e-petrol.pl: taniej nie będzie?

Czy to już koniec obniżek cen paliw na stacjach? W tym tygodniu na rynku detalicznym benzyna potaniała jeszcze o grosz, ale na dalszy spadek w najbliższych czasie nie ma już chyba co liczyć. W hurcie ostatnie dni stały bowiem pod znakiem podwyżek, które oddaliły zarówno benzynę, jak i olej napędowy od niedawnych cenowych minimów.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 20-24 stycznia 2014 r.

Sytuacja na rynkach międzynarodowych wskazuje na to, że wizja litra benzyny tańszego niż pięć złotych odsuwa się w czasie.  

Rafinerie podnoszą ceny

W mijającym tygodniu w cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki, które były spowodowane rosnącymi notowaniami ropy i utrzymującym się blisko tegorocznych maksimów kursem USD/PLN.

W efekcie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 podrożał od ubiegłego piątku o ponad 40 złotych i na rynku hurtowym kosztuje dzisiaj średnio 4102,30 PLN. Podobną skalę wzrostu odnotowaliśmy w przypadku oleju napędowego. Średnia cena tego paliwa wynosi aktualnie 4174,00 PLN/metr sześc. i jest o pięćdziesiąt złotych wyższa niż przed tygodniem.

Koniec obniżek na stacjach na horyzoncie

Na rynku detalicznym czwarty tydzień roku przyniósł stabilizację cen. Według naszego najnowszego notowania średnich cen detalicznych paliw w Polsce 95-oktanowa odmiana benzyny potaniała o grosz i litr tego paliw kosztuje obecnie 5,28 PLN. Cena oleju opałowego utrzymała się na poziomie z ubiegłego tygodnia - 5,35 PLN/l. O grosz podrożał za to autogaz. Litr LPG na stacjach w Polsce kosztuje średnio  2,66 PLN.

Ostatnie dni stycznia na szczęście nie powinny przynieść wyraźnego wzrostu cen na stacjach. Marże na sprzedaży paliw utrzymują się w ostatnim czasie na niezłym poziomie i to właśnie kosztem swojego zarobku operatorzy rynku detalicznego być może będą się starali utrzymać ceny na niskich poziomach. Nasza  prognoza na nadchodzący tydzień dla benzyny bezołowiowej 95 zakłada przedział cenowy 5,22-5,31 PLN/l. Szacunki dla oleju napędowego to 5,28-5,39 PLN/l, a dla autogazu 2,61-2,68 PLN/l.

Tydzień bez przesadnych emocji

Jeśli chodzi o wydarzenia tego tygodnia – nasuwa się obserwacja, że ropa mimo jednorazowego podbicia w środę, zachowywała się dość stabilnie. Wyskok wykresu ponad 108 dolarów wynikał zapewne w największym stopniu z publikacji prognoz paryskiej Międzynarodowej Agencji Energii. Zasugerowała ona, że globalne zużycie ropy wzrośnie w roku 2014 mocniej niż wcześniej publikowane prognozy. Popyt w krajach rozwiniętych ma wzrosnąć po raz pierwszy od 2010 r. Tego rodzaju komunikat był chyba jedynym istotnym sygnałem optymizmu względem poziomu rozwoju gospodarczego. Pozostałe dobre wskazania – choćby indeksy PMI z Niemiec i strefy euro – były raczej na granicy oczekiwań i trudno wskazać na ich wpływ wzrostowy.

Poznaliśmy zapasy w USA 

Zapasy ropy w USA wzrosły – jak podano wczoraj - o 990 tysięcy baryłek do poziomu 351,2 milionów baryłek. To pierwszy wzrost po siedmiu tygodniach spadków tego wskaźnika. Publikacja Energy Information Administration z Departamentu Energii była w tym tygodniu opóźniona o jeden dzień z powodu poniedziałkowego święta. Spodziewano się, że poziom wzrostu wyniesie 1,15 mln baryłek. Rezerwy średnich destylatów, w tym oleju opałowego i oleju napędowego, spadły o 3,21 mln baryłek w zeszłym tygodniu, co jest przekroczeniem spodziewanego poziomu. 

Wśród innych ciekawych komunikatów z rynku amerykańskiego niewątpliwie wspomnieć trzeba o problemach tamtejszego rynku propanu, który notował podwojenie cen w tym tygodniu, co wynika z arktycznych mrozów we wschodniej części kraju. Ten czynnik spowodował dość mocne ograniczenia w dystrybucji i dostarczaniu tego gazu.

Słyszymy jednocześnie, że ostatnie miesiące na rynku amerykańskim powodują znaczny wzrost popytu na ropę, a jego zużycie jest o 4-5 proc. wyższe niż przed rokiem – podał przedwczoraj „Financial Times”. Wydaje się zatem, że niebawem możemy być świadkami kolejnego naftowego boomu za Atlantykiem.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na  27-31 stycznia 2014 r.:

Poniedziałek:
  • Niemcy - indeks instytutu Ifo
  • USA - sprzedaż nowych domów

Wtorek:
  • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku
  • USA - indeks Conference Board

Środa:
  • USA - Decyzja FOMC ws. stóp procentowych

Czwartek:
  • Szwajcaria - indeks instytutu KOF
  • USA - PKB za IV kw.

Piątek:
  • Japonia - inflacja CPI
  • USA - indeks Chicago PMI
Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Pozostałe aktualności

Wodne stacje paliw już otwarte

Wodne stacje paliw już otwarte

Podobnie jak w poprzednich latach, motorowodniacy i żeglarze będą mogli od 26 kwietnia skorzystać z nawodnych stacji tankowania Orlen na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim oraz nad morzem – w Gdyni i Pucku.

e-petrol.pl: długi weekend z szansą na mniejsze wydatki

e-petrol.pl: długi weekend z szansą na mniejsze wydatki

W prognozach cen paliw na okres majówkowych wyjazdów nie spodziewamy się wyraźnych podwyżek. Biorąc pod uwagę ofertę promocyjną wielu sieci, można wręcz uznać, że będzie to czas, kiedy koszty tankowania spadną dla wielu wyjeżdżających.

Kierowcy będą mogli wybrać promocję na majówkę

Kierowcy będą mogli wybrać promocję na majówkę

W ślad za ogłoszeniem przez Orlen promocji cenowej na tankowanie, o wprowadzeniu podobnych ofert poinformowały konkurencyjne sieci paliwowe w Polsce.

Spadła cena wenezuelskiej ropy

Spadła cena wenezuelskiej ropy

Cena wenezuelskiej ropy ciężkiej spadła po przywróceniu amerykańskich sankcji wobec sektora naftowo-gazowego Republiki Boliwariańskiej, ponieważ rafinerie Indiach nie akceptują jej obecnego poziomu.

MAE ma nadzieję, że tańsze baterie przyspieszą transformację energetyczną

MAE ma nadzieję, że tańsze baterie przyspieszą transformację energetyczną

Oczekiwany gwałtowny spadek kosztów magazynowania energii akumulatorowej w nadchodzących latach przyspieszy przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii, twierdzi Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Rekordowy zysk chińskiego CNOOC

Rekordowy zysk chińskiego CNOOC

Chiński CNOOC osiągnął w pierwszym kwartale 2024 roku rekordowy zysk w wysokości 39,72 mld juanów. Był to efekt jednoczesnego zwiększenia produkcji i cen sprzedaży.