e-petrol.pl: podwyżki wyhamowały dzięki tańszej ropie

Po dynamicznych wzrostach z drugiej połowy czerwca początek lipca na detalicznym rynku paliw w Polsce przyniósł stabilizację cen. Na obniżki na stacjach w najbliższych dniach nie ma jednak co liczyć, bo chociaż ropa naftowa na światowych giełdach tanieje, to marże sprzedawców paliw w Polsce cały czas utrzymują się na niskim poziomie.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 30 czerwca – 4 lipca 2014 r.

Obserwowane na przestrzeni ostatnich dni obniżki na rynku hurtowym pozwoliły co prawda oddalić się trochę od tegorocznych rekordów cenowych, ale paliwa w rafineriach (szczególnie benzyna) cały czas są drogie.

Obniżkowy tydzień w rafineriach

Od ubiegłego piątku każda kolejna zmiana w średnich cenach paliw oferowanych przez krajowych producentów przynosiła spadek notowań zarówno 95-oktanowej odmiany benzyn, jak i oleju napędowego. Obniżki były systematyczne, ale ich skala nie były duża. 

Dla benzyny bezołowiowej 95 wyniosła w sumie 27,70 PLN. Aktualnie metr sześcienny tego paliw kosztuje średnio w rafineriach 4371,30 PLN. Spadek był wyraźniejszy w przypadki oleju napędowego i wyniósł 68 PLN na metrze sześc. W pierwszy piątek lipca średnia cena diesla u krajowych producentów to 4145,00 PLN/metr sześc.

Słabe marże nie dają przestrzeni do obniżek na stacjach

Ceny paliw na stacjach w mijającym tygodniu zmieniały się nieznacznie. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się średnia dla benzyny bezołowiowej 95, która wynosi 5,49 PLN/l. O grosz, do poziomu 5,37 PLN/l, podrożał  olej napędowy. Mniej, po jednogroszowym spadku, płacą za to kierowcy tankujący autogaz – 2,40 PLN/l.

Pomimo obniżek w rafineriach nie ma jednak co liczyć na to, że także na stacjach zobaczymy w najbliższych dniach systematyczny spadek cen paliw. Marże sprzedawców cały czas utrzymują się na niskim poziomie, a skala przeceny na rynku hurtowym jest ciągle jeszcze zbyt mała, abyśmy wyraźniejszy ruch w dół mogli zobaczyć także w detalu.

Nasza prognoza detalicznych cen na nadchodzący tydzień zakłada następujące poziomy cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,48-5,57 PLN/l dla 95-oktanowej odmiany benzyny, 5,33-5,44 PLN/l dla oleju napędowego i 2,41-2,50PLN/l. autogazu. W przypadku tego ostatniego paliwa w nadchodzących dniach możemy zobaczyć ruch w górę, podobny do tego jaki pod koniec czerwca obserwowaliśmy na benzynie.

Libia deklaruje koniec kryzysu naftowego

Początek lipca przyniósł kontynuację przeceny ropy na giełdzie naftowej w Londynie. Notowania surowca spadły w okolice poziomu 110 dolarów. Baryłka surowca gatunku Brent, która w ubiegły piątek na zamknięciu handlu kosztowała 113,30 USD, dzisiaj przed południem jest wyceniana na niecałe 111 dolarów.

Do podtrzymania spadkowych nastrojów na rynku naftowym przyczyniły się głównie doniesienia z Libii, gdzie władze w Trypolisie potwierdziły odblokowanie dwóch portów, w których znajdują się terminale do eksportu ropy i ogłosiły oficjalnie koniec kryzysu naftowego w tym kraju. Porozumienie z rebeliantami daje nadzieję na zakończenie trwających blisko rok czasu protestów, które mocne uderzyły w libijski sektor naftowy. W najsłabszym okresie produkcja tego ważnego dla Europy dostawcy ropy spadła nawet poniżej 200 tys. baryłek surowca dziennie, a jeszcze w połowie ubiegłego roku sięgała niemal 1,5 mln baryłek. Według najnowszych danych z tego tygodnia  dzienne wydobycie w Libii wynosi aktualnie 320 tys. baryłek a według szacunków analityków dzięki odblokowaniu kolejnych terminali może szybko wzrosnąć o kolejne pół miliona baryłek.

