MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

Przyszłość kotłów gazowych wciąż przedmiotem prac

Uczestnicy wtorkowego webinarium „Co z tymi kotłami?” wyjaśniali, czy w Unii Europejskiej wprowadzony zostanie zakaz stosowania urządzeń na paliwa tradycyjne. Aktualnie taka jednoznaczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Spotkanie zorganizowała Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

Daniel Markiewicz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił aktualne zasady działania i pozyskiwania dofinansowania z programu „Czyste powietrze”. Program adresowany jest do właścicieli domów, którzy chcą wymienić starsze, nieefektywne źródła ciepła na rozwiązania przyjazne środowisku. Dotacja może objąć zarówno samo nowe źródło ciepła, jak i przeprowadzenie termomodernizacji. Jeśli w ramach programu ubiegający się o dofinansowanie chciałby kupić kocioł gazowy, to dla kotła kondensacyjnego musi on spełniać wymogi przynajmniej energetycznej klasy A, zaś w przypadku zestawu musi to być kocioł spełniający normy przynajmniej jednej klasy energetycznej wyższej, niż wspomagane źródło ciepła. Odpowiadając na pytania Daniel Markiewicz podkreślał, że program nie jest adresowany do osób budujących nowe domy, bo te muszą spełniać aktualne wymogi budowlane, które już zakładają określone parametry energetyczne, więc dotowanie nie byłoby uzasadnione. Wskazywał też, że odpowiednikiem programu „Czyste powietrze” dla mieszkań w budynkach wielorodzinnych jest program „Ciepłe mieszkanie”, działający na nieco innych zasadach, ale o podobnych założeniach.

Ewa Abramiuk-Lété, dyrektorka Liquid Gas Europe-Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego, skupiła się na opisaniu bieżących prac nad przyszłością ogrzewania domów, toczących się w ramach instytucji Unii Europejskiej. Pakiet „Gotowi na 55” (Fit for 55) zawiera m.in. założenia do dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków. Abramiuk-Lété podkreślała, że demontować już zamontowanych kotłów nie będzie trzeba, ale pojawi się nacisk na unikanie paliw kopalnych i stosowanie paliw odnawialnych. W przypadku paliw gazowych chodzi m.in. o biometan, biopropan, czy bioDME. Jest propozycja, by od 2027 r. budynki użyteczności publicznej, a od 2030 wszystkie budynki były już zeroemisyjne. Poszczególne instytucje unijne prezentują aktualnie swoje stanowiska. W marcu planowane jest głosowanie w Parlamencie Europejskim, a po nim prowadzony będzie tzw. trialog między trzema instytucjami UE: Parlamentem, Komisją Europejską i Radą UE. W drugiej połowie 2023 r. prace powinny zaowocować finałowymi propozycjami aktów prawnych. Komisja Europejska wydaje się być najbardziej radykalna w swoich propozycjach dotyczących eliminacji pieców, nawet tych gotowych do spalania niskoemisyjnych źródeł energii, ale nominalnie opartych o paliwa kopalne. Komisja proponuje m.in. by minimalny limit sprawności dla kotłów wolnostojących był na poz. 110 proc.

Reprezentujący Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych Janusz Starościk precyzował, że pojawiające się w mediach hasło „zakaz kotłów” to tak naprawdę dyskusja w ramach UE o wycofaniu możliwości wspierania ich finansowania od 2027 r. Omówił rozwiązanie w postaci hybrydowych systemów grzewczych, które zawierają kilka rodzajów technologii, w tym również piece gazowe. Nawet, jeżeli zrealizowane zostałyby propozycje ograniczenia stosowania rozwiązań opartych o paliwa kopalne, to takie układy będą mogły dalej być stosowane. Starościk zwracał uwagę na ogólną zaletę rozwiązań uwzględniających LPG, jako możliwych do stosowania, gdy w danej lokalizacji nie ma dostępu np. do gazu sieciowego. Daniel Markiewicz z NFOŚiGW dodał, że w programie „Czyste powietrze” możliwe jest uzyskanie dotacji na pompę ciepła współpracującą w układzie hybrydowym z kotłem gazowym w monobloku, przy czym dotacja jest przyznawana jeden raz na jedno źródło ciepła.  Zazwyczaj jest to pompa ciepła, z uwagi na większą kwotę dotacji.