MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!

e-petrol: czy będzie taniej?

Cena ropy Urals przekroczyła poziom 90 dolarów. Ostatni raz baryłka rosyjskiego surowca tak droga w Europie była w październiku 2014 r.

e-petrol: czy będzie taniej?
Obawy o wpływ na sytuację rynkową wejścia w życie embarga na rosyjską ropę i posiedzenia OPEC podczas tego weekendu są wprawdzie znaczące, ale obecnie mamy do czynienia z bardzo wysokimi marżami w detalu, co sugeruje możliwość pewnej obniżki w cenach na stacjach.

Drożej w hurcie

W ostatnich dniach zmiany cen są wyraźnie zwyżkowe w porównaniu z cenami z ostatniego weekendu. Benzyna 98-oktanowa podrożała najmniej spośród paliw podstawowych - 6142 zł/m sześc. to 27 zł więcej niż w sobotę. W przypadku benzyny Pb95 zmiana wyniosła 214 zł w górę, a średnia cena to 5785 zł/l. Diesel drożał nieco wolniej, do poziomu 6622 zł/l, a więc o 123 zł ponad wyniki z weekendu. O 210 zł na metrze sześc. podrożał także olej opałowy, który kosztuje 5432 zł/l.

Prezent od Świętego Mikołaja przy dystrybutorach?

W okresie między 5 i 11 grudnia dla wszystkich paliw będzie spodziewana zmiana cen w dół. Średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w widełkach 7,13-7,28 zł/l, a benzyna Pb95 kosztować będzie 6,43-6,55 zł/l. W przypadku oleju napędowego ceny tego paliwa znajdować się będą w przedziale 7,63-7,76 zł/l. Ceny autogazu na rynku polkim powinny znajdować najczęściej w przedziale 2,93-2,99 zł/l.


Tydzień wzrostów na rynku naftowych

Przełom listopada i grudnia na giełdach naftowych przyniósł wzrost notowań surowca, które oddaliły się od dwumiesięcznych minimów. Po załamaniu cen z ubiegłego piątku, w tym tygodniu obserwowaliśmy systematyczne odrabianie strat i w czwartek baryłka ropy Brent kosztowała w trakcie dnia nawet ponad 89 dolarów. W piątkowe przedpołudnie notowania surowca na giełdzie w Londynie wahają się w rejonie 87 dolarów.

Wsparciem dla wyższych cen ropy była w ostatnich dniach kombinacja optymistycznych doniesień z Chin, gdzie luzowana jest część epidemicznych obostrzeń, wyraźnego spadku zapasów surowca w USA oraz spekulacji na temat możliwego pogłębienia cięć limitów wydobycia na grudniowym spotkaniu OPEC+.

Inwestorzy na rynku naftowym czekają też na decyzje dotyczące limitu cenowego dla rosyjskiej ropy. Od jego wysokości może zależeć to, czy dostawy z tego kierunku zostaną poważnie ograniczone. Według najnowszych doniesień Unia Europejska ustaliła poziom 60 dolarów za baryłkę i jeśli faktycznie taki limit zostanie ustalony, to jego wpływ na bieżące zaopatrzenie rynku ropy będzie niewielki.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 5-11 grudnia 2022:

Poniedziałek
•    Chiny – indeks PMI dla usług
•    USA – indeks ISM dla usług
•    USA – zamówienia w przemyśle

Wtorek
•    Niemcy - zamówienia w przemyśle
•    USA – bilans handlu zagranicznego

Środa
•    Chiny – bilans handlu zagranicznego
•    Polska – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – produkcja przemysłowa
•    Strefa euro - PKB

Czwartek
•    Japonia - PKB

Piątek
•    Chiny – inflacja konsumencka
•    USA – inflacja producencka
MOYA więcej niż dobre paliwa

Poprzednie komentarze

e-petrol.pl: niewielka przecena na stacjach
e-petrol.pl: niewielka przecena na stacjach
Ostatni listopadowy raport cenowy e-petrol.pl może nieco rozczarować kierowców, bo choć paliwa tanieją, tempo i skala spadku ciągle są poniżej oczekiwań.
e-petrol.pl: powolny spadek cen paliw
e-petrol.pl: powolny spadek cen paliw
Spadające koszty tankowania powinny być powodem do zadowolenia wśród kierowców. Ostatnie obniżki na stacjach bardziej niż radość, mogą jednak budzić frustrację, bo ich dynamika jest zdecydowanie zbyt niska. W najbliższych dniach paliwa powinny jednak zauważalnie potanieć. Na taki kierunek zmian jasno wskazuje kombinacja taniejącej na światowych giełdach ropy naftowej i umacniającej się w relacji do dolara złotówki.
e-petrol.pl: paliwa tanieją
e-petrol.pl: paliwa tanieją
W drugiej połowie listopada tankowanie jest tańsze niż przed tygodniem, a największa, 5-groszowa przecena dotyczy oleju napędowego.
e-petrol: szansa na niższe ceny
e-petrol: szansa na niższe ceny
W nadchodzącym tygodniu zobaczymy niższe ceny wszystkich paliw - to skutek dużych przecen na rynku hurtowym w ostatnich kilku dniach, ale przede wszystkim umocnienia złotówki wobec dolara amerykańskiego.
e-petrol.pl: stabilnie na stacjach
e-petrol.pl: stabilnie na stacjach
Połowa listopada to na stacjach czas stabilizacji cenowej, a jedynym paliwem, które potaniało jest olej napędowy.
e-petrol.pl: ceny paliw bez dużych zmian
e-petrol.pl: ceny paliw bez dużych zmian
Sytuacja cenowa na rynku paliw przed kolejnym listopadowym długim weekendem nie uległa dużym zmianom. Jednak kierowcy, bardziej niż aktualnymi cenami na stacyjnych pylonach, mogli w ostatnich dniach interesować się medialnymi spekulacjami na temat końca działania tarczy antyinflacyjnej – powrót do normalnych stawek VAT będzie oznaczał duże podwyżki dla tankujących.
e-petrol.pl: optymistyczne wiadomości dla tankujących diesla
e-petrol.pl: optymistyczne wiadomości dla tankujących diesla
Tuż przed "długim", listopadowym weekendem użytkownicy aut z silnikiem wysokoprężnym mają powody do zadowolenia. Z najnowszego raportu e-petrol.pl wynika, że olej napędowy potaniał o 5 groszy i dziś jego litr kosztuje średnio 7,91 zł. Niestety pozostałe paliwa już i tak drogie, jeszcze podrożały.