e-petrol.pl: tanie tankowanie na pożegnanie wakacji

Na stacjach benzynowych ostatni tydzień tegorocznych wakacji – zgodnie z przewidywaniami e-petrol.pl – upłynął pod znakiem korekty cen w dół. Od września jednak nie należy spodziewać się radykalnych zmian na pylonach stacji paliw, ale splot sprzyjających czynników z międzynarodowych rynków ropy i paliw oraz możliwego umocnienia się polskiej waluty może zaowocować dalszą przeceną paliw w sprzedaży detalicznej.

Rafinerie podnoszą ceny paliw

Ostatni tydzień tegorocznych wakacji z upłynął na polskim rynku paliw pod znakiem zwyżek cen hurtowych.  Od piątku 22 sierpnia do dziś olej napędowy i benzyny w handlu hurtowym podrożały o 27-34 zł na 1000 litrów. Mimo tych podwyżek i tak w sprzedaży rafineryjnej za paliwa płaci się o ok. 0,3-0,7 proc. mniej, niż przed miesiącem. 

Z analiz e-petrol.pl wynika, że na międzynarodowych rynkach paliw mogą w najbliższych dniach pojawić się niewielkie wzrosty cen produktów. Konsekwencją tych zmian w cennikach polskich producentów powinny być korekty cen w górę w przypadku wszystkich gatunków paliw, przy czym możliwość wzrostu cen oleju napędowego o kilka złotych jest większa, niż w przypadku benzyn.

Na stacjach taniej na koniec wakacji

W ostatnim pełnym tygodniu sierpnia kierowcy mieli szansę nieco taniej tankować. W sprzedaży detalicznej w pierwszej połowie tego tygodnia, wg monitoringu cen na stacjach paliw e-petrol.pl, odnotowano wyraźny spadek cen. W przypadku obu gatunków paliw podstawowych, tj. benzyny bezołowiowej 95 oraz oleju napędowego średnie ceny w kraju spadły o 3 gr na litrze. W tym tygodniu po raz pierwszy od kilku tygodni nieznacznie, ale jednak, potaniał autogaz. Na początku tygodnia litr LPG kosztował średnio w kraju 2,67 zł i w przypadku tego paliwa pojawia się szansa na to, że ceny powinny w najbliższym czasie albo utrzymać się na tym poziomie, albo przynajmniej przestać wzrastać, głównie za sprawą coraz bardziej widocznej tendencji spadkowej w cenach importowych LPG do Polski. 

Zainteresowanych wyjaśnieniem przyczyn wahań cen paliw na stacjach w bieżącym tygodniu zachęcamy do zapoznania się z komentarzem wideo e-petrol.pl .

Według analiz e-petrol.pl w pierwszym tygodniu września 2014 r. kierowcy powinni spotkać się na stacjach paliw z ceną 5,21-5,28zł za litr diesla. W przypadku benzyny 95 ceny powinny kształtować się w przedziale 5,32-5,41 zł. Jeśli chodzi o autogaz, to przeciętnie w najbliższych dniach kierowcy będą mogli tankować samochody po 2,64-2,71 zł za litr. Na szczegółowy raport i komentarz do zmian cen paliw na polskich stacjach zapraszamy na strony portalu e-petrol.pl już w najbliższą środę 3 września 2014 r.

Brent sierpień kończy na minusie

Notowania ropy na giełdzie w Londynie drugi miesiąc z rzędu zakończą na minusie. Baryłka ropy Brent, która  dzisiaj przed południem kosztuje niecałe 103 dolary, na koniec lipca była wyceniana na około 106 dolarów. Decydujący wpływ na ceny surowca ma w ostatnim czasie utrzymująca się na wysokim poziomie produkcja, która przy słabości popytu na produkty naftowe, szczególnie w Europie, w pełni zaspokaja globalne zapotrzebowanie na ropę. 

