e-petrol.pl: kolejny tydzień obniżek na stacjach

Początek czerwca przynosi kierowcom nadzieję na to, że wakacyjne tankowanie nie zrujnuje im portfeli. Drugi tydzień z rzędu na stacjach zanotowaliśmy spadek cen paliw. Co więcej - najbliższe dni powinny przynieść dalsze obniżki.

Zbliżające się spotkanie OPEC, na którym powinna zapaść decyzja w sprawie zwiększenia wydobycia ropy przez kartel i współpracujących z nim producentów, w tym Rosję, daje realne nadzieje na spadek cen ropy naftowej. Jeśli cena surowca zacznie spadać, to jest duża szansa na to, że tankując na początku wakacji będziemy płacić mniej niż 5 złotych za litr paliwa. Zagrożeniem dla takiego optymistycznego scenariusza jest jednak osłabienie złotówki.

W hurcie stabilizacja

Na hurtowym rynku paliw mijający tydzień nie przyniósł dużych zmian w cennikach rafinerii. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny kosztuje dzisiaj średnio 3996,60 PLN i jest zaledwie o 3 złote droższy niż w ostatni piątek. Nieco mocniej w skali tygodnia - o 15,20 PLN - podrożał olej napędowy, który kosztuje aktualnie 4000,00 PLN/metr sześcienny.

Warto jednak zauważyć, że paliwa w cennikach rafinerii są dzisiaj o około 100 złotych tańsze niż na koniec maja.


Na stacjach pożegnamy pięć złotych?

Detaliczne ceny paliw spadły drugi tydzień z rzędu i oddaliły się od tegorocznych maksimów, ale skala obniżki nie była duża. Benzyna bezołowiowa Pb95 potaniała o 2 grosze i kosztuje średnio w Polsce 5,09 PLN/l. Mocniej, bo o 4 grosze, spadła cena oleju napędowego. Litr diesla aktualnie kosztuje 5,03 PLN/l. Potaniał też autogaz, który po 3-groszowej obniżce kosztuje 2,12 PLN/l.

W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się kontynuacji tej przeceny. Coraz częściej na stacjach będzie można zatankować litr paliwa za mniej niż 5 złotych, szczególnie jeśli do baku będziemy wlewać olej napędowy.  Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 4,98-5,09PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,95-5,06 PLN/l i 2,06-2,13 PLN/l dla autogazu.

Co zrobi OPEC?

Zaplanowane na przyszły piątek spotkanie OPEC jest dla rynku naftowego najważniejszym wydarzeniem nadchodzących tygodni a może nawet miesięcy. Coraz bardziej powszechne jest przekonanie, że producenci zdecydują się na poluzowanie limitów wydobycia. Jeśli faktycznie taka decyzja zapadnie, to notowania ropy w Londynie mogą spadać.

W ostatnich dniach w oczekiwaniu na spotkanie członków kartelu zmienność cen ropy nie była duża i notowania surowca na giełdzie w Londynie utrzymywały się w paśmie 75-77 dolarów. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent utrzymuje się bliżej dolnej granicy tego zakresu i kosztuje nieco ponad 75 dolarów.

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 18-24 czerwca 2018:

Wtorek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Czwartek
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – indeks Fed z Filadelfii

Piątek
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu
•    Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
•    Austria – 174. konferencja OPEC
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Tygodnik ‘’Polityka’’ podał, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.