Jesteś tutaj: Strona Główna » Sekcja Prawna
Szukasz porady? Zadaj pytanie
Zobacz o co pytali inni
Zamów dostęp

Live Chat Software

Zwroty gazu zwolnionego z akcyzy ze względu na przeznaczenie - pozytywny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Zwroty gazu zwolnionego z akcyzy ze względu na przeznaczenie - pozytywny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

ALERT PODATKOWY DLA PIPER: 21 października 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że zwroty gazu zwolnionego z akcyzy ze względu na przeznaczenie do składu podatkowego innego niż skład, z którego zostały wyprowadzone oraz zwroty gazu dostarczonego ze składu podatkowego do podmiotu pośredniczącego są możliwe na gruncie obowiązujących przepisów o podatku akcyzowym.

Wyrokiem z dnia 21 października 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Ministra Finansów na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 27 marca 2013 r. (sygn. I SA/Gd 1408/12 - dalej „wyrok WSA”). Wyrok WSA był korzystny dla podatników ponieważ potwierdzał, że w przypadku zwrotu gazu płynnego zwolnionego z akcyzy ze względu na przeznaczenie do innego składu podatkowego niż skład podatkowy, z którego gaz został pierwotnie dostarczony, przedmiotowy gaz może zostać ponownie objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Wyrok WSA potwierdzał również, że gaz płynny zwolniony z akcyzy ze względu na przeznaczenie może zostać zwrócony do podatnika działającego jako podmiot pośredniczący także wówczas, gdy przedmiotowy gaz został przez podatnika wydany ze składu podatkowego.

Minister Finansów nie zgadzając się ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę Ministra Finansów i w całości poparł stanowisko podatnika i sądu pierwszej instancji.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest ostateczny i prawomocny. Zgodnie z polskim prawem, wyrok wiąże tylko w sprawie, w której został wydany. Oznacza to, że wyrok zapadły w danej sprawie nie może być bezpośrednio stosowany w sprawach innych podatników. Niemniej jednak, inni podatnicy mogą powoływać się na tezy zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Co więcej, stanowisko zaprezentowane przez sądy administracyjne w tej sprawie zwiększa szanse na pozytywne rozstrzygnięcie przed sądem sporów innych podatników z władzami skarbowymi w przedmiocie zwrotu gazu zwolnionego z akcyzy ze względu na przeznaczenie.
Wojciech Kotala
Senior Associate
Doradca Podatkowy / Tax advisor 10798
DLA Piper Wiater sp.k.
Ostatnio zadane pytania

Zadaj pytanie
Jeżeli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, związane z działalnością na rynku paliw zadaj je tutaj. Wysyłając je zgadzasz się na jego publikację w naszym serwisie (dane osobowe, adres e-mail nie są publikowane, dzięki czemu zachowujesz pełną anonimowość).
Ukierunkowujące odpowiedzi, pozwalające Ci ocenić złożoność problemu, pojawią się w Sekcji Prawnej e-petrol.pl w dziale Pytań i odpowiedzi (FAQ), najpóźniej po upływie 5 dni roboczych. Udzielą Ci ich eksperci z renomowanych kancelarii prawnych, mający doświadczenie w obsłudze firm energetycznych.

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10 »

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:

Administratorem danych osobowych jest Information Market S.A. z siedzibą we Wrocławiu (53-674), przy ul. Legnickiej 46A/10.

Dane kontaktowe inspektora ochrony danych w Information Market S.A. tel. +48 71 787 69 69, e-mail: iod@informationmarket.pl.

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie: art. 6 pkt 1b ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych w zakresie dotyczącym udzielenia odpowiedzi na pytanie przesłane przez formularz kontaktowy.

Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane ani do państwa trzeciego, ani do organizacji międzynarodowej.

Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez administratora do czasu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie.

Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Posiada Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie.


* Zaznaczenie pola jest obowiązkowe

Partner sekcji
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.