Zostań partnerem akceptacyjnym DKV – DKV MOBILITY

Gaspol SA: Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji!

W obliczu agresji militarnej Rosji na Ukrainę, GASPOL podjął decyzję o zaprzestaniu zakupów gazu płynnego LPG produkowanego w Rosji. Jednocześnie holding SHV, którego częścią jest GASPOL, podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkich nowych projektów inwestycyjnych w Rosji, eksportu do tego kraju oraz w pełni dostosował się do wszystkich sankcji nałożonych na Federację Rosyjską i Białoruś.

Gaspol SA: Nie kupujemy gazu płynnego z Rosji!
Gaspol SA

Jesteśmy przygotowani na możliwość rezygnacji z dostaw LPG z Rosji i mamy wypracowane sprawdzone rozwiązanie alternatywne. Jest nim zaopatrzenie się w gaz płynny z innych kierunków, głównie z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem naszego morskiego terminalu przeładunkowego w Gdańsku oraz dzięki wykorzystaniu innych jednostek naszej rozbudowanej infrastruktury operacyjnej.

Gaspol_mapa

Bezpieczeństwo energetyczne naszych klientów jest dla nas priorytetem i podjętymi przez nas decyzjami chcemy je zapewnić. Warto wspomnieć w tym kontekście inwestycję siostrzanej spółki Primagaz w morski terminal przeładunkowy Karlshamn w Szwecji, który pozwala nam zwiększyć dostawy na rynek polski.

- Uważam, że polski rynek LPG poradzi sobie bez gazu z Rosji, w sytuacji, gdyby zostało wprowadzone embargo na import z Rosji – mówi prezes GASPOLU Sylwester Śmigiel. Zdajemy sobie sprawę, że obecna sytuacja rynkowa, będąca zarówno efektem wojny jak i sytuacji gospodarczej w Polsce jest trudna dla naszych klientów z powodu zmieniających się cen. Nasze wspólne bezpieczeństwo energetyczne oraz niezależność kosztują. Uniezależnienie się od dostaw z Rosji wpływa na wzrost kosztów w obszarze logistyki i transportu.

Istotne koszty poniesie natomiast Rosja, której przemysł rafineryjny będzie musiał zagospodarować nadwyżkę produkcyjną LPG. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego z 2020 roku udział rosyjskiego gazu płynnego stanowił aż 65%% całego importu tego surowca do Polski (ok. 1,3 mln ton).

Gaspol_tankowiec


Pozostałe aktualności

Chorwacja zamraża ceny paliw
Chorwacja zamraża ceny paliw
Chorwacki rząd wydał rozporządzenie, w którym zdecydował o zamrożeniu na kolejne dwa tygodnie cen paliw podstawowych na stacjach benzynowych. Rozporządzenie reguluje ceny detaliczne i hurtowe.
Policja zatrzymała seryjnego złodzieja paliw
Policja zatrzymała seryjnego złodzieja paliw
Krotoszyńska policja zatrzymała 24-letniego mieszkańca powiatu ostrowskiego, który odpowie za kilka kradzieży paliwa. Mężczyzna kradł olej napędowy z pojazdów i maszyn na terenie powiatu krotoszyńskiego. Jak podali policjanci, sprawca usłyszał dwanaście zarzutów, teraz grozi mu 10 lat więzienia.
Norwescy robotnicy naftowi i gazowi rozpoczynają strajk
Norwescy robotnicy naftowi i gazowi rozpoczynają strajk
Norwescy pracownicy sektora wydobywczego rozpoczęli we wtorek strajk, który zmniejszy wydobycie ropy i gazu, przekazał agencji Reutera związek prowadzący akcję protestacyjną.
Embargo na mieszanki z rosyjską ropą
Embargo na mieszanki z rosyjską ropą
Unia Europejska, wraz z embargiem na rosyjską ropę, również zdecydowała o zakazie stosowania mieszanek zawierających rosyjskie surowce.
Brytyjskie MON nie kupi rosyjskiej ropy
Brytyjskie MON nie kupi rosyjskiej ropy
Brytyjskie Ministerstwo Obrony zagroziło dostawcom paliw zerwaniem umów, jeśli będą one choć w części wyprodukowane na bazie rosyjskiej ropy, donosi dziennik „The Telegraph”. Gazeta, powołując się na przedstawiciela departamentu, napisała, że w takim przypadku zostaną podjęte natychmiastowe działania w celu zmiany dostawców na alternatywnych.
OPEC+ musi produkować więcej ropy
OPEC+ musi produkować więcej ropy
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w poniedziałek, że OPEC+ musi wyprodukować więcej ropy, aby spróbować poradzić sobie z rosnącym kryzysem konsumenckim i obniżyć ceny.