e-petrol.pl: tanie tankowanie na pożegnanie wakacji

Na stacjach benzynowych ostatni tydzień tegorocznych wakacji – zgodnie z przewidywaniami e-petrol.pl – upłynął pod znakiem korekty cen w dół. Od września jednak nie należy spodziewać się radykalnych zmian na pylonach stacji paliw, ale splot sprzyjających czynników z międzynarodowych rynków ropy i paliw oraz możliwego umocnienia się polskiej waluty może zaowocować dalszą przeceną paliw w sprzedaży detalicznej.

Rafinerie podnoszą ceny paliw

Ostatni tydzień tegorocznych wakacji z upłynął na polskim rynku paliw pod znakiem zwyżek cen hurtowych.  Od piątku 22 sierpnia do dziś olej napędowy i benzyny w handlu hurtowym podrożały o 27-34 zł na 1000 litrów. Mimo tych podwyżek i tak w sprzedaży rafineryjnej za paliwa płaci się o ok. 0,3-0,7 proc. mniej, niż przed miesiącem. 

Z analiz e-petrol.pl wynika, że na międzynarodowych rynkach paliw mogą w najbliższych dniach pojawić się niewielkie wzrosty cen produktów. Konsekwencją tych zmian w cennikach polskich producentów powinny być korekty cen w górę w przypadku wszystkich gatunków paliw, przy czym możliwość wzrostu cen oleju napędowego o kilka złotych jest większa, niż w przypadku benzyn.

Na stacjach taniej na koniec wakacji

W ostatnim pełnym tygodniu sierpnia kierowcy mieli szansę nieco taniej tankować. W sprzedaży detalicznej w pierwszej połowie tego tygodnia, wg monitoringu cen na stacjach paliw e-petrol.pl, odnotowano wyraźny spadek cen. W przypadku obu gatunków paliw podstawowych, tj. benzyny bezołowiowej 95 oraz oleju napędowego średnie ceny w kraju spadły o 3 gr na litrze. W tym tygodniu po raz pierwszy od kilku tygodni nieznacznie, ale jednak, potaniał autogaz. Na początku tygodnia litr LPG kosztował średnio w kraju 2,67 zł i w przypadku tego paliwa pojawia się szansa na to, że ceny powinny w najbliższym czasie albo utrzymać się na tym poziomie, albo przynajmniej przestać wzrastać, głównie za sprawą coraz bardziej widocznej tendencji spadkowej w cenach importowych LPG do Polski. 

Zainteresowanych wyjaśnieniem przyczyn wahań cen paliw na stacjach w bieżącym tygodniu zachęcamy do zapoznania się z komentarzem wideo e-petrol.pl .

Według analiz e-petrol.pl w pierwszym tygodniu września 2014 r. kierowcy powinni spotkać się na stacjach paliw z ceną 5,21-5,28zł za litr diesla. W przypadku benzyny 95 ceny powinny kształtować się w przedziale 5,32-5,41 zł. Jeśli chodzi o autogaz, to przeciętnie w najbliższych dniach kierowcy będą mogli tankować samochody po 2,64-2,71 zł za litr. Na szczegółowy raport i komentarz do zmian cen paliw na polskich stacjach zapraszamy na strony portalu e-petrol.pl już w najbliższą środę 3 września 2014 r.

Brent sierpień kończy na minusie

Notowania ropy na giełdzie w Londynie drugi miesiąc z rzędu zakończą na minusie. Baryłka ropy Brent, która  dzisiaj przed południem kosztuje niecałe 103 dolary, na koniec lipca była wyceniana na około 106 dolarów. Decydujący wpływ na ceny surowca ma w ostatnim czasie utrzymująca się na wysokim poziomie produkcja, która przy słabości popytu na produkty naftowe, szczególnie w Europie, w pełni zaspokaja globalne zapotrzebowanie na ropę. 

W mijającym tygodniu ceny ropy Brent ustabilizowały się w okolicach poziomu 102-103 dolarów. Symptomatyczne jest to, że nawet wzrost napięcia na Ukrainie czy niezłe dane z USA (spadek zapasów ropy i benzyny, rewizja w górę PKB) nie wystarczyły do tego, aby notowania surowca zaczęły odrabiać straty. Podawane wczoraj oficjalnie przez ukraińskie władze informacje o udziale regularnych rosyjskich oddziałów w walkach na wschodzie kraju wzbudziły spory niepokój, ale ropa nie zareagowała na eskalację konfliktu wzrostem. Wytłumaczeniem tego może być brak wiary inwestorów w to, że Zachód zaangażuje się militarnie w konflikt, a ewentualne zaostrzenie sankcji, które prawdopodobnie ominie sektor energetyczny, doprowadzi jedynie do spowolnienia gospodarczego i dalszego spadku popytu na paliw w Europie.

Przecena z kliku ostatnich tygodni  jest na tyle wyraźna, że do dalszych spadków i próby zejścia na dwucyfrowe poziomy potrzebne będą chyba nowe impulsy. Tych będzie można w przyszłym tygodniu szukać w licznie publikowanych danych makroekonomicznych. Jeśli odczyty wskażą na słabość największych gospodarek świata, to  presja na obniżkę cen ropy może się utrzymać.

Nie można jednak zapominać o obecnych cały czas zagrożeniach dla stabilności dostaw surowca, takich jak problemy w Libii i Iraku czy konflikt na Ukrainie, w przypadku którego trudno przewidzieć dalszy rozwój wypadków. 


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na  1-7 września 2014 r.: 

Poniedziałek
Chiny – indeks PMI dla przemysłu
Niemcy – PKB
Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
Wtorek
USA – indeks PMI dla przemysłu
USA - indeks ISM dla przemysłu
Środa
Polska – decyzja ws. stóp procentowych
Strefa euro  – indeks PMI dla usług
Strefa euro   - rewizja PKB
USA – zamówienia w przemyśle
USA –Beżowa Księga
Czwartek
Strefa euro  - decyzja ws. stóp procentowych
USA – raport ADP
USA – bilans handlu zagranicznego
USA – indeks ISM dla usług
Piątek
Niemcy – produkcja przemysłowa
USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Tygodnik ‘’Polityka’’ podał, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.