MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Rośnie sprzedaż chińskich pojazdów elektrycznych

Sprzedaż chińskich samochodów elektrycznych w Europie wzrosła o 23 proc. w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku pomimo kroków podejmowanych przez Unię Europejską, mających na celu ochronę lokalnych producentów.

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku w Europie oraz w Wielkiej Brytanii, zarejestrowano około 119 300 samochodów elektrycznych – podaje „Financial Times”, powołując się na dane Schmidt Automotive Research. Ponad połowę z nich, czyli 54 proc., stanowiły pojazdy marek zachodnioeuropejskich, a także Tesle i pojazdy elektryczne marek japońskich. Resztę stanowiły chińskie marki pojazdów elektrycznych.

Gwałtowny wzrost eksportu chińskich pojazdów elektrycznych do Europy wzbudził obawy władz lokalnych o konkurencyjność lokalnych producentów samochodów, którzy jeszcze nie wymyślili, jak sprawić, by ich pojazdy elektryczne były niezawodne i tanie.

Aby zapobiec niekorzystnym skutkom chińskiego importu, Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie chińskiej branży pojazdów elektrycznych w oparciu o zarzuty nieuczciwych subsydiów.

Wyniki dochodzenia, które ma zakończyć się jesienią 2024 r., pozwolą ustalić i zdecydować czy w interesie UE leży zaradzenie skutkom nieuczciwych praktyk handlowych stwierdzonych w drodze nałożenia dodatkowych ceł na przywóz pojazdów elektrycznych z Chin.

UE rozważa nałożenie 20 proc. podatku na chińskie pojazdy elektryczne, co kosztowałoby Chiny utratę sprzedaży o prawie 4 mld USD. Będzie to jednak kosztować także europejskich nabywców pojazdów elektrycznych, ostrzegł pod koniec maja Kiloński Instytut Gospodarki Światowej. Obecnie cło importowe na chińskie pojazdy elektryczne wynosi 10 proc.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Dobry miesiąc dla rynku aut elektrycznych

Dobry miesiąc dla rynku aut elektrycznych

Czerwiec 2024 roku przyniósł rekordowy wynik rejestracji aut elektrycznych w Polsce – zarejestrowano aż 2280 sztuk, co oznacza wzrost o 59 proc. w porównaniu z majem. Jednak - jak czytamy w ‘’Pulsie Biznesu’’ ten imponujący wynik nie jest zasługą nagłego skoku popytu, a raczej kumulacją kilku czynników.

Producenci baterii do aut elektrycznych zmagają się z spadającymi zyskami

Producenci baterii do aut elektrycznych zmagają się z spadającymi zyskami

LG Energy, jeden z największych graczy na rynku baterii do samochodów elektrycznych, odnotował spadek zysku operacyjnego o 58 proc. w drugim kwartale 2024 roku. Gorsze wyniki tłumaczy się spowolnieniem sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Sieć Moya ma promocję na ładowanie pojazdów elektrycznych

Sieć Moya ma promocję na ładowanie pojazdów elektrycznych

Czas wakacji przyzwyczaił kierowców do korzystania z rabatów na tankowanie, ale promocje pojawiają się także dla użytkowników pojazdów na prąd.

Negocjacje w sprawie ceł na chińskie pojazdy elektryczne

Negocjacje w sprawie ceł na chińskie pojazdy elektryczne

Unia Europejska nieznacznie obniżyła proponowane cła na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Chinach.