Gaspol SA: Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji!
2022-04-04 09:10 | Materiał Partnera: Gaspol SAW obliczu agresji militarnej Rosji na Ukrainę, GASPOL podjął decyzję o zaprzestaniu zakupów gazu płynnego LPG produkowanego w Rosji. Jednocześnie holding SHV, którego częścią jest GASPOL, podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkich nowych projektów inwestycyjnych w Rosji, eksportu do tego kraju oraz w pełni dostosował się do wszystkich sankcji nałożonych na Federację Rosyjską i Białoruś.

Gaspol SA
Jesteśmy przygotowani na możliwość rezygnacji z dostaw LPG z Rosji i mamy wypracowane sprawdzone rozwiązanie alternatywne. Jest nim zaopatrzenie się w gaz płynny z innych kierunków, głównie z
Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem naszego
morskiego terminalu przeładunkowego w Gdańsku oraz dzięki wykorzystaniu
innych jednostek naszej rozbudowanej infrastruktury operacyjnej.

Bezpieczeństwo energetyczne naszych klientów jest dla nas priorytetem i podjętymi przez nas decyzjami chcemy je zapewnić. Warto wspomnieć w tym kontekście inwestycję siostrzanej spółki Primagaz w morski terminal przeładunkowy Karlshamn w Szwecji, który pozwala nam zwiększyć dostawy na rynek polski.
- Uważam, że polski rynek LPG poradzi sobie bez gazu z Rosji, w sytuacji, gdyby zostało wprowadzone embargo na import z Rosji – mówi prezes GASPOLU Sylwester Śmigiel. Zdajemy sobie sprawę, że obecna sytuacja rynkowa, będąca zarówno efektem wojny jak i sytuacji gospodarczej w Polsce jest trudna dla naszych klientów z powodu zmieniających się cen. Nasze wspólne bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność kosztują. Uniezależnienie się od dostaw z Rosji wpływa na wzrost kosztów w obszarze logistyki i transportu.
Istotne koszty poniesie natomiast Rosja, której przemysł rafineryjny będzie musiał zagospodarować nadwyżkę produkcyjną LPG. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego z 2020 roku udział rosyjskiego gazu płynnego stanowił aż 65%% całego importu tego surowca do Polski (ok. 1,3 mln ton).

Polecamy

Decyzje o połączeniu spółek Orlenu i Lotosu zapadną 20-21 lipca
Akcjonariusze Orlenu i Lotosu w dniach 20 i 21 lipca podczas NWZA zdecydują o połączeniu spółek. Podejmą też uchwałę w sprawie zgody na zbycie przez Orlen baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie do Lotos Terminale.
2022-07-05 / 09:40 | Z kraju

Polska wnioskuje o cła importowe na ropę z Rosji
Polska złożyła w Brukseli wniosek o wprowadzenie unijnych ceł na import rosyjskiej ropy. Wprowadzenie podatku nie będzie wymagało jednomyślnej zgody państw członkowskich, a jedynie większości kwalifikowanej.
2022-07-04 / 09:55 | Ze świata

Zmiany w zarządzie Anwim S.A.
Rada Nadzorcza Anwim S.A. 30 czerwca 2022 r. podjęła uchwałę o powołaniu do zarządu spółki Artura Krzyka – poinformowała spółka w komunikacie. Będzie on pełnił także funkcję dyrektora operacyjnego ds. importu w Anwim S.A.
2022-07-04 / 09:54 | Z kraju
Pozostałe aktualności

Chorwacja zamraża ceny paliw
Chorwacki rząd wydał rozporządzenie, w którym zdecydował o zamrożeniu na kolejne dwa tygodnie cen paliw podstawowych na stacjach benzynowych. Rozporządzenie reguluje ceny detaliczne i hurtowe.
2022-07-05 / 09:57 | Ze świata

Policja zatrzymała seryjnego złodzieja paliw
Krotoszyńska policja zatrzymała 24-letniego mieszkańca powiatu ostrowskiego, który odpowie za kilka kradzieży paliwa. Mężczyzna kradł olej napędowy z pojazdów i maszyn na terenie powiatu krotoszyńskiego. Jak podali policjanci, sprawca usłyszał dwanaście zarzutów, teraz grozi mu 10 lat więzienia.
2022-07-05 / 09:56 | Z kraju

Norwescy robotnicy naftowi i gazowi rozpoczynają strajk
Norwescy pracownicy sektora wydobywczego rozpoczęli we wtorek strajk, który zmniejszy wydobycie ropy i gazu, przekazał agencji Reutera związek prowadzący akcję protestacyjną.
2022-07-05 / 09:55 | Ze świata

Embargo na mieszanki z rosyjską ropą
Unia Europejska, wraz z embargiem na rosyjską ropę, również zdecydowała o zakazie stosowania mieszanek zawierających rosyjskie surowce.
2022-07-05 / 09:54 | Ze świata

Brytyjskie MON nie kupi rosyjskiej ropy
Brytyjskie Ministerstwo Obrony zagroziło dostawcom paliw zerwaniem umów, jeśli będą one choć w części wyprodukowane na bazie rosyjskiej ropy, donosi dziennik „The Telegraph”. Gazeta, powołując się na przedstawiciela departamentu, napisała, że w takim przypadku zostaną podjęte natychmiastowe działania w celu zmiany dostawców na alternatywnych.
2022-07-05 / 09:53 | Ze świata

OPEC+ musi produkować więcej ropy
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że OPEC+ musi wyprodukować więcej ropy, aby spróbować poradzić sobie z rosnącym kryzysem konsumenckim i obniżyć ceny.
2022-07-05 / 09:51 | Ze świata