pulsie Biznesu’’ ten imponujący wynik nie jest zasługą nagłego skoku popytu, a raczej kumulacją kilku czynników.

Kluczową rolę odegrała Tesla, której model 3 zanotował gwałtowny wzrost rejestracji (838 sztuk w czerwcu vs 367 w maju). Wynikało to z kumulacji dostaw zamówionych w lutym i marcu, które dotarły do Europy dopiero w połowie czerwca. Szybkie rejestracje miały na celu zamknięcie transakcji w kończącym się kwartale.

Dodatkowo, czerwiec był miesiącem rozliczeń dla dilerów, którzy chcieli zrealizować roczne plany sprzedażowe. To tłumaczy wzrost liczby ofert z atrakcyjnymi rabatami na auta elektryczne, pod warunkiem rejestracji do końca czerwca. Dziennik zauważa, że nie bez znaczenia było również zamieszanie wokół programu "Mój Elektryk". Pod koniec maja okazało się, że większość środków przeznaczonych na dotacje do leasingu i wynajmu aut elektrycznych wyczerpała się. Firmy, chcąc wykorzystać pozostałe środki, przyspieszyły sprzedaż, co przełożyło się na wzrost rejestracji w czerwcu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprawdzie zasilił program dodatkowymi 60 mln zł, ale zdaniem ekspertów te środki wystarczą jedynie na około 2,5 miesiąca, przyjmując obecny poziom rejestracji. 

Dziennik zauważa, że rekordowy czerwiec nie odzwierciedla rzeczywistego wzrostu zainteresowania autami elektrycznymi. Wyniki sprzedażowe były sztucznie podbite przez kumulację czynników niezależnych od popytu. Należy zatem oczekiwać, że w kolejnych miesiącach tempo rejestracji ulegnie normalizacji.

Więcej w kategorii

Producenci baterii do aut elektrycznych zmagają się z spadającymi zyskami

Producenci baterii do aut elektrycznych zmagają się z spadającymi zyskami

LG Energy, jeden z największych graczy na rynku baterii do samochodów elektrycznych, odnotował spadek zysku operacyjnego o 58 proc. w drugim kwartale 2024 roku. Gorsze wyniki tłumaczy się spowolnieniem sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Sieć Moya ma promocję na ładowanie pojazdów elektrycznych

Sieć Moya ma promocję na ładowanie pojazdów elektrycznych

Czas wakacji przyzwyczaił kierowców do korzystania z rabatów na tankowanie, ale promocje pojawiają się także dla użytkowników pojazdów na prąd.

Negocjacje w sprawie ceł na chińskie pojazdy elektryczne

Negocjacje w sprawie ceł na chińskie pojazdy elektryczne

Unia Europejska nieznacznie obniżyła proponowane cła na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Chinach.