Unimot Gaz LPG - Partner wielu możliwości

USA alarmują o możliwym zagrożeniu dla światowego handlu

Amerykańskie służby wywiadowcze poinformowały, że Iran załadował miny morskie na statki w Zatoce Perskiej, co może świadczyć o przygotowaniach do zablokowania cieśniny Ormuz – kluczowego szlaku transportowego dla światowego handlu ropą i gazem.

Agencja Reutera podała, że według dwóch anonimowych urzędników USA, działania te miały miejsce po izraelskich atakach rakietowych na irańskie obiekty 13 czerwca i budzą obawy o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Miny nie zostały jak dotąd rozmieszczone, jednak ich załadunek świadczy o tym, że Teheran mógł rozważać realne zablokowanie cieśniny. Przez ten szlak handlowy przepływa około 20 proc. światowych dostaw ropy i LNG. Jej zamknięcie mogłoby doprowadzić do poważnych zakłóceń w globalnym handlu oraz wzrostu cen energii.

Amerykańscy urzędnicy nie wykluczają, że działania Iranu miały charakter demonstracyjny i miały jedynie zasugerować gotowość do zamknięcia cieśniny bez zamiaru jej rzeczywistego zaminowania – podała agencja. 

Iran już wcześniej groził zamknięciem Cieśniny Ormuz, ale nigdy nie zrealizował tej groźby. Eksperci przypominają, że kraj eksportuje większość swojej ropy właśnie przez ten szlak, co w naturalny sposób powstrzymuje Teheran przed jego zablokowaniem. Jednak jak podaje amerykański wywiad, Iran posiada ponad 5 tys. min morskich i odpowiednie środki do ich szybkiego rozmieszczenia.
Słowa kluczowe:

Więcej w kategorii

Międzynarodowe firmy energetyczne chcą wrócić do Libii

Międzynarodowe firmy energetyczne chcą wrócić do Libii

Po 18 latach przerwy Libia ogłasza przetarg na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów. Władze kraju planują zwiększenie produkcji ropy do 2 mln baryłek dziennie do 2030 roku.

Azjatycki eksport paliwa lotniczego do Europy na najwyższym poziomie od roku

Azjatycki eksport paliwa lotniczego do Europy na najwyższym poziomie od roku

W czerwcu 2025 roku północno-wschodnia Azja wysłała do Europy rekordowe ilości paliwa lotniczego, sięgające nawet 465 tys. ton. To efekt niższych stawek frachtowych i obaw o zakłócenia dostaw z Bliskiego Wschodu, które skłoniły handlowców do przerzucania ładunków na rynki zachodnie.

Możliwe drastyczne cięcia w finansowaniu uzupełniania SPR

Możliwe drastyczne cięcia w finansowaniu uzupełniania SPR

Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził projekt ustawy budżetowej, który przewiduje znaczne ograniczenie funduszy na zakup ropy do uzupełnienia Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej (SPR).

Więcej ropy z Arabii Saudyjskiej

Więcej ropy z Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska zwiększyła w czerwcu eksport ropy naftowej do 6,33 mln baryłek dziennie (bbl/d), co oznacza wzrost o 450 tys. baryłek w porównaniu z majem i najwyższy poziom od ponad roku – wynika z danych firmy analitycznej Kpler. W lipcu spodziewany jest dalszy wzrost eksportu do niemal 7,5 mln bbl/d.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe