Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji

e-petrol.pl: kierowcy powinni przygotować się na większe wydatki na stacjach

Cena ropy Urals przekroczyła poziom 90 dolarów. Ostatni raz baryłka rosyjskiego surowca tak droga w Europie była w październiku 2014 r.

e-petrol.pl: kierowcy powinni przygotować się na większe wydatki na stacjach
Ze środowego notowania e-petrol.pl dotyczącego cen detalicznych paliw na stacjach wynika, że oba gatunki benzyn podrożały i wzrost ten był zaskakująco wysoki. Za benzynę w Polsce płaciło się średnio 7,23 zł, diesel, po obniżce o 14 gr był na pylonach stacji droższy od benzyny zaledwie o 2 gr i kosztował przeciętnie 7,25 zł. Ta relacja cenowa zmieni się w najbliższych dniach i to tankujący benzynę będą płacić więcej. Wciąż w niemal niezmienionej cenie kierowcy mogą tankować autogaz, który kosztuje średnio na stacjach 3,67 zł. 

Benzyna znów droższa od oleju napędowego

W dobiegającym końca tygodniu w cennikach krajowych rafinerii dokonała się radykalna zmiana. W ujęciu tydzień do tygodnia zmiany są wyraźne, szczególnie jeśli chodzi o benzyny. Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95 jest dziś w sprzedaży hurtowej o 4,03 proc., czyli o 264,60 zł netto droższa w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje 6826 zł netto. W tym samym okresie olej napędowy w rafineriach potaniał i kosztuje przeciętnie 6514,60 – tym samym różnica pomiędzy paliwami podstawowymi wynosząca ok. 30 zł przed tygodniem doszła do 311 zł dzisiaj. Warto wspomnieć, że ok. miesiąc temu diesel był w hurcie droższy o blisko 800 zł od benzyny, a dziś jest od niej o ponad 300 zł tańszy. Oznacza to, że na przestrzeni miesiąca mieliśmy do czynienia ze zmianą relacji cenowej na poziomie 1100 zł. 

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w najbliższą sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą jedynie niewielkie zmiany do swoich cenników hurtowych. Takie decyzje rafinerii nie będą jednak oznaczały, że ceny benzyny i diesla na stacjach będą się stabilizować, bowiem na stacje nie dotarły jeszcze w całości podwyżki hurtowe, szczególnie benzyn, z ubiegłego tygodnia.

W sprzedaży detalicznej paliw możliwe wzrosty

W najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 powinniśmy tankować średnio po 7,33-7,49 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 7,19-7,34 zł/l. Tankujący autogaz od kilku tygodni na pylonach stacji paliw zauważają jedynie groszowe korekty. Z analiz e-petrol.pl wynika, że w przyszłym tygodniu paliwo to może utrzymać swoją cenę lub lekko potanieć – w przyszłym tygodniu średnio za litr gazu będzie się płacić 3,64-3,73 zł. Paliwem, którego cena przekroczyła już w wielu miejscach granicę 8 zł za litr, jest 98-oktanowa odmiana benzyny, za którą w przyszłym tygodniu w kraju powinno się płacić 8,03-8,19 zł/l.


Stabilizacja cen ropy naftowej na wysokim poziomie

Mijający tydzień nie przyniósł istotnych zmian na rynku naftowym. Cena surowca na giełdzie w Londynie utrzymuje się na wysokim poziomie, ale brakuje jej sił do dalszego wzrostu i w ostatnich dniach ustabilizowała się w okolicach poziomu 110 dolarów.  Tygodniowe minimum notowania ropy Brent ustanowiły w czwartek, kiedy baryłkę surowca można było kupić w trakcie dnia za niecałe 106 dolarów, a najwięcej płacono za nią we wtorek, kiedy kosztowała nawet 115,69 USD. W piątkowe przedpołudnie ropa Brent na giełdzie w Londynie jest wyceniana na niecałe 112 dolarów.

Inwestorom na rynku naftowym brakuje zdecydowania, bo muszą ocenić, czy większy wpływ na notowania surowca będą mieć widoczne już na horyzoncie problemy gospodarcze na świecie, czy globalne ograniczenia podaży wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na początku tygodnia przeważał optymizm związany z poprawiającą się sytuacją epidemiczną w Chinach, która powinna wpłynąć na zwiększoną konsumpcję paliw. Ropa drożała, a jej notowania przekroczyły poziom 115 dolarów.

Jednak przeciągające się z powodu oporu Węgrów unijne negocjacje w sprawie nowego pakietu sankcji wymierzonych w Rosję, który ma objąć zakaz importu ropy i paliw z Rosji, zatrzymały zwyżkę notowań surowca. W obliczu spodziewanego spowolnienia gospodarczego, którego źródłem może być szalejąca na świecie inflacja, brak radykalnego ograniczenia dostępu rosyjskiej ropy do unijnych rynków może zmienić układ sił pomiędzy popytem i podażą na rynku naftowym.


