e-petrol.pl: obniżki na stacjach nabierają tempa

Średnie ceny na rynku detalicznym od spadku poniżej pięciu złotych za litr dzieli jeszcze spory dystans, ale przecena na stacjach w Polsce jest coraz bardziej zauważalna. W nadchodzących dniach kierowcy mogą spodziewać się jeszcze większych obniżek, dzięki którym podróżowanie na początku listopada będzie najtańsze od kilku lat.

Tańsze paliwa na stacjach zawdzięczamy w głównej mierze spadającym cenom ropy. Na rynku naftowym w najbliższym czasie na zmianę trendu nie zanosi się, ale słaba w relacji do dolara złotówka może opóźnić, lub nawet uniemożliwić w tym roku, obniżkę średnich cen na rynku detalicznym poniżej poziomu 5 złotych.

Rafinerie podnoszą ceny
Obserwowany na hurtowym rynku paliw od początku października dynamiczny spadek cen w ostatnich dniach wyhamował. W porównaniu z ubiegłym piątkiem odnotowaliśmy nawet wzrost notowań benzyny i oleju napędowego. W przypadku diesla podwyżka wyniosła 50,20 PLN i metr sześcienny tego paliwa średnio kosztuje aktualnie w rafineriach 3937,40 PLN. Benzyna kosztuje o 8 złotych więcej. Średnio za metr sześcienny tego paliwa trzeba dzisiaj u krajowych producentów zapłacić 3878,40 PLN.

Benzyna wyraźnie tańsza na stacjach
Na ryku detalicznym solidarnie spadały ceny wszystkich paliw, a na czele stawki była benzyna i 95-oktanowa odmiana tego paliwa potaniała aż o 7 groszy. Litr benzyny bezołowiowej 95 kosztuje średnio 5,20 PLN. O 4 grosze w dół poszła średnia cena oleju napędowego, która wynosi aktualnie 5,11 PLN/l. Za litr autogazu płacimy 2,55 PLN, czyli 3 grosze mniej niż przed tygodniem.
W odniesieniu do 95-oktanowej benzyny warto zaznaczyć, że to największa obniżka tydzień do tygodnia w tym roku. Ale ren rekord może się długo nie utrzymać, bo spadki w najbliższych dniach nie dość, że będą kontynuowane, to mogą jeszcze przyspieszyć. W prognozie dla rynku detalicznego na nadchodzący tydzień ceny benzyny bezołowiowej znajdują się w przedziale 4,99-5,15 PLN, oleju napędowego w przedziale 4,97-5,12 PLN/l. Dla autogazu przewidujemy ceny na poziomie 2,49-2,58 PLN/l.

Tydzień pod znakiem stabilizacji
W mijającym tygodniu nie zobaczyliśmy na rynku naftowym szokujących zmian -cenowe fluktuacje ropy Brent nie były zbyt duże i poruszały się między 84 a 87 USD. W tym wypadku wielkie znaczenie dla kształtowania nastrojów miały przede wszystkim dane makroekonomiczne, a także okazjonalnie pojawiające się rynkowe plotki.
W przypadku danych makro - zwrócić należy zwłaszcza uwagę na poprawę chińskiego PKB za III kwartał i dobre wyniki tamtejszej produkcji przemysłowej. W pewnym sensie można uznać te dane za powód do zmiany nastrojów po wcześniejszych publikacjach azjatyckiego giganta, które przyczyniały się do lawinowych spadków w ostatnich tygodniach.
Warto także przypomnieć o dobrych odczytach PMI z Niemiec czy strefy euro, a także indeksu Conference Board w USA. Nie można też pominąć raptownego zachwiania w środku tygodnia - amerykańskie zapasy ropy zamiast spodziewanego wyniku wzrostowego na poziomie 2,5 mln baryłek notowały wzrost aż o ponad 7 mln, co chwilowo zadziałało na nastroje, jednak w dłuższej perspektywie nie należy przypisywać informacji wpływu na rynek.
Dodatkową ciekawostką w finale tygodnia była informacja, że rzeczywisty poziom eksportu saudyjskiej ropy we wrześniu był mniejszy niż zadeklarowała ona na forum OPEC. Całościowa zgłoszona produkcja wynosiła 9,7 mln baryłek dziennie w zeszłym miesiącu, w porównaniu z prawie 9,6 mln w sierpniu. Tymczasem Arabia Saudyjska eksportowała 9,36 mln baryłek dziennie na rynki we wrześniu, w której to kwocie nie zawarto surowca, który trafił do składowania. Wpływ tego rodzaju wiadomości też nie powinien zachwiać bieżącym "stabilizacyjnym" nastrojem.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27-31 października 2014 r.:

Poniedziałek
• Niemcy - Indeks instytutu Ifo

Wtorek:
• USA - Zamówienia na dobra trwałego użytku
• USA - Indeks S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii

Środa:
• USA - Decyzja FOMC ws. stóp procentowych

Czwartek:
• Szwajcaria - Indeks instytutu KOF
• USA - PKB (annualizowany) - wst.
• Niemcy - inflacja CPI

Piątek:
• USA - Indeks Chicago PMI
• Japonia - Inflacja CPI
Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Pozostałe aktualności

Wodne stacje paliw już otwarte

Wodne stacje paliw już otwarte

Podobnie jak w poprzednich latach, motorowodniacy i żeglarze będą mogli od 26 kwietnia skorzystać z nawodnych stacji tankowania Orlen na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim oraz nad morzem – w Gdyni i Pucku.

e-petrol.pl: długi weekend z szansą na mniejsze wydatki

e-petrol.pl: długi weekend z szansą na mniejsze wydatki

W prognozach cen paliw na okres majówkowych wyjazdów nie spodziewamy się wyraźnych podwyżek. Biorąc pod uwagę ofertę promocyjną wielu sieci, można wręcz uznać, że będzie to czas, kiedy koszty tankowania spadną dla wielu wyjeżdżających.

Kierowcy będą mogli wybrać promocję na majówkę

Kierowcy będą mogli wybrać promocję na majówkę

W ślad za ogłoszeniem przez Orlen promocji cenowej na tankowanie, o wprowadzeniu podobnych ofert poinformowały konkurencyjne sieci paliwowe w Polsce.

Spadła cena wenezuelskiej ropy

Spadła cena wenezuelskiej ropy

Cena wenezuelskiej ropy ciężkiej spadła po przywróceniu amerykańskich sankcji wobec sektora naftowo-gazowego Republiki Boliwariańskiej, ponieważ rafinerie Indiach nie akceptują jej obecnego poziomu.

MAE ma nadzieję, że tańsze baterie przyspieszą transformację energetyczną

MAE ma nadzieję, że tańsze baterie przyspieszą transformację energetyczną

Oczekiwany gwałtowny spadek kosztów magazynowania energii akumulatorowej w nadchodzących latach przyspieszy przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii, twierdzi Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Rekordowy zysk chińskiego CNOOC

Rekordowy zysk chińskiego CNOOC

Chiński CNOOC osiągnął w pierwszym kwartale 2024 roku rekordowy zysk w wysokości 39,72 mld juanów. Był to efekt jednoczesnego zwiększenia produkcji i cen sprzedaży.