Shell Franczyza

e-petrol.pl: ryzyko wyższych cen wciąż realne

Cena ropy Urals przekroczyła poziom 90 dolarów. Ostatni raz baryłka rosyjskiego surowca tak droga w Europie była w październiku 2014 r.

e-petrol.pl: ryzyko wyższych cen wciąż realne
W przypadku polskich stacji jedynym paliwem, które potaniało jest autogaz, który kosztuje średnio 2,87 zł/l. To także jedyne paliwo, dla którego można jeszcze oczekiwać spadków w nadchodzącym tygodniu.

W rafineriach spadki

Wszystkie paliwa w ostatnich dniach w polskich rafineriach notowały pewną przecenę. Benzyna Pb98 w porównaniu z ubiegłym weekendem kosztuje o 88 zł mniej i sprzedawana jest po 5766 zł/m sześc. W przypadku benzyny 95-oktanowej jej dzisiejsza cena na poziomie 5264 zł/m sześc. jest o 54 zł niższa niż w sobotę. Olej napędowy w omawianym okresie potaniał o 142 zł i kosztuje 5224 zł/m sześc. Dla oleju opałowego wielkość przeceny to niemal 106 zł na metrze sześc., a dzisiejsza cena tego paliwa to 4251 zł/m sześc.

Jakie prognozy dla cen na stacjach?

Mimo przecen w rafineriach kolejne dni nie przyniosą nam jeszcze odczuwalnych obniżek. W okresie między 15 i 21 kwietnia 2024 spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa na polskich stacjach kosztować będzie między 7,24 i 7,35 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 widełki cenowe na większości stacji to 6,60-6,71 zł/l. Z kolei w przypadku oleju napędowego przewidujemy ceny na poziomie 6,64-6,75 zł. Niewielkie będą zapewne także zmiany w cenach autogazu - w kolejnym tygodniu będą one lokować się między 2,83 a 2,90 zł/l.


Bliski Wschód nadal w centrum uwagi

Ryzyko rozszerzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie odbija się na wycenie ropy, która przebija już 90 USD za baryłkę. Kluczowa w tym kontekście jest wypowiedź ajatollaha Ali Chamenei, że w konsenkwencji ataku na irańską placówkę dyplomatyczną w Damaszku Izrael „musi zostać ukarany i tak się stanie”. Nie wiadomo, jaka może być skala odpowiedzi władz w Teheranie, ale obserwatorzy konfliktu sugerują możliwość jego "rozlania się" w regionie, co z pewnością podbiłoby premię ryzyka w cenach ropy. Iran wprawdzie jest wskutek sankcji wyłączony z handlu z wieloma krajami, ale jego znaczenie w globalnym bilansie podaży ropy i pozycja lokalnego "mocnego gracza" jest znacząca i może mieć duży wpływ na dalszy charakter konfilktu bliskowschodniego.

Wyższe ceny mogą jednak wynikać nie tylko z napięć politycznych i militarnych, ale też z poprawy globalnego popytu. Departament Energii USA (EIA) zrewidował swoją prognozę dla ropy Brent - z 87 USD za baryłkę w zeszłym miesiącu do 88,55 USD w tym miesiącu. Wyższe zapotrzebowanie może także podbić wydobycie amerykańskiej ropy naftowej, które wzrośnie o 280 tys. do poziomu 13,21 mln bbl/d w 2024 r., a w 2025 roku o kolejne 510 tys. bbl/d. baryłek dziennie do 13,72 mln bbl/d.

Oprac. dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 kwietnia 2024:

Poniedziałek
  • Strefa Euro - produkcja przemysłowa
  • USA - Wyniki sprzedaży detalicznej
Wtorek
  • Chiny - Produkt Krajowy Brutto
  • Chiny - Produkcja przemysłowa 
  • Strefa Euro - bilans handlu zagranicznego
Środa
  • Japonia  - bilans handlu zagranicznego 
Czwartek
  • USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM

Poprzednie komentarze

e-petrol.pl: benzyny coraz droższe
e-petrol.pl: benzyny coraz droższe
Choć w ubiegłym tygodniu podwyżki cen benzyn w sprzedaży hurtowej zdecydowanie wyhamowały, skutki ich wyraźnych, wcześniejszych wzrostów w dalszym ciągu dotkliwie odczuwają kierowcy.
e-petrol.pl: wyższe ceny na horyzoncie
e-petrol.pl: wyższe ceny na horyzoncie
Na rynku międzynarodowym dominują czynniki stymulujące wzrosty cen surowca. Przebity został poziom 90 dolarów za baryłkę ropy Brent. Zwyżkowe tendencje niestety przenieść się mogą na ceny paliw gotowych w naszym kraju.
e-petrol.pl: ceny benzyny nadal rosną
e-petrol.pl: ceny benzyny nadal rosną
Początek kwietnia przynosi kolejne podwyżki cen benzyny Pb95 i stabilizację cen diesla oraz autogazu.
e-petrol.pl: przedświąteczne tankowanie tańsze niż przed rokiem
e-petrol.pl: przedświąteczne tankowanie tańsze niż przed rokiem
W ostatnim tygodniu marca na stacjach paliw wyraźnie podrożała 95-oktanowa benzyna, ale nawet po tej podwyżce koszty tankowania przed Wielkanocą są niższe niż przed rokiem. Kierowcy muszą się jednak liczyć z dalszym wzrostem cen paliw, bo ropa naftowa jest droga, a złotówka osłabia się w relacji do amerykańskiego dolara.
e-petrol.pl: ceny benzyny pną się w górę
e-petrol.pl: ceny benzyny pną się w górę
Tankujący benzynę Pb95 z pewnością nie mają aktualnie powodów do zadowolenia. Jak wynika z najnowszego badania stacji, zrealizowanego przez e-petrol.pl, paliwo to jest jedynym, które w ostatnich dniach podrożało.
e-petrol.pl: w krajowych rafineriach spore zmiany cen
e-petrol.pl: w krajowych rafineriach spore zmiany cen
Na przestrzeni ostatniego tygodnia mieliśmy do czynienia z dynamicznymi zmianami cen w polskich rafineriach, które można tłumaczyć wahaniami cen ropy i paliw gotowych na giełdach Europy Zachodniej. Kierowcy natomiast pierwszy dzień wiosny w tym roku witali podwyżkami cen na stacjach i według prognoz e-petrol.pl to jeszcze nie koniec wzrostów cen.
e-petrol.pl: na stacjach drożeją benzyny
e-petrol.pl: na stacjach drożeją benzyny
Wiosenne tankowanie z pewnością nie będzie przyjemne dla posiadaczy z aut z silnikiem benzynowym. Jak wynika z najnowszego badania stacji e-petrol.pl, to właśnie benzyny są tym paliwem, które ostatnio podrożało najbardziej.
e-petrol.pl: jakie ceny w kolejnym tygodniu?
e-petrol.pl: jakie ceny w kolejnym tygodniu?
W ostatnim notowaniu cen detalicznych zobaczyliśmy przecenę dotyczącą diesla i benzyny 95-oktanowej. Niestety w kolejnym tygodniu trudno oczekiwać takiego samego ruchu w przypadku benzyn.
e-petrol.pl: bez wielkich zmian przy tankowaniu
e-petrol.pl: bez wielkich zmian przy tankowaniu
Dwugroszowe spadki dla benzyny 95-oktanowej i diesla to jedyne zmiany, jakimi mogą cieszyć się w tym tygodniu kierowcy na polskich stacjach.