Magazyn Branżowych Inspiracji

Napęd alternatywny kusi coraz bardziej

Ponad połowa osób chcących kupić nowych samochód, wybierze napęd alternatywny – czytamy w czwartkowym „Pulsie Biznesu”. Okazuje się, że za nowymi typami samochodów przemawiają niższe koszty eksploatacji.

Dziennik, powołując się na najnowszy raport EY Mobility Consumer Index 2023, przygotowany na podstawie badania zrealizowanego w 20 krajach, napisał, że konsumenci coraz częściej myślą o kupnie auta z napędem alternatywnym. Głównym powodem są rosnące ceny paliwa.

Połowa z badanych osób zakłada, że ich koleje auto będzie napędzał któryś z napędów alternatywnych elektryczny - BEV, hybryda plug-in - PHEV lub hybryda klasyczna - HEV. Wzrost zainteresowania jest szczególnie widoczny w USA, Szwecji i Japonii.

Poza kosztami paliwa kolejnymi powodami większego zainteresowania samochodami o napędzie elektrycznym w tym roku są: rosnące kary i obciążenia związane z posiadaniem samochodów spalinowych, lepsze osiągi aut o napędzie elektrycznym oraz malejące koszty utrzymania pojazdów z alternatywnym napędem. Cały czas problem dla kupujących stanowi niewystarczająca infrastruktura ładowania.

Dziennik przypomniał też wyniki najnowszego Barometru Nowej Mobilności, przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), z którego wynika, że obecnie 42,4 proc. Polaków myśli o zakupie auta z nowym napędem.
Słowa kluczowe:
Pozostałe aktualności
Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Zakaz eksportu oleju napędowego z Rosji wpłynął w październiku na dostawy tureckie. Wielkość rosyjskiego eksportu do Turcji spadła o 21 proc., czyli do najniższego poziomu od lutego.

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Z projektowanego rozporządzenia rządu wynika, że pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister w resorcie właściwym do spraw energii.

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Dwa dni po tym, jak rozeszła się wiadomość, że przedstawiciele Huti w Jemenie próbowali przejąć powiązany z Izraelem tankowiec, co wydawało się szczególnym rodzajem eskalacji konfliktu, Pentagon odrzucił tę teorię.

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

W Płocku na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu rozpoczęto budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej.

Rijad chce wesprzeć Teheran

Rijad chce wesprzeć Teheran

Arabia Saudyjska zwróciła się do Iranu z ofertą zacieśnienia współpracy i inwestycji w jego gospodarkę dotkniętą sankcjami, jeśli Republika Islamska powstrzyma swoich regionalnych pełnomocników przed przekształceniem wojny między Izraelem a Hamasem w szerszy konflikt, podała agencja Bloomberg.

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Kaztransoil zapowiedział, że do końca listopada wyśle do Niemiec więcej ropy niż planowano – nie 100 tys. ton, ale 154 tys. ton.