e-petrol.pl: kolejny tydzień obniżek na stacjach

Początek czerwca przynosi kierowcom nadzieję na to, że wakacyjne tankowanie nie zrujnuje im portfeli. Drugi tydzień z rzędu na stacjach zanotowaliśmy spadek cen paliw. Co więcej - najbliższe dni powinny przynieść dalsze obniżki.

Zbliżające się spotkanie OPEC, na którym powinna zapaść decyzja w sprawie zwiększenia wydobycia ropy przez kartel i współpracujących z nim producentów, w tym Rosję, daje realne nadzieje na spadek cen ropy naftowej. Jeśli cena surowca zacznie spadać, to jest duża szansa na to, że tankując na początku wakacji będziemy płacić mniej niż 5 złotych za litr paliwa. Zagrożeniem dla takiego optymistycznego scenariusza jest jednak osłabienie złotówki.

W hurcie stabilizacja

Na hurtowym rynku paliw mijający tydzień nie przyniósł dużych zmian w cennikach rafinerii. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje dzisiaj średnio 3996,60 PLN i jest zaledwie o 3 złote droższy niż w ostatni piątek. Nieco mocniej w skali tygodnia - o 15,20 PLN - podrożał olej napędowy, który kosztuje aktualnie 4000,00 PLN/metr sześcienny.

Warto jednak zauważyć, że paliwa w cennikach rafinerii są dzisiaj o około 100 złotych tańsze niż na koniec maja.


Na stacjach pożegnamy pięć złotych?

Detaliczne ceny paliw spadły drugi tydzień z rzędu i oddaliły się od tegorocznych maksimów, ale skala obniżki nie była duża. Benzyna bezołowiowa Pb95 potaniała o 2 grosze i kosztuje średnio w Polsce 5,09 PLN/l. Mocniej, bo o 4 grosze, spadła cena oleju napędowego. Litr diesla aktualnie kosztuje 5,03 PLN/l. Potaniał też autogaz, który po 3-groszowej obniżce kosztuje 2,12 PLN/l.

W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się kontynuacji tej przeceny. Coraz częściej na stacjach będzie można zatankować litr paliwa za mniej niż 5 złotych, szczególnie jeśli do baku będziemy wlewać olej napędowy.  Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 4,98-5,09PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,95-5,06 PLN/l i 2,06-2,13 PLN/l dla autogazu.

Co zrobi OPEC?

Zaplanowane na przyszły piątek spotkanie OPEC jest dla rynku naftowego najważniejszym wydarzeniem nadchodzących tygodni a może nawet miesięcy. Coraz bardziej powszechne jest przekonanie, że producenci zdecydują się na poluzowanie limitów wydobycia. Jeśli faktycznie taka decyzja zapadnie, to notowania ropy w Londynie mogą spadać.

W ostatnich dniach w oczekiwaniu na spotkanie członków kartelu zmienność cen ropy nie była duża i notowania surowca na giełdzie w Londynie utrzymywały się w paśmie 75-77 dolarów. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent utrzymuje się bliżej dolnej granicy tego zakresu i kosztuje nieco ponad 75 dolarów.

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 18-24 czerwca 2018:

Wtorek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Czwartek
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – indeks Fed z Filadelfii

Piątek
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu
•    Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
•    Austria – 174. konferencja OPEC
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Program Partnerski ENERGIA PALIW

Pozostałe aktualności

Mniej gazu, więcej ropy

Mniej gazu, więcej ropy

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w czerwcu produkcja gazu ziemnego spadła o 14,2 proc. rok do roku, a ropy naftowej wzrosła o 18,8 proc.

Rosyjska ropa płynie na wschód Północnym Szlakiem Morskim

Rosyjska ropa płynie na wschód Północnym Szlakiem Morskim

Rozpoczął się sezon nawigacyjny na wschodnim szlaku Morza Północnego (SMP) i rosyjskie firmy naftowe już wysyłają swoje produkty tą trasą.

Lukoil chce przekierować ropę z "Przyjaźni"

Lukoil chce przekierować ropę z "Przyjaźni"

Rosyjska firma naftowa Lukoil szuka możliwości przekierowania ropy pierwotnie przeznaczonej dla Węgier i Słowacji, która nie dotarła do odbiorców z powodu sankcji nałożonych przez Ukrainę.

Iran przechwycił tankowiec z kontrabandą oleju napędowego

Iran przechwycił tankowiec z kontrabandą oleju napędowego

We wtorek Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (KGRI) zatrzymał na wodach Zatoki Perskiej tankowiec pływający pod banderą Togo. Powodem zatrzymania był fakt, że jednostka transportowała 1,5 miliona litrów oleju napędowego bez wymaganych pozwoleń.

Chiński biodiesel z problemami w Unii Europejskiej

Chiński biodiesel z problemami w Unii Europejskiej

Unia Europejska zamierza nałożyć tymczasowe cła na chińskie biodiesel, twierdząc, że paliwo to jest sprzedawane na rynku europejskim w nieuczciwie niskich cenach. To kolejny z serii sporów handlowych z Chinami.

Naftogaz planuje zwiększyć wydobycie

Naftogaz planuje zwiększyć wydobycie

Ukraiński Naftogaz, największa państwowa spółka energetyczna, pomimo ciągłych rosyjskich bombardowań, planuje w tym roku zwiększyć wydobycie gazu i ropy naftowej.