Jesteś tutaj: Strona główna » Wiadomości » Komentarze » Tygodniowy do sytuacji na krajowym rynku paliw
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
e-petrol.pl: ceny powinny rosnąć

e-petrol.pl: ceny powinny rosnąć

2019-09-20 10:34

Ostatnie notowanie cen paliw detalicznych realizowane przez e-petrol.pl nie przyniosło jeszcze zmiany zwyżkowej, którą można powiązać z wydarzeniami w Arabii Saudyjskiej. Wszystko wskazuje na to, że ruch w górę jest jednak tuż-tuż.

Wprawdzie ruch "na plus" na rynku międzynarodowym uległ zastopowaniu wskutek deklaracji saudyjskich urzędników o szybkim powrocie do poziomów wydobycia sprzed ataku, jednak ziarno niepokoju zostało zasiane - a konsekwencje tego zdarzenia będa zaznaczać się jeszcze w najbliższych tygodniach.

Polskie rafinerie już przeniosły zwyżki

W cennikach hurtowych paliw na rynku polskim zobaczyliśmy zmianę zwyżkową, która jest zrozumiałą konsekwencją skoku z początku tygodnia. W przypadku benzyny 95-oktanowej w okresie od ubiegłej soboty do dzisiaj średnia cena metra sześc. wzrosła o 114,8 zł do poziomu 4010,4 zł/m sześc. W przypadku diesla zmiana zwyżkowa wyniosła blisko 118 zł i cena średnia wynosi 4179 zl/m sześc. Olej opałowy kosztuje dzisiaj 2757 zł/m sześc., czyli o 105,4 zł więcej niż w ostatni weekend.

Czas na detal?

W okresie między 23 i 29 września mocno prawdopodobne są zmiany zwyżkowe - dla benzyny 98-oktanowej przewidujemy poziom 5,34-5,45 zł/l. W przypadku paliw podstawowych zmiana również powinna być znacząca - dla Pb95 przewidujemy ulokowanie się średniej ogólnopolskiej ceny w "widełkach" 4,99-5,11 zł/l, zaś dla oleju napędowego cena wyniesie 4,99-5,10 zł/l. Również autogaz powinien wykazywać tendencję wzrostową do poziomu 1,98-2,06 zł/l.

Zobacz komentarz wideo 

 
Rynek naftowy w szoku po ataku na saudyjskie instalacje

Prawie 72 dolary kosztowała baryłka ropy Brent w trakcie poniedziałkowej sesji. Taka była pierwsza reakcja rynku naftowego na niespodziewany atak na saudyjskie instalacje naftowe, który o ponad połowę ograniczył wydobycie tego jednego z największych producentów surowca na świecie. Wzrost na początku tygodnia sięgał nawet 20 proc., ale w kolejnych dniach sytuacja nieco się uspokoiła i w piątkowe przedpołudnie baryłka ropy na giełdzie w Londynie jest wyceniana na niecałe 65 dolarów, czyli blisko 5 dolarów powyżej poziomu z końca ubiegłego tygodnia.

Sobotni atak na instalacje przetwarzania ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej spowodował ograniczenie saudyjskiego wydobycia o około 5 mln 700 tys. baryłek. To ponad 5 proc. dziennego globalnego zapotrzebowania na surowiec. Pierwsze doniesienie mówiły o tym, że naprawa uszkodzonej infrastruktury może potrwać nawet kilkanaście tygodni i taka perspektywa napędzała wzrost cen ropy. Podobnie jak obawy o polityczne skutki tego zdarzenia, bo ze strony amerykańskiej administracji szybko popłynęły sugestie, że kierunek ataku oraz poziom zaawansowania i jego precyzja wskazują na to, że odpowiedzialny za niego jest Iran.

W połowie tygodnia inwestorzy zaczęli jednak realizować zyski i notowania surowca zaczęły spadać. Przyczyniły się do tego napływające z Arabii Saudyjskiej informacje o tym, że już pod koniec września powinno udać się przywrócić wydobycie do poziomu sprzed ataku. Także w sferze polityki nie doszło do eskalacji konfliktu, choć relacje pomiędzy Arabią Saudyjską i jej sojusznikiem Stanami Zjednoczonymi a oskarżanym o atak Iranem cały czas są napięte.

W najbliższych dniach to właśnie ryzyko konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie może powodować, że cena ropy będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 23-29 września 2019:

Poniedziałek
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu
•    Niemcy - indeks PMI dla przemysłu
•    USA - indeks PMI dla przemysłu

Wtorek
•    Niemcy – indeks instytutu Ifo
•    USA – indeks zaufania konsumentów  Conference Board

Czwartek
•    USA - PKB

Piątek
•    USA – zamówienia w przemyśle
•    USA – dochody i wydatki Amerykanów

Sprawdź ofertę franczyzową SHELL

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.