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 23-29 maja 2022:

Poniedziałek
•    Polska – sprzedaż detaliczna

Wtorek
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu
•    Niemcy - indeks PMI dla przemysłu
•    USA - indeks PMI dla przemysłu

Środa
•    Niemcy – PKB
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    USA – PKB
•    USA – inflacja producencka
Piątek
•    USA – wydatki i dochody Amerykanów
Zostań partnerem akceptacyjnym DKV – DKV MOBILITY
Zostań partnerem akceptacyjnym DKV – DKV MOBILITY

Poprzednie komentarze

e-petrol.pl: dramatyczny wzrost cen benzyny
e-petrol.pl: dramatyczny wzrost cen benzyny
Połowa maja przynosi na polskich stacjach bardzo wyraźne zmiany cen benzyny i diesla. W przypadku pierwszego z tych paliw, które w ostatnim czasie znacząco drożało także w hurcie, są one jednak bolesne dla kierowców, ponieważ w ciągu tygodnia średnia ogólnopolska cena Pb95 wzrosła aż o 36 groszy na litrze.
e-petrol.pl: benzyna goni diesla
e-petrol.pl: benzyna goni diesla
W ostatnich dniach na właścicieli samochodów z silnikami benzynowymi na stacjach paliw czekały niemiłe niespodzianki. Benzyna wyraźnie drożała i w cotygodniowym badaniu detalicznych cen paliw, realizowanym przez e-petrol.pl od 2006 roku, jej 95-oktanowa odmiana podrożała aż o 22 grosze i ustanowiła historyczny rekord na poziomie 6,87 zł/l. W nieco lepszej sytuacji byli kierowcy tankujący diesla, bo to paliwo potaniało o 3 grosze.
e-petrol.pl: cena benzyny bije historyczny rekord
e-petrol.pl: cena benzyny bije historyczny rekord
Wysokie koszty tankowania uderzają w kierowców, co w tym tygodniu jest szczególnie widoczne w przypadku benzyny Pb95, która ustanowiła właśnie nowy historyczny rekord cenowy.
e-petrol.pl: podwyżki cen na stacjach obejmą wszystkie gatunki paliw
e-petrol.pl: podwyżki cen na stacjach obejmą wszystkie gatunki paliw
Koszty tankowania w ostatnich dniach ponownie budzą w kierowcach coraz więcej emocji. Co prawda nie grożą nam takie skoki cen paliw, jakie miały miejsce na przełomie lutego i marca, ale tuż po majówce ceny benzyny i diesla wzrosły o 16-21 gr na litrze. To jednak nie koniec podwyżek, które w większym stopniu obejmą też w najbliższych dniach bardzo popularny autogaz.
e-petrol.pl: paliwowej drożyzny ciąg dalszy
e-petrol.pl: paliwowej drożyzny ciąg dalszy
Tuż po długim weekendzie e-petrol.pl nie ma pomyślnych wiadomości dla kierowców - rosnące na światowych giełdach ceny ropy powodują, że ceny paliw w Polsce wciąż mocno szybują w górę.
e-petrol.pl: w tym roku wyjazdy na majówkę będą droższe
e-petrol.pl: w tym roku wyjazdy na majówkę będą droższe
Majówka jest jednym z ulubionych długich weekendów Polaków. To także świetna okazja, by wybrać się na krótki wyjazd, który jednak wiąże się z zatankowaniem baku auta, najczęściej do pełna. W tym roku trzeba się przygotować na większy wydatek, niż w minionych latach. Kierowcy już od pewnego czasu z niepokojem zerkają na pylony stacji paliw, bowiem rosnące ceny ropy naftowej dość szybko przekładają się na zwyżki w rafineriach, a to oznacza, że za tankowanie z tygodnia na tydzień płaci się więcej.
e-petrol.pl: olej napędowy znów mocno w górę
e-petrol.pl: olej napędowy znów mocno w górę
Kilka dni przed majówką e-petrol.pl nie ma dobrych wiadomości dla kierowców planujących weekendowe wyjazdy - z wyjątkiem autogazu ceny wszystkich paliw ponownie wzrosły.
e-petrol.pl: cena diesla znowu powyżej siedmiu złotych
e-petrol.pl: cena diesla znowu powyżej siedmiu złotych
Radość z obniżek na stacjach nie trwała długo i ceny paliw szybko odrobiły dużą część strat z połowy kwietnia. W mijającym tygodniu na stacjach najmocniej podrożał olej napędowy, ponownie zwiększając cenowy dystans do benzyny. Perspektywy na majówkę też nie wyglądają optymistycznie, bo w rafineriach utrzymują się wysokie ceny paliw.