e-petrol.pl: w lipcu na stacje paliw wrócą podwyżki?

Choć początek tegorocznych wakacji mógł napawać nadzieją, że ceny paliw na stacjach spadną, to wydarzenia ostatnich dni na rynku międzynarodowym sprawiły, że polskie rafinerie wyraźnie podniosły ceny paliw. Oznacza to, że na stacjach również należy spodziewać się podwyżek cen paliw lub, w optymistycznym scenariuszu, stabilizacji.

Od ostatniego piątku rafinerie zmieniały ceny paliw 5 razy i niedawne spadki cen w sprzedaży hurtowej nie dość, że szybko zostały zniwelowane, to rafinerie podniosły ceny ze sporą nawiązką.  Dynamika zmian cen w Orlenie i Lotosie w mijającym tygodniu nabrała realnego tempa w ostatnich dwóch dniach. W efekcie ceny benzyny i diesla powróciły do poziomów sprzed dwóch-trzech tygodni, czyli 4058,60 zł netto za 1000 litrów benzyny bezołowiowej Pb95 oraz 4042 zł w przypadku oleju napędowego.  Z analizy e-petrol.pl wynika, że to jeszcze nie koniec zmian cen, do wtorku 3 lipca zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą kolejne zwyżki, ale ich skala powinna być mniejsza, niż w tym tygodniu. 

Na stacjach paliwa przestaną tanieć

W ostatnich dniach za litr benzyny "95" kierowcy musieli wydać średnio 5,01 zł/l, olej napędowy potaniał o 2 gr i kosztował średnio w kraju 4,97 zł/l. Trzygroszowy wzrost w notowaniach e-petrol.pl odnotowaliśmy dla ceny autogazu, w pierwszej połowie tego tygodnia – litr LPG kosztowało 2,12 zł. 

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że na stacjach benzynowych w praktyce nie ma już pola do obniżek cenowych i ceny będą się raczej stabilizować, a na niektórych stacjach ich właściciele mogą zacząć korygować ceny w górę.  W przyszłym tygodniu za litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej Pb95 powinniśmy płacić (w zależności od regionu i typu stacji) 4,97-5,07 zł. Wahania cen mogą być także widoczne w przypadku oleju napędowego. W najbliższych dniach cena diesla powinna mieścić się w przedziale od 4,94 zł do 5,05 zł za litr. Użytkownicy samochodów z instalacją gazową, którzy od kilku tygodni obserwują niewielkie, ale systematyczne podwyżki, nadal będą ich świadkami. W tym przypadku zwyżkowa tendencja powinna się utrzymać –  z wyliczeń e-petrol.pl wynika, że w przyszłym tygodniu litr LPG na stacjach może kosztować 2,10-2,18 zł.
Ropa naftowa drożeje z powodu ograniczeń w podaży

W mijającym tygodniu na rynku naftowym widzieliśmy prawdziwą huśtawkę nastrojów wśród inwestorów. Poniedziałkowa sesja na giełdzie w Londynie przyniosła spadki, które sprowadziły notowania surowca do lokalnego minimum na poziomie 73,74 USD. Źródłem przeceny na początku tygodnia była decyzja OPEC o zwiększeniu wydobycia i sygnały płynące ze strony Arabii Saudyjskiej, że dodatkowa ilość surowca trafiająca na rynek będzie większa niż oceniano jeszcze w ubiegły piątek, zaraz po spotkaniu kartelu.

Kolejne dni przyniosły jednak systematyczny wzrost cen na rynku naftowym i w trakcie czwartkowego handlu baryłka ropy Brent kosztowała nawet 78,42 USD. Impulsem do wzrostu były informacje o ograniczeniach w podaży surowca z Kanady, związane z problemami technicznymi w zakładzie przerobu roponośnych piasków oraz dalsza destabilizacja sytuacji w Libii, gdzie powołano do życia konkurencyjny wobec uznawanego przez organizacje międzynarodowe drugi narodowy koncern naftowy.

Obawy inwestorów budzą też działania amerykańskiej administracji, która w związku z przywróceniem sankcji gospodarczych nałożonych na władze w Teheranie, mocno naciska na swoich sojuszników, aby z początkiem listopada całkowicie zrezygnowali z zakupów irańskiej ropy.


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2-8 lipca 2018:

Poniedziałek
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks ISM dla przemysłu

Wtorek
•    USA – zamówienia w przemyśle

Środa
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    Niemcy – zamówienia w przemyśle
•    USA – raport ADP
•    USA – zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
•    USA – bilans handlu zagranicznego
•    USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
Spotkanie Branży Paliwowej - Polski Rynek Biopaliw

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: koniec podwyżek na stacjach

e-petrol.pl: koniec podwyżek na stacjach

Obserwowana w ostatnich dniach przecena na rynku hurtowym dotarła już na stacje, gdzie po czterech tygodniach wzrostów cen w końcu potaniały paliwa.

Nowe sankcje a zakupy rosyjskiej ropy przez Indie

Nowe sankcje a zakupy rosyjskiej ropy przez Indie

Nowe sankcje USA nałożone na Moskwę grożą ograniczeniem sprzedaży rosyjskiej ropy do Indii. Może to zniweczyć wysiłki indyjskich rafinerii państwowych mające na celu zabezpieczenie rocznych umów na dostawy.

Nowa Moya na Podkarpaciu

Nowa Moya na Podkarpaciu

W województwie podkarpackim w miejscowości Padew Narodowa uruchomiono stację paliw Moya. Poza możliwością tankowania klienci mogą skorzystać z oferty gastronomicznej oraz zrobić zakupy. Obiekt przystosowany jest do obsługi pojazdów ciężarowych.

Krakowskie MPK testuje przegubowy autobus na wodór

Krakowskie MPK testuje przegubowy autobus na wodór

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie poinformowało o rozpoczęciu testów przegubowego autobusu Solaris zasilanego wodorem. W najbliższych latach Kraków chce zakupić 10 autobusów napędzanych tym paliwem.

Glencore zainteresowany zakupem rafinerii Shella w Singapurze

Glencore zainteresowany zakupem rafinerii Shella w Singapurze

Trader Glencore wraz z indonezyjskim PT jest zainteresowany kupnem kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Singapurze.

Moya udostępniła ładowarki swoim użytkownikom

Moya udostępniła ładowarki swoim użytkownikom

Spółka Anwim, w ramach partnerstwa sieci Moya energia z Elocity, udostępniła ponad 1400 punktów ładowania pojazdów elektrycznych dla użytkowników kart flotowych Moya firma.