Live Chat Software
Lotos Paliwa

Czy Krajowy Plan Odbudowy przyspieszy rozwój elektromobilności?

e-petrol.pl
2021-04-13 / 09:40
Czy Krajowy Plan Odbudowy przyspieszy rozwój elektromobilności?

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), uważa, że rządowa propozycja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) we fragmencie dotyczącym zrównoważonego transportu jest zbyt ogólna. Jak czytamy w „Pulsie Biznesu” brakuje konkretów, a proponowany budżet jest zbyt skromny.

PSPA ocenia, że projekt nie spełnia też wymogów stawianych przez Komisję Europejską (KE), więc powinien zostać poprawiony. Stowarzyszenie przeprowadziło konsultacje branżowe projektu, a opinię przekazało właśnie Ministrowi Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

Cytowany przez "Puls Biznesu", Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, powiedział, że plany krajów takich jak Niemcy, Francja czy Słowacja zawierają zarówno diagnozę problemu, jak i konkretne cele. Państwa członkowskie uznają za priorytet rozbudowę infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, przewidują dopłaty i zmiany podatkowe premiujące wymianę samochodu na zeroemisyjny oraz inwestycje w zrównoważony transport publiczny. Zdaniem Mazura, to właśnie te elementy, których zabrakło w polskim projekcie.

PSPA zwraca uwagę, że proponowane zmiany nie mają charakteru przełomowego i nie stanowią wymaganej przez instytucje unijne kompleksowej i wyważonej reakcji na sytuację gospodarczą państwa członkowskiego z uwzględnieniem szczególnych wyzwań.

Zdaniem przedstawicieli branży elektromobilności budżet przewidziany na czysty transport (ponad 1 mld euro) jest dalece niewystarczający - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.