e-petrol.pl: tydzień podwyżek za nami

W tym tygodniu ceny paliw zatrważająco wzrosły, a perspektywy zmian na rynkach międzynarodowych nadal rysują się dość niebezpiecznie.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 21-25 kwietnia 2014 r. 

Zmiany, jakich możemy się spodziewać wynikają przede wszystkim z napięcia politycznego na Ukrainie, które z dnia na dzień przynosi kolejne komplikacje i kłopotliwe do interpretacji polityczne deklaracje.

Ograniczona zwyżka w rafineriach

W przypadku cen hurtowych paliw w polskich rafineriach mamy do czynienia z rozchwianiem - ceny benzyny notowały zwyżki, natomiast w przypadku oleju napędowego dały się zauważyć spadki. Najistotniejsza zmiana dotyczyła benzyny bezołowiowej 98, która podrożała o ok. 100 zł na metrze sześciennym. W przypadku benzyny 95 cena wynosiła 4308 z/m sześc., a średnia cena oleju napędowego wynosi dzisiaj 4176 zł/m sześc.

Prognozy dla detalu na długi weekend

W najbliższym tygodniu, a więc przed majowym okresem wyjazdów i dni wolnych nasze prognozy niestety wskazują na dalszy ciąg podwyżek cen detalicznych. Dla benzyny bezołowiowej 95 przedział cen może wyglądać następująco: 5,34-5,45 zł/l. Jeśli chodzi o kształtowanie się cen oleju napędowego, zmiany powinny natomiast wyglądać: 5,33-5,44 zł/l. Minimalnego ruchu w dół spodziewamy się dla autogazu. Dla średnich cen tego paliwa przedział wynosiłby 2,52-2,59 zł/l.

Ukraina niezbezpiecznie zaznacza się w cenach
Podwyżki, jakie dają się zauważyć na rynku naftowym są konsekwencją wydarzeń na Ukrainie, jednak na razie wzrost w rejon 110 USD nie jest jeszcze przesadnie dużym ruchem. Wszelkie zmiany w tym kraju mogą jednak być szybko zdyskontować się na giełdach naftowych. Dodatkowym impulsem wzrostowym może także być spodziewane ograniczenie wydobycia przez OPEC - przewiduje się spadek o 2,1 proc do 23,37 milionów baryłek dziennie w ciągu najbliższych czterech tygodni.

Ponadto wracają dodatkowe problemy związane z sytuacją w Libii i dalszym losem wysyłek z portów kontrolowanych przez rebeliantów. Tego rodzaju sygnały potęgować mogą jeszcze nastrój wzrostowy, który nie ma chyba specjalnie istotnej alternatywy w danych makro.

Oprac. Jakub Bogucki, e-petrol.pl 


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 28 kwietnia - 2 maja 2014 r.:  

Wtorek:
  • USA - indeks S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii
  • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
  • Niemcy - Inflacja CPI 
  • Wielka Brytania - PKB
Środa:
  • Szwajcaria - indeks instytutu KOF
  • USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
  • USA - PKB annualizowany
Czwartek:
  • USA - indeks PMI dla przemysłu
  • USA - indeks ISM dla przemysłu
  • kraje europejskie - Święto Pracy
Piatek:
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu 
  • Francja - indeks PMI dla przemysłu
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe

Pozostałe aktualności

Orlen zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie

Orlen zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie

Spółka poinformowała o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Odbędzie się ono 5 czerwca 2025 r. o godzinie 11:00 w siedzibie Orlenu w Płocku.

MOL ze wzrostem na początku roku

MOL ze wzrostem na początku roku

Grupa MOL osiągnęła w I kwartale 2025 roku oczyszczoną EBITDA na poziomie 833 mln USD, co oznacza wzrost o 16 proc. w ujęciu rocznym – poinformowała spółka w prezentacji wynikowej. Prognoza na cały rok przewiduje przekroczenie 3 mld USD.

Kolejne miasto inwestuje w autobusy na wodór

Kolejne miasto inwestuje w autobusy na wodór

Cztery nowoczesne autobusy wodorowe wzbogacą flotę bielskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W czwartek podpisano umowę na ich dostawę z firmą Solaris Bus & Coach. Pojazdy, mierzące 12 metrów długości, mają zostać dostarczone do Bielska-Białej w ciągu 14 miesięcy.

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

ConocoPhillips i Suncor z lepszymi wynikami za I kwartał

Dwaj znaczący gracze na rynku energetycznym w Ameryce Północnej - ConocoPhillips i Suncor, opublikowali wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku, które dzięki wzrostowi produkcji i solidnemu popytowi na produkty rafinowane przewyższyły oczekiwania analityków.

Nigeria ustala ambitny cel zwiększenia wydobycia ropy

Nigeria ustala ambitny cel zwiększenia wydobycia ropy

Rząd Nigerii ogłosił nowy, ambitny cel produkcyjny dla krajowej spółki naftowej NNPC, zakładający osiągnięcie poziomu 2,5 miliona baryłek ropy dziennie do końca 2025 roku. To znaczne podniesienie wcześniejszego limitu, który wynosił 2 mln baryłek i został określony przez prezydenta.

TotalEnergies w Antwerpii zainwestuje w SAF i wodór

TotalEnergies w Antwerpii zainwestuje w SAF i wodór

TotalEnergies ogłosiło serię znaczących inwestycji w działającym od ponad 75 lat zakładzie w Antwerpii, dążąc do zapewnienia odporności i długoterminowej rentowności.