Shell Franczyza

Rynek pojazdów elektrycznych w Europie rozpędza się

Według raportu EY i Eurelectric, sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie przewyższy sprzedaż aut spalinowych do 2030 roku.

Na europejskich drogach będzie jeździć wtedy ponad 75 milionów bezemisyjnych pojazdów. Już teraz obserwujemy dynamiczny wzrost rynku - w 2023 roku na świecie sprzedano ponad 14,1 miliona elektryków, a ich łączna liczba przekroczyła 40 milionów.

Raport opracowany przez EY i Eurelectric "How do we solve the challenge of data interoperability in e-mobility?" przedstawia korzyści płynące z płynnego przepływu informacji w ekosystemie pojazdów elektrycznych. Dane generowane przez auta stają się podstawą spersonalizowanych rekomendacji, ukierunkowanych usług i optymalizacji infrastruktury.

- Samochody elektryczne stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla konsumentów, co prowadzi do dynamicznego wzrostu sprzedaży. Widzą oni wiele korzyści związanych z ich posiadaniem, takich jak niższe koszty serwisowania oraz eksploatacji – cena energii na wielu rynkach jest korzystniejsza niż cena paliwa. Do tego dochodzi większa świadomość ekologiczna, a wiele firm zmienia flotę na bezemisyjną, aby wypełniać swoje zobowiązania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Nie bez znaczenia jest także postęp technologiczny związany z krótszym czasem ładowania, co zwiększa wygodę użytkowania – powiedział partner EY, lider działu energetyki w Polsce oraz regionie CESA Jarosław Wajer.

Polska również odgrywa coraz ważniejszą rolę w rozwoju elektromobilności. W kraju powstają fabryki baterii i komponentów do aut elektrycznych, rośnie liczba punktów ładowania, a rząd wspiera transformację m.in. poprzez programy dotacji i ulg podatkowych.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Dobry miesiąc dla rynku aut elektrycznych

Dobry miesiąc dla rynku aut elektrycznych

Czerwiec 2024 roku przyniósł rekordowy wynik rejestracji aut elektrycznych w Polsce – zarejestrowano aż 2280 sztuk, co oznacza wzrost o 59 proc. w porównaniu z majem. Jednak - jak czytamy w ‘’Pulsie Biznesu’’ ten imponujący wynik nie jest zasługą nagłego skoku popytu, a raczej kumulacją kilku czynników.

Producenci baterii do aut elektrycznych zmagają się z spadającymi zyskami

Producenci baterii do aut elektrycznych zmagają się z spadającymi zyskami

LG Energy, jeden z największych graczy na rynku baterii do samochodów elektrycznych, odnotował spadek zysku operacyjnego o 58 proc. w drugim kwartale 2024 roku. Gorsze wyniki tłumaczy się spowolnieniem sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Sieć Moya ma promocję na ładowanie pojazdów elektrycznych

Sieć Moya ma promocję na ładowanie pojazdów elektrycznych

Czas wakacji przyzwyczaił kierowców do korzystania z rabatów na tankowanie, ale promocje pojawiają się także dla użytkowników pojazdów na prąd.

Negocjacje w sprawie ceł na chińskie pojazdy elektryczne

Negocjacje w sprawie ceł na chińskie pojazdy elektryczne

Unia Europejska nieznacznie obniżyła proponowane cła na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Chinach.