Co dalej w kwestii dekarbonizacji transportu?

Sean Goulding Carroll w portalu Euractiv.com pisze, że nowe przepisy UE mające na celu zieloną transformację sektora morskiego i lotniczego przewidują zakaz stosowania biopaliw pochodzenia roślinnego, pomimo tego, że ten sam typ paliwa ma odgrywać kluczową rolę w dekarbonizacji transportu drogowego.

Mimo że unijne prawo przewiduje stosowanie biopaliw pierwszej generacji w celu zastąpienia benzyny i oleju napędowego w pojazdach drogowych, w przepisach dotyczących paliw lotniczych i morskich zarówno bioetanol, jak i biodiesel są traktowane podobnie do paliw kopalnych.

Craig Winneker, dyrektor ds. komunikacji w stowarzyszeniu sektora handlu biopaliwami ePURE, zaapelował o przyjęcie przez Unię Europejską „bardziej pragmatycznego niż dogmatycznego” podejścia do przepisów. W rozmowie z portalem Euractiv.com Winneker mówił, że z kolei inne przepisy unijnego prawa dotyczące pakietu „Fit for 55” marginalizują wpływ biopaliw bądź nawet wykluczają ich rolę w osiąganiu celów klimatycznych.

Mimo zmian w unijnych przepisach dotyczących zrównoważonych źródeł energii, a konkretnie w dyrektywie w sprawie energii odnawialnej, limit wykorzystania biopaliw pozostał taki jak wcześniej.

Oznacza to, że udział biopaliw pochodzenia roślinnego w realizacji celów w zakresie energii odnawialnej w transporcie drogowym i kolejowym ograniczony jest do 7 proc. Państwa członkowskie nie mogą również przekroczyć wzrostu o 1 proc. w porównaniu z poziomem z 2020 r.

W portalu Euractiv.com czytamy też, że sektor biopaliw wskazuje na niechęć decydentów do obniżenia 7-procentowego limitu, co zdaniem branży jest potwierdzeniem, że biopaliwa pochodzenia roślinnego są paliwem zrównoważonym i mają ogromne znaczenie dla zielonej transformacji w transporcie. 

Pomimo silnej kampanii organizacji pozarządowych niezmieniony pozostaje również zakres dozwolonych surowców do produkcji biopaliw pochodzenia roślinnego. Do 2030 r. jako surowiec paliwowy ma zostać wycofany olej palmowy. Organizacje pozarządowe zaapelowały o dodanie soi do listy surowców podlegających ograniczeniom, argumentując, że jej zbiór przyczynia się wylesiania gruntów w Ameryce Łacińskiej.

Sean Goulding Carroll pisze, że zastosowanie biopaliw w europejskim sektorze transportu zapewne wzrośnie w związku z wypracowaniem przez Parlament Europejski i państwa członkowskie porozumienia w sprawie nowych przepisów mających zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej w UE, szczególnie przez samoloty i statki.

W obu tych aktach prawnych tzw. zaawansowane biopaliwa, wytwarzane z surowców odpadowych, a także paliwa syntetyczne na bazie wodoru uznane zostały za paliwa przyjazne dla środowiska.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023
Pozostałe aktualności
Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Zakaz eksportu oleju napędowego z Rosji wpłynął w październiku na dostawy tureckie. Wielkość rosyjskiego eksportu do Turcji spadła o 21 proc., czyli do najniższego poziomu od lutego.

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Z projektowanego rozporządzenia rządu wynika, że pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister w resorcie właściwym do spraw energii.

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Dwa dni po tym, jak rozeszła się wiadomość, że przedstawiciele Huti w Jemenie próbowali przejąć powiązany z Izraelem tankowiec, co wydawało się szczególnym rodzajem eskalacji konfliktu, Pentagon odrzucił tę teorię.

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

W Płocku na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu rozpoczęto budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej.

Rijad chce wesprzeć Teheran

Rijad chce wesprzeć Teheran

Arabia Saudyjska zwróciła się do Iranu z ofertą zacieśnienia współpracy i inwestycji w jego gospodarkę dotkniętą sankcjami, jeśli Republika Islamska powstrzyma swoich regionalnych pełnomocników przed przekształceniem wojny między Izraelem a Hamasem w szerszy konflikt, podała agencja Bloomberg.

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Kaztransoil zapowiedział, że do końca listopada wyśle do Niemiec więcej ropy niż planowano – nie 100 tys. ton, ale 154 tys. ton.