Shell Franczyza

e-petrol.pl: tak taniego diesla nie było od marca 2022

Cena ropy Urals przekroczyła poziom 90 dolarów. Ostatni raz baryłka rosyjskiego surowca tak droga w Europie była w październiku 2014 r.

e-petrol.pl: tak taniego diesla nie było od marca 2022
W obliczu zawirowań rynku międzynarodowego i dynamicznych spadków cen ropy oraz paliw gotowych możemy oczekiwać dalszego ciągu przeceny, która będzie dotyczyć także detalicznego rynku w naszym kraju.

Wyraźnie w dół w rafineriach

Bieżące ceny paliw w rafineriach są wyraźnie niższe od średnich cen w miniony weekend. W przypadku benzyny 98-oktanowej mamy przecenę o 134 zł do poziomu 5598 zł/m sześc., dla benzyny 95-oktanowej zmiana spadkowa sięga 139 zł na metrze sześc., a cena tego paliwa to 5209 zł. Metr sześcienny oleju napędowego kosztuje dzisiaj 5345 zł, a więc mamy obniżkę o niemal 261 zł. W przypadku cen oleju opałowego spadek sięgnął niemal 176 zł i paliwo to kosztuje 4368 zł/m sześc.

Prognozy nastrajają pozytywnie

W okresie między 27 marca i 2 kwietnia 2023 ceny będą wykazywać tendencję spadkową. Przecena w przypadku benzyny 98-oktanowej sprowadzi to paliwo do poziomu 7,25-7,37 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 widełki dla cen będą wynosić 6,58-6,70 zł/l. Jeśli chodzi o olej napędowy, obniżka może spowodować, że paliwo to będzie kosztować 6,77-6,89 zł/l. W przypadku autogazu także oczekiwać możemy przeceny - za paliwo to będziemy płacić 3,10-3,18 zł/l.


Wyhamowanie przeceny na rynku naftowym, ale wracają obawy o sektor bankowy

W mijającym tygodniu na rynku naftowym obserwowaliśmy poprawę nastrojów i notowania surowca systematycznie odrabiały straty. Na londyńskiej giełdzie najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w czwartek, kiedy jej cena przekroczyła poziom 77 dolarów. Piątkowe przedpołudnie przynosi jednak powrót obaw o kondycję sektora bankowego i ropa oddaje dużą część wcześniejszych zysków, a jej cena spada w okolice poziomu 73 dolarów.

Błyskawiczna decyzja o przejęciu banku Credit Suisse przez lokalnego rywala – UBS, wsparta przez szwajcarskie władze i skoordynowane działania banków centralnych na świecie, przyczyniła się na początku tygodnia do uspokojenia sytuacji i pomogła zatrzymać przecenę na rynkach finansowych. Na poprawie nastrojów skorzystała też ropa, której notowania od poniedziałku systematycznie pięły się w górę. Inwestorzy w tym tygodniu z niepokojem czekali też na decyzję amerykańskich władz monetarnych, ale te nie zaskoczyły i na środowym posiedzeniu, zgodnie z oczekiwaniami, Fed podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Przed weekendem, za sprawą spekulacji na temat problemów Deutsche Banku, wracają jednak obawy o stabilność sektora bankowego w Europie. Ten niemiecki bank jest typowany jako następna ofiara obecnych problemów, a rosnące wyraźnie koszty ubezpieczenia od jego niewypłacalności powodują nerwowość wśród inwestorów i przekładają się na spadek cen ryzykownych aktywów, a do takich zaliczana jest ropa.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 marca – 2 kwietnia 2023:

Poniedziałek
•    Niemcy – indeks instytut Ifo

Wtorek
•    USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board

Czwartek
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    USA - PKB

Piątek
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja konsumencka
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
•    USA – wydatki i dochody Amerykanów
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Poprzednie komentarze

e-petrol.pl: diesel poniżej 7 złotych
e-petrol.pl: diesel poniżej 7 złotych
W drugiej połowie marca na stacje paliw dotarły obniżki z rynku hurtowego. Jest to szczególnie widoczne w przypadku oleju napędowego, którego średnia ogólnopolska cena po raz pierwszy od połowy kwietnia ubiegłego roku znalazła się poniżej 7 złotych.
e-petrol.pl: kryzys bankowy przynosi przecenę na stacjach
e-petrol.pl: kryzys bankowy przynosi przecenę na stacjach
Zgodnie z prognozami e-petrol.pl, w ostatnim tygodniu na stacjach w dół poszły ceny diesla, a w sprzedaży hurtowej potaniały wszystkie gatunki paliwa. Choć przecena ropy i paliw na rynkach międzynarodowych ma związek z problemami amerykańskich banków, to dla kierowców w Polsce oznacza, że w pierwszych dniach kalendarzowej wiosny będziemy tankować w cenach najniższych od wielu miesięcy.
e-petrol.pl: nadal bez większych zmian
e-petrol.pl: nadal bez większych zmian
W połowie marca ceny na stacjach pozostają stabilne, a wyjątkiem jest jedynie olej napędowy, który od ubiegłego tygodnia potaniał o 2 grosze.
e-petrol.pl: bez większych zmian na stacjach
e-petrol.pl: bez większych zmian na stacjach
W obecnej sytuacji trudno oczekiwać wyraźnych przecen na polskich stacjach paliw - budzić optymizm może jednak fakt, że aktualna cena diesla jest o 56 groszy niższa niż na początku lutego.
e-petrol.pl: mała stabilizacja na stacjach
e-petrol.pl: mała stabilizacja na stacjach
Pierwsze dni marca przynoszą niewielkie zmiany w cennikach stacji paliw, a obniżki dotyczą tylko benzyny Pb95 i oleju napędowego.
e-petrol.pl: początek marca z obniżkami na stacjach paliw
e-petrol.pl: początek marca z obniżkami na stacjach paliw
W mijającym tygodniu zanotowaliśmy spadek detalicznych cen wszystkich gatunków paliw. Ponownie zaskoczyła skala obniżek w przypadku diesla, który na przestrzeni całego lutego potaniał o blisko 7 procent. Przecena na stacjach powinna jednak wyhamować za sprawą rosnących cen na światowych giełdach naftowych.
 e-petrol.pl: ciąg dalszy obniżek na stacjach
e-petrol.pl: ciąg dalszy obniżek na stacjach
Ostatnie dni lutego przyniosły kolejną przecenę na stacjach paliw, a największy spadek dotyczy oleju napędowego, którego litr w niektórych lokalizacjach kosztuje nawet poniżej 7 złotych.