MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

e-petrol.pl: jeszcze we wrześniu pożegnamy sześć złotych na stacjach?

Cena ropy Urals przekroczyła poziom 90 dolarów. Ostatni raz baryłka rosyjskiego surowca tak droga w Europie była w październiku 2014 r.

e-petrol.pl: jeszcze we wrześniu pożegnamy sześć złotych na stacjach?
Tegoroczny wrzesień przynosi mocny spadek cen paliw w Polsce i wszystko wskazuje na to, że przed końcem miesiąca za litr 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego na stacjach będziemy płacić mniej niż 6 złotych. Ostatni raz takie ceny notowaliśmy przed rosyjską agresją na Ukrainę. Koszty tankowania spadają pomimo tego, że na giełdach naftowych mamy do czynienia z tendencją zwyżkową, a złotówka osłabia się w relacji do dolara amerykańskiego.

Początek stabilizacji w rafineriach

Hurtowe ceny paliw spadają systematycznie od początku sierpnia. Od początku poprzedniego miesiąca do dziś notowania benzyn obniżyły się o blisko 12 proc., a diesel w tym okresie potaniał o 9 proc. W ostatnich dniach przecena jednak wyhamowała i ceny paliw w rafineriach są dzisiaj na poziomie zbliżonym do tego z początku tygodnia. Aktualnie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 jest przez producentów wyceniany średnio na 4753,20 zł. Olej napędowy kosztuje dzisiaj 4771,80 zł/metr sześcienny.

Taki poziom cen w hurcie daje solidne podstawy do tego, aby ceny na stacjach znalazły się poniżej poziomu sześciu złotych i przewidujemy, że w najbliższym czasie możemy mieć do czynienia ze stabilizacją notowań publikowanych przez krajowych producentów paliw.

Zmiana kodu, piątka z przodu

Mijający tydzień w detalicznej części rynku paliw przyniósł kontynuację mocnych spadków. Najmocniej, bo o 26 groszy, potaniała 95-oktanowa benzyna i jej aktualna średnia cena to 6,13 zł/l. Olej napędowy potniał o 20 groszy do poziomu 6,05 zł/l. Tanieje też autogaz i jego cena spadła o 4 grosze i litr LPG kosztuje średnio 2,85 zł.

Dynamika zmian jest duża i ceny paliw na stacjach spadają właściwie codziennie, a w wielu lokalizacjach można już zatankować litr benzyny i oleju napędowego za mniej niż sześć złotych. Liczba takich miejsc będzie się szybko zwiększać, bo nasza prognoza zakłada kontynuację obniżek na rynku detalicznym w ostatnim tygodniu września. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,89-6,01 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,87-5,99 zł/l, a dla autogazu 2,73-2,83 zł/l.Amerykańskie stopy i rosyjski dekret

W ostatnich dniach na rynku mieliśmy do czynienia z dwiema ważnymi wiadomościami, które mocno zaznaczyły się w nastrojach handlujących. W środę Rezerwa Federalna zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak w komunikacie po decyzji podkreślone zostało „jastrzębie” stanowisko w związku z przewidywaną podwyżką stóp procentowych do końca roku, a to z kolei można odczytywać jako zapowiedź podcięcia popytu na paliwa na rynku amerykańskim. Tym samym zobaczyliśmy pewien niepokój w cenach surowca, jednak wczoraj wiadomość z Moskwy spowodowała, że wieści z USA zeszły na dalszy plan. 

W czwartek premier Federacji Rosyjskiej, Michaił Miszustin podpisał dekret wprowadzający ograniczenia w eksporcie paliw na terenie kraju. Dotyczą one benzyny i oleju napędowego, a celem takiego ruchu jest stabilizacja cen produktów naftowych na rynku krajowym. Zakaz ma charakter tymczasowy, ale sam dekret rządowy nr 1537 nie wskazuje daty jego ustania. Nie objął on też czterech krajów poradzieckich. Kontrakty terminowe na olej napędowy zareagowały szybką zwyżką na rosyjską decyzję, jednak dzisiaj mamy już pewne ostudzenie emocji.