Punktem zapalnym, i zarazem wsparciem dla drogiej ropy, pozostaje cały czas Irak, którego wewnętrzne problemy mogą stanowić zagrożenie dla stabilności globalnych dostaw surowca. Na razie do wyraźnego ograniczenia produkcji ropy w tym kraju jednak nie doszło i inwestorzy chyba coraz mniej obawiają się „czarnego scenariusza” w Iraku.


Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na  7-13 lipca 2014 r.: 

Poniedziałek
Niemcy – produkcja przemysłowa

Środa
Chiny – inflacja
USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
Chiny  – bilans handlu zagranicznego

Piątek
Niemcy – inflacja HICP

Polecamy

Produkcja ropy OPEC w kwietniu lekko spadła

Produkcja ropy OPEC w kwietniu lekko spadła

Produkcja ropy naftowej krajów OPEC nieznacznie zmniejszyła się w kwietniu, mimo zapowiedzi zwiększenia wydobycia – wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Reutera.

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Indonezja staje się rosyjskim centrum naftowym

Według firmy Kpler, indonezyjski port Karimun gwałtownie zwiększył import paliw. Port stał się ważnym punktem przeładunkowym produktów naftowych, których kraj pochodzenia został zmieniony przed dostawą do klientów.

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi

Unia Europejska planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu najpóźniej do końca 2027 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obejmie to zarówno gaz przesyłany rurociągami, jak i skroplony LNG.

Orlen apeluje o zmianę podejścia do dekarbonizacji

Orlen apeluje o zmianę podejścia do dekarbonizacji

Grupa Orlen planuje przeznaczyć 183 mld zł na działania dekarbonizacyjne do 2035 roku, z czego aż 144 mld zł trafi do sektora elektroenergetyki i ciepła. Koncern podkreśla jednak, że realizacja ambitnych celów klimatycznych Unii Europejskiej wymaga nie tylko ogromnych inwestycji, ale też większej elastyczności regulacyjnej i dodatkowego wsparcia finansowego.

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem

Z powodu ataków rakietowych władze Indii wzmacniają ochronę krajowych rafinerii, które znajdują się w stanach graniczących z Pakistanem, informuje „The Hindustan Times”.

Zautomatyzuj obowiązki podatkowe

Pozostałe aktualności

Orlen zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie

Orlen zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie

Spółka poinformowała o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Odbędzie się ono 5 czerwca 2025 r. o godzinie 11:00 w siedzibie Orlenu w Płocku.

MOL ze wzrostem na początku roku

MOL ze wzrostem na początku roku

Grupa MOL osiągnęła w I kwartale 2025 roku oczyszczoną EBITDA na poziomie 833 mln USD, co oznacza wzrost o 16 proc. w ujęciu rocznym – poinformowała spółka w prezentacji wynikowej. Prognoza na cały rok przewiduje przekroczenie 3 mld USD.

Kolejne miasto inwestuje w autobusy na wodór

Kolejne miasto inwestuje w autobusy na wodór

Cztery nowoczesne autobusy wodorowe wzbogacą flotę bielskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W czwartek podpisano umowę na ich dostawę z firmą Solaris Bus & Coach. Pojazdy, mierzące 12 metrów długości, mają zostać dostarczone do Bielska-Białej w ciągu 14 miesięcy.

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

Dwaj znaczący gracze na rynku energetycznym w Ameryce Północnej - ConocoPhillips i Suncor, opublikowali wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku, które dzięki wzrostowi produkcji i solidnemu popytowi na produkty rafinowane przewyższyły oczekiwania analityków.

Nigeria ustala ambitny cel zwiększenia wydobycia ropy

Nigeria ustala ambitny cel zwiększenia wydobycia ropy

Rząd Nigerii ogłosił nowy, ambitny cel produkcyjny dla krajowej spółki naftowej NNPC, zakładający osiągnięcie poziomu 2,5 miliona baryłek ropy dziennie do końca 2025 roku. To znaczne podniesienie wcześniejszego limitu, który wynosił 2 mln baryłek i został określony przez prezydenta.

TotalEnergies w Antwerpii zainwestuje w SAF i wodór

TotalEnergies w Antwerpii zainwestuje w SAF i wodór

TotalEnergies ogłosiło serię znaczących inwestycji w działającym od ponad 75 lat zakładzie w Antwerpii, dążąc do zapewnienia odporności i długoterminowej rentowności.