e-petrol.pl: tempo obniżek na stacjach nie hamuje

Kierowcy w Polsce z tygodnia na tydzień coraz wyraźniej odczuwają pozytywne skutki najtańszej od kilku lat ropy. Najbliższe dni nie powinny zmienić tego obrazu sytuacji i obniżkowy trend na detalicznym rynku paliw będzie kontynuowany.

Oddala się jednak szansa na to, że w perspektywie miesiąca lub dwóch średnie ceny paliw spadną poniżej poziomu 4 złotych. Problemem jest słabnąca złotówka, której notowania w relacji do dolara znajdują się coraz bliżej kilkunastoletnich maksimów.

W hurcie odrabianie strat na koniec tygodnia 

Notowania ceny paliw w rafineriach w ostatnich dniach systematycznie pogłębiały kilkuletnie minima, ale końcówka tygodnia przyniosła zahamowanie spadków. 

Benzyna bezołowiowa 95, po piątkowych podwyżkach, odrobiła niemal całość strat i kosztuje dzisiaj średnio w hurcie 3263,40 PLN/metr sześc. To zaledwie 15 złotych mniej niż w ubiegły piątek, a jeszcze wczoraj różnica sięgała blisko 50 złotych. Aktualna średnia cena oleju napędowego w rafineriach to dzisiaj 3342,60 PLN/metr sześc., to niemal 70 złotych mniej niż przed tygodniem.

Kierowcy płacą coraz mniej

W detalicznej części rynku zanotowaliśmy kolejny tydzień z obniżkami, które sprowadziły ceny 95-okatnowej benzyny i oleju napędowego poniżej poziomu 4,50 PLN/l. Ta pierwsza po 7-groszowym spadku kosztuje średnio w Polsce 4,44 PLN/l. O tyle samo potaniał diesel i litr tego paliwa to średnio wydatek rzędu 4,45 PLN. Przy tej okazji warto przypomnieć ceny jakie na stacjach widzieliśmy w pierwszej połowie stycznia ubiegłego roku – za litr benzyny bezołowiowej 95 płaciliśmy 5,28 PLN a za olej napędowy 5,35 PLN/l.

Prognoza e-petrol.pl na najbliższe dni zakłada kontynuację obniżek. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: dla 95-oktanowej benzyny 4,35-4,46 PLN/l, dla oleju napędowego 4,36-4,46 PLN/l a dla autogazu 2,20-2,30 PLN/l.


Poniżej 50 USD (i z powrotem?)

W tym tygodniu na naszych oczach dokonało się przełamanie psychologicznej bariery 50 USD za baryłkę ropy Brent. Obecne jej ceny oscylują w rejonie 48 USD, a analitycy rozmaitych instytucji finansowych na wyścigi niemal próbują podać aktualne, coraz to niższe, prognozy dla jej ceny w tym roku. Z pewnością eksport amerykańskiej produkcji pochodzenia łupkowego spowodował w minionym półroczu istną cenową lawinę – ale kontynuacja trendu w 2015 z pewnością nie będzie ani tak dynamiczna, ani tak długotrwała, jak jego początek.

Miniony tydzień upłynął pod znakiem głośnych protestów niektórych „naftowych jastrzębi” z OPEC, których narodowe budżety sypią się niczym karciane domki w obliczu dalszych przecen. Przykładem służą tu podróże prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro, do Rosji, Chin i państw bliskowschodnich, które jednak nie będą w stanie zmienić nieubłaganych rynkowych zjawisk.

Trzeba także przypomnieć, że grudniowy import surowca przez Chiny wzrósł do ubiegłorocznych rekordów, a mimo to ropa nadal nie chce zatrzymać spadkowego biegu. W tym tygodniu niewiele danych makroekonomicznych było jej w stanie pomóc – dopiero z końcem tygodnia widzimy odbicie wynikające poniekąd z prognozy Międzynarodowej Agencji Energii, sugerującej powrót surowca do wyższych poziomów, czego sygnałem mają być niektóre decyzje ograniczenia produkcji w USA. Na razie jednak można sądzić, że impuls jest na tyle krótkotrwały, że nie można go uznać za zapowiedź zmiany trendu.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 19-23 stycznia 2015 r.:

Poniedziałek
  • USA - Dzień Martina Luthera Kinga
Wtorek
  • Chiny – PKB
  • Chiny - Produkcja przemysłowa
  • Niemcy - Indeks instytutu ZEW
Środa
  • USA - Pozwolenia na budowę domów
Czwartek
  • USA - Indeks PMI dla przemysłu
  • Chiny - Indeks PMI dla przemysłu
  • Niemcy - Indeks PMI dla przemysłu
  • Francja - Indeks PMI dla przemysłu
Piątek
  • USA - Sprzedaż domów na rynku wtórnym

Zautomatyzuj obowiązki podatkowe

Pozostałe aktualności

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN poinformował o rozpoczęciu kolejnej inwestycji w ramach ogólnopolskiego programu modernizacji rurociągów w miejscach ich przejść pod rzekami. Tym razem prace obejmą rurociąg paliwowy pod rzeką Rządzą na odcinku Mościska–Emilianów, w miejscowości Kraszew Stary (gm. Klembów).

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

W środę 7 maja na stacji przy markecie E.Leclerc doszło do błędu przy tankowaniu zbiorników. Jak podała sieć handlowa na swojej stronie, między godziną 11:50 a 13:20 do dystrybutorów trafiło paliwo o nieprawidłowych parametrach, co mogło spowodować uszkodzenia pojazdów.

Zbliża się termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2024 rok

Zbliża się termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2024 rok

Koniec pierwszego półrocza to dla wielu firm w Polsce intensywny czas związany z finalizacją obowiązków sprawozdawczych. Partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl - Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy przypomina, że prowadzący działalność gospodarczą np. w formie fundacji rodzinnej lub spółki z o.o., muszą pamiętać o zbliżaniu się ustawowego terminu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2024 rok.

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Prezydent USA Donald Trump ogłosił zakończenie kryzysu żeglugowego na Morzu Czerwonym. Dodał, że jemeńscy Huti zgodzili się zaprzestać ataków na statki, a Waszyngton zaprzestanie ataków na rebeliantów.