Gaspol SA: Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji!

W obliczu agresji militarnej Rosji na Ukrainę, GASPOL podjął decyzję o zaprzestaniu zakupów gazu płynnego LPG produkowanego w Rosji. Jednocześnie holding SHV, którego częścią jest GASPOL, podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkich nowych projektów inwestycyjnych w Rosji, eksportu do tego kraju oraz w pełni dostosował się do wszystkich sankcji nałożonych na Federację Rosyjską i Białoruś.

Gaspol SA: Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji!
Gaspol SA

Jesteśmy przygotowani na możliwość rezygnacji z dostaw LPG z Rosji i mamy wypracowane sprawdzone rozwiązanie alternatywne. Jest nim zaopatrzenie się w gaz płynny z innych kierunków, głównie z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem naszego morskiego terminalu przeładunkowego w Gdańsku oraz dzięki wykorzystaniu innych jednostek naszej rozbudowanej infrastruktury operacyjnej.

Gaspol_mapa

Bezpieczeństwo energetyczne naszych klientów jest dla nas priorytetem i podjętymi przez nas decyzjami chcemy je zapewnić. Warto wspomnieć w tym kontekście inwestycję siostrzanej spółki Primagaz w morski terminal przeładunkowy Karlshamn w Szwecji, który pozwala nam zwiększyć dostawy na rynek polski.

- Uważam, że polski rynek LPG poradzi sobie bez gazu z Rosji, w sytuacji, gdyby zostało wprowadzone embargo na import z Rosji – mówi prezes GASPOLU Sylwester Śmigiel. Zdajemy sobie sprawę, że obecna sytuacja rynkowa, będąca zarówno efektem wojny jak i sytuacji gospodarczej w Polsce jest trudna dla naszych klientów z powodu zmieniających się cen. Nasze wspólne bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność kosztują. Uniezależnienie się od dostaw z Rosji wpływa na wzrost kosztów w obszarze logistyki i transportu.

Istotne koszty poniesie natomiast Rosja, której przemysł rafineryjny będzie musiał zagospodarować nadwyżkę produkcyjną LPG. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego z 2020 roku udział rosyjskiego gazu płynnego stanowił aż 65%% całego importu tego surowca do Polski (ok. 1,3 mln ton).

Gaspol_tankowiec


Pozostałe aktualności
Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

Coraz więcej stacji z logo Orlenu w Niemczech

PKN Orlen w czwartek na Twitterze podał, że w Trewirze uruchomiono już dziesiątą w Niemczech stację paliw z szyldem Orlen.

Rekord eksportu ropy z Iranu

Rekord eksportu ropy z Iranu

Eksport ropy z Iranu wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch lat, przekraczając w zeszłym miesiącu 1,3 miliona baryłek dziennie. Poinformował o tym irański minister gospodarki i finansów Ehsan Khanduzi.

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Uzupełnienie strategicznych rezerw ropy zajmie Stanom Zjednoczonym kilka lat

Stanom Zjednoczonym potrzebne będzie kilka lat, aby uzupełnić strategiczne rezerwy ropy naftowej, które uległy zmniejszeniu w wyniku interwencji surowcowych — powiedziała sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

We Francji na stacjach zaczyna brakować paliwa

Akcja protestacyjna, która zakłóciła pracę francuskich rafinerii, spowodowała, że niektórym stacjom benzynowym brakuje paliwa. Protesty uderzyły także w terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG), dostawy energii i konserwację reaktorów jądrowych. Francuskie lotniska także już zaczynają obawiać się o zapasy paliwa lotniczego.

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

Mały atom - umowa na SMR w Polsce zawarta w Waszyngtonie

PKN Orlen podał w komunikacie, że jego spółka Orlen Synthos Green Energy jest coraz bliżej budowy pierwszych małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR-ów) w Polsce.

Pełne magazyny diesla w Azji

Pełne magazyny diesla w Azji

W ostatnich tygodniach wyraźnie wzrosły zapasy azjatyckiego oleju napędowego, ponieważ tamtejsze rafinerie nie są w stanie eksportować go na rynki położone na wschód od Suezu, dodatkowo mają też mniejsze możliwości eksportu paliwa do Afryki, bowiem muszą tam konkurować z dostawami z Rosji.