e-petrol.pl: tania ropa, tanie paliwa

Ceny ropy utrzymujące się poniżej poziomu 50 dolarów powodują, że rachunki za tankowanie w Polsce są coraz niższe. W mijającym tygodniu ponownie zanotowaliśmy kilkugroszowe obniżki, które sprowadziły średnie ceny benzyny i oleju napędowego poniżej poziomu 4,40 PLN/l.

Paliwa na stacjach tanieją nieprzerwanie od połowy października i za nami imponujące 15 kolejnych tygodni obniżkowej serii.  Tylko w tym okresie cena spadły o 92 grosze na litrze 95-oktanowej benzyny i 82 grosze na litrze diesla.

W rafineriach bez większych zmian

Na hurtowym rynku paliw zmienność cen była w ostatnim czasie niewielka i notowania benzyny bezołowiowej 95 znajdują się aktualnie na poziomie zbliżonym do ubiegłego piątku. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje dzisiaj średnio u krajowych producentów 3281,00 PLN i jest o niecałe siedem złotych tańszy niż przed tygodniem. Nieznacznie w górę poszła cena oleju napędowego, który kosztuje średnio 3379,80 PLN/metr sześc. To 37,20 PLN więcej niż w ostatni piątek.

Słabnąca w relacji do dolara złotówka nie odbija się jeszcze na hurtowych notowaniach paliw, ale jeśli trend na rynku walutowym zostanie utrzymany, to koniec obniżek na naszym rynku może być bliski.

Spadkowa seria na stacjach podtrzymana

Ceny na stacjach kolejny raz zanotowały spadek i co ważne tempo obniżek nie hamuje. Benzyna bezołowiowa 95 potaniała o 7 groszy. O grosz więcej potaniał olej napędowy i średnia dla obu gatunków paliw podstawowych wynosi aktualnie 4,37 PLN/l. Rekordowo mocną, bo aż 10-groszową obniżkę zanotował autogaz. Średnio za litr tego paliwa płacimy już tylko 2,19 PLN. Prognozowe przedziały cenowe na najbliższe dni dla: 95-oktanowej benzyny to 4,28-4,39 PLN/l, dla oleju napędowego 4,30-4,41 PLN/l a dla autogazu 2,09-2,20 PLN/l.

Wydarzeniem mijającego tygodnia w detalicznej części rynku jest informacja o planach międzynarodowego koncernu Total, który w dwa lata chce zbudować w Polsce w modelu franczyzowym sieć liczącą 100 stacji. 

Ropa poniżej 50 dolarów

Na rynku naftowym mijający tydzień przyniósł stabilizację notowań surowca, które przez większą część czasu utrzymywały się poniżej poziomu 50 dolarów. Na giełdzie w Londynie ropa najdroższa była w czwartek, kiedy po informacjach o planowanym przez Europejski Bank Centralny skupie aktywów kosztowała przez chwilę nawet 50,45 USD, ale optymizm wśród inwestorów nie utrzymał się długo i dzisiaj przed południem baryłka surowca była wyceniana na około 49,50 USD. 

Spadek cen ropy wyhamował, ale nie widać na razie oznak odwrócenia trendu. Utrzymując się nadpodaż surowca powoduje, że notowania utrzymują się na niskich poziomach i bez wyraźniejszych zagrożeń dla globalnych dostaw wyraźny ruch w górę jest obecnie mało prawdopodobny.


Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń na  26 stycznia-1 lutego 2015 r.: 

Poniedziałek
Niemcy – indeks instytutu Ifo
USA – indeks PMI dla usług
Wtorek
Polska – sprzedaż detaliczna
USA – zamówienia w przemyśle
USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board
USA – sprzedaż nowych domów
Środa
USA – decyzja ws. stóp procentowych
Czwartek
Niemcy – inflacja konsumencka
Piątek
USA - PKB
USA – indeks Chicago PMI 


Program Partnerski ENERGIA PALIW