e-petrol.pl: tempo obniżek na stacjach nie hamuje

Kierowcy w Polsce z tygodnia na tydzień coraz wyraźniej odczuwają pozytywne skutki najtańszej od kilku lat ropy. Najbliższe dni nie powinny zmienić tego obrazu sytuacji i obniżkowy trend na detalicznym rynku paliw będzie kontynuowany.

Oddala się jednak szansa na to, że w perspektywie miesiąca lub dwóch średnie ceny paliw spadną poniżej poziomu 4 złotych. Problemem jest słabnąca złotówka, której notowania w relacji do dolara znajdują się coraz bliżej kilkunastoletnich maksimów.

W hurcie odrabianie strat na koniec tygodnia 

Notowania ceny paliw w rafineriach w ostatnich dniach systematycznie pogłębiały kilkuletnie minima, ale końcówka tygodnia przyniosła zahamowanie spadków. 

Benzyna bezołowiowa 95, po piątkowych podwyżkach, odrobiła niemal całość strat i kosztuje dzisiaj średnio w hurcie 3263,40 PLN/metr sześc. To zaledwie 15 złotych mniej niż w ubiegły piątek, a jeszcze wczoraj różnica sięgała blisko 50 złotych. Aktualna średnia cena oleju napędowego w rafineriach to dzisiaj 3342,60 PLN/metr sześc., to niemal 70 złotych mniej niż przed tygodniem.

Kierowcy płacą coraz mniej

W detalicznej części rynku zanotowaliśmy kolejny tydzień z obniżkami, które sprowadziły ceny 95-okatnowej benzyny i oleju napędowego poniżej poziomu 4,50 PLN/l. Ta pierwsza po 7-groszowym spadku kosztuje średnio w Polsce 4,44 PLN/l. O tyle samo potaniał diesel i litr tego paliwa to średnio wydatek rzędu 4,45 PLN. Przy tej okazji warto przypomnieć ceny jakie na stacjach widzieliśmy w pierwszej połowie stycznia ubiegłego roku – za litr benzyny bezołowiowej 95 płaciliśmy 5,28 PLN a za olej napędowy 5,35 PLN/l.

Prognoza e-petrol.pl na najbliższe dni zakłada kontynuację obniżek. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: dla 95-oktanowej benzyny 4,35-4,46 PLN/l, dla oleju napędowego 4,36-4,46 PLN/l a dla autogazu 2,20-2,30 PLN/l.


Poniżej 50 USD (i z powrotem?)

W tym tygodniu na naszych oczach dokonało się przełamanie psychologicznej bariery 50 USD za baryłkę ropy Brent. Obecne jej ceny oscylują w rejonie 48 USD, a analitycy rozmaitych instytucji finansowych na wyścigi niemal próbują podać aktualne, coraz to niższe, prognozy dla jej ceny w tym roku. Z pewnością eksport amerykańskiej produkcji pochodzenia łupkowego spowodował w minionym półroczu istną cenową lawinę – ale kontynuacja trendu w 2015 z pewnością nie będzie ani tak dynamiczna, ani tak długotrwała, jak jego początek.

Miniony tydzień upłynął pod znakiem głośnych protestów niektórych „naftowych jastrzębi” z OPEC, których narodowe budżety sypią się niczym karciane domki w obliczu dalszych przecen. Przykładem służą tu podróże prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro, do Rosji, Chin i państw bliskowschodnich, które jednak nie będą w stanie zmienić nieubłaganych rynkowych zjawisk.

Trzeba także przypomnieć, że grudniowy import surowca przez Chiny wzrósł do ubiegłorocznych rekordów, a mimo to ropa nadal nie chce zatrzymać spadkowego biegu. W tym tygodniu niewiele danych makroekonomicznych było jej w stanie pomóc – dopiero z końcem tygodnia widzimy odbicie wynikające poniekąd z prognozy Międzynarodowej Agencji Energii, sugerującej powrót surowca do wyższych poziomów, czego sygnałem mają być niektóre decyzje ograniczenia produkcji w USA. Na razie jednak można sądzić, że impuls jest na tyle krótkotrwały, że nie można go uznać za zapowiedź zmiany trendu.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 19-23 stycznia 2015 r.:

Poniedziałek
  • USA - Dzień Martina Luthera Kinga
Wtorek
  • Chiny – PKB
  • Chiny - Produkcja przemysłowa
  • Niemcy - Indeks instytutu ZEW
Środa
  • USA - Pozwolenia na budowę domów
Czwartek
  • USA - Indeks PMI dla przemysłu
  • Chiny - Indeks PMI dla przemysłu
  • Niemcy - Indeks PMI dla przemysłu
  • Francja - Indeks PMI dla przemysłu
Piątek
  • USA - Sprzedaż domów na rynku wtórnym

Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Pozostałe aktualności

Wodne stacje paliw już otwarte

Wodne stacje paliw już otwarte

Podobnie jak w poprzednich latach, motorowodniacy i żeglarze będą mogli od 26 kwietnia skorzystać z nawodnych stacji tankowania Orlen na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim oraz nad morzem – w Gdyni i Pucku.

e-petrol.pl: długi weekend z szansą na mniejsze wydatki

e-petrol.pl: długi weekend z szansą na mniejsze wydatki

W prognozach cen paliw na okres majówkowych wyjazdów nie spodziewamy się wyraźnych podwyżek. Biorąc pod uwagę ofertę promocyjną wielu sieci, można wręcz uznać, że będzie to czas, kiedy koszty tankowania spadną dla wielu wyjeżdżających.

Kierowcy będą mogli wybrać promocję na majówkę

Kierowcy będą mogli wybrać promocję na majówkę

W ślad za ogłoszeniem przez Orlen promocji cenowej na tankowanie, o wprowadzeniu podobnych ofert poinformowały konkurencyjne sieci paliwowe w Polsce.

Spadła cena wenezuelskiej ropy

Spadła cena wenezuelskiej ropy

Cena wenezuelskiej ropy ciężkiej spadła po przywróceniu amerykańskich sankcji wobec sektora naftowo-gazowego Republiki Boliwariańskiej, ponieważ rafinerie Indiach nie akceptują jej obecnego poziomu.

MAE ma nadzieję, że tańsze baterie przyspieszą transformację energetyczną

MAE ma nadzieję, że tańsze baterie przyspieszą transformację energetyczną

Oczekiwany gwałtowny spadek kosztów magazynowania energii akumulatorowej w nadchodzących latach przyspieszy przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii, twierdzi Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).