W mijającym tygodniu ceny ropy Brent ustabilizowały się w okolicach poziomu 102-103 dolarów. Symptomatyczne jest to, że nawet wzrost napięcia na Ukrainie czy niezłe dane z USA (spadek zapasów ropy i benzyny, rewizja w górę PKB) nie wystarczyły do tego, aby notowania surowca zaczęły odrabiać straty. Podawane wczoraj oficjalnie przez ukraińskie władze informacje o udziale regularnych rosyjskich oddziałów w walkach na wschodzie kraju wzbudziły spory niepokój, ale ropa nie zareagowała na eskalację konfliktu wzrostem. Wytłumaczeniem tego może być brak wiary inwestorów w to, że Zachód zaangażuje się militarnie w konflikt, a ewentualne zaostrzenie sankcji, które prawdopodobnie ominie sektor energetyczny, doprowadzi jedynie do spowolnienia gospodarczego i dalszego spadku popytu na paliw w Europie.

Przecena z kliku ostatnich tygodni  jest na tyle wyraźna, że do dalszych spadków i próby zejścia na dwucyfrowe poziomy potrzebne będą chyba nowe impulsy. Tych będzie można w przyszłym tygodniu szukać w licznie publikowanych danych makroekonomicznych. Jeśli odczyty wskażą na słabość największych gospodarek świata, to  presja na obniżkę cen ropy może się utrzymać.

Nie można jednak zapominać o obecnych cały czas zagrożeniach dla stabilności dostaw surowca, takich jak problemy w Libii i Iraku czy konflikt na Ukrainie, w przypadku którego trudno przewidzieć dalszy rozwój wypadków. 


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na  1-7 września 2014 r.: 

Poniedziałek
Chiny – indeks PMI dla przemysłu
Niemcy – PKB
Strefa euro – indeks PMI dla przemysłu
Wtorek
USA – indeks PMI dla przemysłu
USA - indeks ISM dla przemysłu
Środa
Polska – decyzja ws. stóp procentowych
Strefa euro  – indeks PMI dla usług
Strefa euro   - rewizja PKB
USA – zamówienia w przemyśle
USA –Beżowa Księga
Czwartek
Strefa euro  - decyzja ws. stóp procentowych
USA – raport ADP
USA – bilans handlu zagranicznego
USA – indeks ISM dla usług
Piątek
Niemcy – produkcja przemysłowa
USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

Program Partnerski ENERGIA PALIW

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: pierwsze wakacyjne wyjazdy będą tańsze

e-petrol.pl: pierwsze wakacyjne wyjazdy będą tańsze

Tuż przed rozpoczęciem wakacji paliwa na stacjach znów tanieją, co z pewnością ucieszy kierowców planujących w najbliższych dniach urlopowe wyjazdy. Potaniał nie tylko autogaz, czego można było się spodziewać, ale również benzyna Pb95 i olej napędowy.

Norweskiemu wydobyciu już nie zagrażają strajki

Norweskiemu wydobyciu już nie zagrażają strajki

Pracownikom sektora usług naftowych w Norwegii, przy pomocy rządu, udało się wynegocjować podwyżki płac. Dzięki temu udało się uniknąć strajków w największym kraju produkującym ropę i gaz w północno-zachodniej Europie.

Equinor może utworzyć rezerwy ropy naftowej dla Indii

Equinor może utworzyć rezerwy ropy naftowej dla Indii

Rząd Indii i norweska spółka Equinor omawiają pomysł utworzenia strategicznych rezerw ropy. Norweski koncern został zaproszony do udziału w indyjskich projektach związanych z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów.

Wielkiej Brytanii potrzebne są inwestycje w wydobycie węglowodorów

Wielkiej Brytanii potrzebne są inwestycje w wydobycie węglowodorów

Produkcja ropy i gazu w Wielkiej Brytanii może do 2030 r. być prawie o jedną trzecią wyższa niż wynoszą obecne prognozy, ale pod warunkiem, że krajowi uda się przyciągnąć nowe inwestycje o wartości około 25 miliardów USD.

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Orlen podał w komunikacie giełdowym, że Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, odwołał z dniem 24 czerwca tego roku Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlenu.

Miliarder zwiększa udziały w spółce z branży naftowej

Miliarder zwiększa udziały w spółce z branży naftowej

Firma Berkshire Hathaway, należąca do przedsiębiorcy i miliardera Warrena Buffetta, konsekwentnie kupuje udziały w działającej w Stanach Zjednoczonych spółce naftowej Occidental Petroleum zajmującej się ropą i gazem łupkowym.