W obecnej sytuacji bank inwestycyjny Goldman Sachs zrewidował swoją prognozę dla ropy Brent na nadchodzący rok do 100 USD za baryłkę z 93 USD wcześniej. Przyczyn takich zmian upatrywać można w przekonaniu, że Arabia Saudyjska będzie stopniowo redukować poziom obniżki produkcji o 1 mln baryłek dziennie, począwszy od drugiego kwartału 2024 r. Bank oczekuje jednak, że obniżka o 1,7 mln baryłek dziennie pozostanie w mocy przez resztę roku.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 25 września - 1 października 2023:

Poniedziałek
  • Niemcy - Indeks instytutu Ifo
Wtorek
  • USA - Indeks cen domów S&P/Case-Shiller
  • USA - Indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Czwartek
  • Strefa Euro - Koniunktura gospodarcza
  • Niemcy - Inflacja konsumencka wst.
  • USA - Produkt Krajowy Brutto fin.
Piątek
  • Wlk. Brytania - Produkt Krajowy Brutto fin.
  • Strefa Euro -  Inflacja konsumencka wst.
Sobota
  • Chiny - indeks NBS PMI dla przemysłu

Poprzednie komentarze

e-petrol.pl: kolejny tydzień mocnej przeceny
e-petrol.pl: kolejny tydzień mocnej przeceny
W tym tygodniu - zgodnie z przewidywaniami analityków e-petrol.pl - w ślad za spadkami w hurtowych cennikach producentów podążyły również detaliczne ceny paliw. Skala obniżek jest naprawdę znacząca.
e-petrol.pl: polski rynek wyłamuje się z globalnych tendencji
e-petrol.pl: polski rynek wyłamuje się z globalnych tendencji
W ostatnich dniach, mimo dynamicznych zwyżek cen w światowym handlu naftowym i paliwowym, widzimy kolejne spadki cen w hurcie na krajowym rynku.
e-petrol.pl: skala obniżek zaskakuje
e-petrol.pl: skala obniżek zaskakuje
Pomimo drożejącej na świecie ropy naftowej i paliw gotowych na stacjach benzynowych w Polsce królują obniżki. Ich skala w przypadku 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego jest imponująca.
e-petrol.pl: paliwowy ewenement
e-petrol.pl: paliwowy ewenement
Sytuacja cenowa na rynku paliw w Polsce nie przestaje zaskakiwać. Baryłka ropy naftowej kosztuje około 90 dolarów, europejskie notowania paliw zbliżają się do tegorocznych maksimów a złotówka słabnie w relacji do dolara. Początek września na stacjach paliw przynosi jednak obniżki cen.
e-petrol.pl: dobre wiadomości na początek września
e-petrol.pl: dobre wiadomości na początek września
Na tankujących Pb95 i diesla czekają na stacjach niższe, w porównaniu do wyników ostatniego notowania e-petrol.pl, ceny.
e-petrol.pl: koniec wakacji, koniec promocji
e-petrol.pl: koniec wakacji, koniec promocji
Wraz z końcem sierpnia kierowcy nie będą już mogli zatankować paliwa na sieciowych stacjach z rabatami sięgającymi 40 gr na litrze - wakacyjne promocje dla wielu tankujących były szansą na obniżenie kosztów letnich wyjazdów.
e-petrol.pl: niewielkie zwyżki na koniec wakacji
e-petrol.pl: niewielkie zwyżki na koniec wakacji
W ostatnich dniach sierpnia paliwa na stacjach - zgodnie z prognozami e-petrol.pl - drożeją o kilka groszy.
e-petrol.pl: pożegnanie z wakacyjnymi promocjami
e-petrol.pl: pożegnanie z wakacyjnymi promocjami
W trakcie tegorocznych wakacji ceny paliw na stacjach wzrosły na stacjach łącznie o około 20 groszy na litrze - podwyżki wprowadzane były jednak systematycznie o kilka groszy co tydzień i przez to nie były zbytnio dotkliwe. Dodatkowo kierowcy korzystający z programów lojalnościowych sieci stacji paliw mogli w lipcu i sierpniu całkiem sporo zaoszczędzić. Dzięki wakacyjnym programom rabatowym koszt paliwa mógł zostać obniżony nawet o kilkanaście złotych przy tankowaniu pełnego baku. Warto jednak mieć na uwadze, że promocje wygasają w tym tygodniu.