e-petrol.pl: obniżki na stacjach trwają w najlepsze

W połowie stycznia sytuacja na stacjach mile zaskakuje kierowców. Choć główni producenci paliw w Polsce w ostatnim czasie podnosili znacząco ceny na rynku hurtowym, nie przyczyniło się to do wzrostu kosztów tankowania.

Kierowców przed podwyżkami na pylonach ochroniły, spadające z wysokiego poziomu, marże właścicieli stacji oraz wyższe rabaty w dostawach paliw na rynku hurtowym. W efekcie od początku nowego roku wszystkie paliwa tanieją, a średnia ogólnopolska cena diesla spadła w końcu poniżej poziomu 5 zł za litr.

Na przestrzeni ostatniego tygodnia to właśnie olej napędowy potaniał najbardziej. Na polskich stacjach jego litr kosztuje przeciętnie 4,99 PLN, tj. o 6 groszy mniej niż przed tygodniem. Ostatni raz taką cenę za diesla e-petrol.pl odnotował w drugiej połowie sierpnia 2018 roku. Ceny obu gatunków benzyn obniżyły się o 4 grosze i wynoszą aktualnie: 4,75 PLN za litr Pb95 i 5,08 za tę samą ilość Pb98. Najmniejsza przecena dotyczy natomiast autogazu, który jest tańszy o zaledwie 2 grosze i w sprzedaży na krajowych stacjach oferuje się go przeciętnie po 2,27 PLN/l.

W połowie stycznia benzyna "95" i ON są sprzedawane w najbardziej atrakcyjnych cenach w województwie świętokrzyskim, gdzie za ich litr płaci się 4,61 i 4,86 PLN. Benzyna 98-oktanowa najmniej kosztuje natomiast na Śląsku: 4,89 PLN/l. Gaz samochodowy warto zatankować zaś w rejonie Opolszczyzny, na której za jego litr płaci się 2,15 PLN.

O tym, na której stacji korzystnie jest w tym tygodniu napełnić bak paliwem, informuje kierowców szczegółowo aplikacja tuTankuj. Jej użytkownicy zarejestrowali najniższą cenę dla Pb95 (4,25 PLN/l) w Kościanie i na trzech stacjach Zielonej Góry. Także w tym mieście została znaleziona rekordowo niska cena diesla - 4,45 PLN/l. LPG najtańsze było w Kamiennej Górze - 1,94 PLN/l.

Do najdroższych części Polski należą natomiast: Kujawy i Pomorze ze średnimi cenami za obie benzyny wynoszące 4,85 i 5,24 PLN/l oraz Mazowsze, gdzie diesel kosztuje przeciętnie 5,09, a gaz samochodowy 2,38 PLN/l.

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą.

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Zakaz eksportu paliw z Kazachstanu transportem drogowym został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

Z przyczyn technicznych władze USA mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać spadających cen surowców w celu uzupełnienia wyczerpanych rezerw – podała agencja Bloomberg.

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

W poniedziałek dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.