e-petrol.pl: stabilizacja z możliwą korektą cen w dół

Ostatni tydzień przyniósł wyhamowanie wzrostów relatywnie wysokich cen benzyn i oleju napędowego w Polskich rafineriach. Z analiz e-petrol.pl wynika, że właściciele stacji paliw przed majowym weekendem nie podnieśli znacząco cen, w przyszłym tygodniu tankując trzeba będzie się liczyć z niewielką korektą cen paliw – kierowcy mogą zauważyć minimalne spadki.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 28 kwietnia - 2 maja 2014 r. 

Obowiązująca dziś (2 maja 2014 r.) średnia hurtowa cena benzyny bezołowiowej 95 wynosi 4293,00 zł netto, czyli o 15,70 zł mniej, niż przed tygodniem, kiedy to padło tegoroczne maksimum, co daje spadek o 0,36 proc. Dziś za 1000 litrów diesla trzeba zapłacić przeciętnie 4139,30 zł, to także o ok. 0,88 proc. taniej, niż w ubiegły piątek.  W wyniku ostatnich spadków cen paliw w rafineriach powiększył się dystans cenowy dzielący benzynę i diesel. Dziś popularna benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego o 153,70 zł. Z prognoz e-petrol.pl dla rynku hurtowego najbliższe dni wynika, że ta proporcja nie ulegnie znaczącej zmianie. 

W polskich rafineriach możliwe dalsze spadki

Prognozy e-petrol.pl dla rynku hurtowego paliw płynnych wskazują, że do połowy przyszłego tygodnia ceny paliw – zarówno benzyny jak i diesel w sprzedaży krajowych producentów mogą potanieć o ok. 15-20 zł na 1000 l.

Na stacjach ceny się zatrzymują

Wahania cen w rafineriach od razu nie znajdą odzwierciedlenia na stacjach benzynowych, trzeba przy tym pamiętać, że jednym z czynników wpływających na ostateczny koszt tankowania są marże detaliczne, osiągane przez właścicieli stacji benzynowych, a te w mijającym tygodniu należały raczej do słabych. Wyjątkowo niskie marże detaliczne właściciele stacji osiągali na benzynach, szczególnie na najpopularniejszej 95. W ostatnich dniach e-petrol.pl szacował je na poziomie zaledwie 8-9 groszy na litrze. W przypadku modelowej marży na oleju napędowym jest lepiej – w mijającym tygodniu można było mówić o poziomie 18 groszy na litrze. Całkiem dobrze natomiast przedstawia się kwestia marż w segmencie gazu.  Przy obecnym poziomie cen średnich LPG narzut (marża modelowa) właścicieli stacji może wynosić nawet 25-30 gr – czyli ok. 10 proc.

W dobiegającym końca tygodniu ceny średnie na stacjach kształtowały się w następujący sposób: 5,63 zł/l dla benzyny bezołowiowej 98, dla Pb95 - 5,37 zł/l, diesel - 5,36 zł/l, natomiast autogaz kosztował 2,54 zł/l. Z analiz e-petrol.pl wynika, że na początku przyszłego tygodnia ceny benzyny i diesla na stacjach będą wciąż dość zbliżone do siebie, coraz częściej jednak na stacjach tankowania nieco droższa może być benzyna bezołowiowa 95. Litr najpopularniejszej „95” będzie kosztował średnio w Polsce 5,34-5,45 zł. Minimalnie taniej może być natomiast oferowany olej napędowy. Jego przeciętna cena może mieścić się w przedziale 5,31-5,40 zł/l. Lekką korektę cen będzie można też zauważyć tankując autogaz – krajowe ceny LPG wyrównują się i w przyszłym tygodniu na większości stacji tankowania za litr mieszkanki propan-butan będzie się płacić ok. 2,50 – 2,56 zł. 

Ceny ropy Brent w dół

W tym tygodniu jesteśmy świadkami odejścia cen ropy od poziomów bliskich 110 USD – dzisiejsze wyniki wiązać można przede wszystkim z tym, o czym dowiadujemy się z Libii. Tamtejszy  państwowy koncern National Oil Corp. ogłosił w czwartek, że port Zueitina jest gotowy do załadunku pierwszych tankowców - po prawie dziesięciu miesiącach konfliktów i protestów z rebeliantami. Wypuszczenie w świat eksportu libijskiego może mieć ogromne znaczenie dla rynków Europy. W tym momencie niegdysiejszy afrykański "naftowy lider" wydobywa sześciokrotnie mniej surowca, niż rok temu.

Poza infromacjami z Libii - czekamy jeszcze na istotne dane z USA – dotyczące tamtejszego rynku pracy i zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Spodziewany jest tutaj wzrost – jednak wczoraj optymizm odnośnie wniosków dla bezrobotnych w tym kraju nie potwierdził się w faktach, bowiem ilość chętnych wzrosła.

Można też właściwie uznać, że na rynek chwilowo przestał oddziaływać czynnik ukraińsko-rosyjskiego konfliktu, który na razie obywa bez spektakularnych wydarzeń, a tym samym inwestorzy przestają postrzegać go jako zagrożenie dla globalnej gospodarki. Dopóki nie pojawi się jakiś fakt o charakterze przełomowym, najlepiej też medialnie nośnym - trudno spodziewać się, aby lokalny konflikt ponownie wpłynął na europejski rynek naftowo-produktowy.

Oprac. Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, e-petrol.pl 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 5 - 9 maja 2014 r.:  

Poniedziałek:
  • Chiny - indeks PMI dla przemysłu
  • USA - indeks  ISM dla usług
Wtorek:
  • Niemcy - indeks PMI dla usług
  • strefa euro - indeks PMI dla usług
  • Wielka Brytania - indeks PMI dla usług
  • USA - bilans handlu zagranicznego
Czwartek:
  • strefa euro - decyzja ECB ws. stóp procentowych
Piatek:
  • Chiny - inflacja CPI
  • Wielka Brytania - bilans handlu zagranicznego
Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes