e-petrol.pl: tania ropa, tanie paliwa

Ceny ropy utrzymujące się poniżej poziomu 50 dolarów powodują, że rachunki za tankowanie w Polsce są coraz niższe. W mijającym tygodniu ponownie zanotowaliśmy kilkugroszowe obniżki, które sprowadziły średnie ceny benzyny i oleju napędowego poniżej poziomu 4,40 PLN/l.

Paliwa na stacjach tanieją nieprzerwanie od połowy października i za nami imponujące 15 kolejnych tygodni obniżkowej serii.  Tylko w tym okresie cena spadły o 92 grosze na litrze 95-oktanowej benzyny i 82 grosze na litrze diesla.

W rafineriach bez większych zmian

Na hurtowym rynku paliw zmienność cen była w ostatnim czasie niewielka i notowania benzyny bezołowiowej 95 znajdują się aktualnie na poziomie zbliżonym do ubiegłego piątku. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje dzisiaj średnio u krajowych producentów 3281,00 PLN i jest o niecałe siedem złotych tańszy niż przed tygodniem. Nieznacznie w górę poszła cena oleju napędowego, który kosztuje średnio 3379,80 PLN/metr sześc. To 37,20 PLN więcej niż w ostatni piątek.

Słabnąca w relacji do dolara złotówka nie odbija się jeszcze na hurtowych notowaniach paliw, ale jeśli trend na rynku walutowym zostanie utrzymany, to koniec obniżek na naszym rynku może być bliski.

Spadkowa seria na stacjach podtrzymana

Ceny na stacjach kolejny raz zanotowały spadek i co ważne tempo obniżek nie hamuje. Benzyna bezołowiowa 95 potaniała o 7 groszy. O grosz więcej potaniał olej napędowy i średnia dla obu gatunków paliw podstawowych wynosi aktualnie 4,37 PLN/l. Rekordowo mocną, bo aż 10-groszową obniżkę zanotował autogaz. Średnio za litr tego paliwa płacimy już tylko 2,19 PLN. Prognozowe przedziały cenowe na najbliższe dni dla: 95-oktanowej benzyny to 4,28-4,39 PLN/l, dla oleju napędowego 4,30-4,41 PLN/l a dla autogazu 2,09-2,20 PLN/l.

Wydarzeniem mijającego tygodnia w detalicznej części rynku jest informacja o planach międzynarodowego koncernu Total, który w dwa lata chce zbudować w Polsce w modelu franczyzowym sieć liczącą 100 stacji. 

Ropa poniżej 50 dolarów

Na rynku naftowym mijający tydzień przyniósł stabilizację notowań surowca, które przez większą część czasu utrzymywały się poniżej poziomu 50 dolarów. Na giełdzie w Londynie ropa najdroższa była w czwartek, kiedy po informacjach o planowanym przez Europejski Bank Centralny skupie aktywów kosztowała przez chwilę nawet 50,45 USD, ale optymizm wśród inwestorów nie utrzymał się długo i dzisiaj przed południem baryłka surowca była wyceniana na około 49,50 USD. 

Spadek cen ropy wyhamował, ale nie widać na razie oznak odwrócenia trendu. Utrzymując się nadpodaż surowca powoduje, że notowania utrzymują się na niskich poziomach i bez wyraźniejszych zagrożeń dla globalnych dostaw wyraźny ruch w górę jest obecnie mało prawdopodobny.


Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń na  26 stycznia-1 lutego 2015 r.: 

Poniedziałek
Niemcy – indeks instytutu Ifo
USA – indeks PMI dla usług
Wtorek
Polska – sprzedaż detaliczna
USA – zamówienia w przemyśle
USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board
USA – sprzedaż nowych domów
Środa
USA – decyzja ws. stóp procentowych
Czwartek
Niemcy – inflacja konsumencka
Piątek
USA - PKB
USA – indeks Chicago PMI 


Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Tygodnik ‘’Polityka’’ podał, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.