Live Chat Software

Będą dopłaty do stacji ładowania

e-petrol.pl
2019-09-19 / 09:37
Będą dopłaty do stacji ładowania

W krajowych ramach polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych są przewidziane zachęty, których wdrożenie ma się przyczynić do wzrostu wykorzystania pojazdów z alternatywnym napędem. Chodzi m.in. o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych i stacji ładowania.

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, zgodnie z planami przedstawionymi przez Ministerstwo Energii, do końca 2020 roku w 32 wybranych aglomeracjach w Polsce ma być rozmieszczonych 6 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych o normalnej mocy, 400 punktów ładowania o dużej mocy, a także 70 punktów tankowania gazu ziemnego CNG.

Ministerstwo wylicza, że na koniec lipca br. w naszym kraju istniało 971 punktów ładowania o normalnej mocy, 486 punktów ładowania o dużej mocy, a także 28 stacji tankowania gazu ziemnego CNG.

Ministerstwo Energii deklaruje, że ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu wspierani będą m.in. przedsiębiorcy budujący punkty ładowania oraz tankowania pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi, producenci ekologicznych środków transportu, samorządy inwestujące w czysty transport publiczny, wytwórcy biokomponentów, jak i podmioty chcące zakupić nowe pojazdy zero- i niskoemisyjne.

Wysokość dofinansowania w przypadku stacji ładowania energią elektryczną o mocy do 22 kW ma wynosić do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25,5 tys. zł na jedną stację. W przypadku stacji ładowania o mocy powyżej 22 kW przewidziano również dopłatę do 50 proc., ale nie więcej niż 150 tys. zł na jedną stację.

Przewidziano także dopłaty do stacji ładowania energią elektryczną pojazdów transportu publicznego – maksymalnie w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 240 tys. zł na jedną stację. W przypadku stacji ładowania CNG, LNG i wodorem przewidziano również 50-procentowe dopłaty przy zachowaniu maksymalnych kosztów kwalifikowanych na poziomie odpowiednio 750 tys. zł, 1,2 mln zł oraz 3 mln zł.
Słowa kluczowe: dopłaty, stacje ładowania

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.