e-petrol.pl: tankowanie coraz tańsze

Kierowcy z tygodnia na tydzień płacą mniej za tankowanie. Dobra passa powinna utrzymać się także w najbliższych dniach. Drożejąca ropa powoduje jednak, że na horyzoncie widać już pierwsze oznaki końca tej obniżkowej serii.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 7-11 października 2013 r.

Ceny na stacjach systematycznie spadają, ale przestrzeń do dalszych obniżek cały czas jest obecna. Hurtowe notowania benzyny znajdują się aktualnie blisko tegorocznych minimów, a na rynku detalicznym cena tego paliw, w porównaniu z notowanymi w maju najniższymi poziomami, jest o ponad 20 groszy wyższa.

Ceny w rafineriach lekko w górę

Na koniec tego tygodnia, głównie za sprawą  drożejącej na światowych giełdach ropy, ceny paliw na rynku hurtowym znajdują się nieznacznie powyżej poziomów z ubiegłego piątku. Metr sześcienny tego paliwa podrożał na przestrzeni tygodnia o 22,60 PLN i kosztuje dzisiaj średnio w krajowych rafineriach 4165,30 PLN. Podobnej skali podwyżkę odnotowaliśmy w przypadku oleju napędowego, którego średnia cena wzrosła o 19,90 PLN i aktualnie wynosi 4288,70 PLN/metr sześc. 

Jesiennych obniżek na stacjach ciąg dalszy

Na rynku detalicznym kolejny tydzień z rzędu odnotowaliśmy spadek cen paliw. Benzyna bezołowiowa 95 potaniała o cztery grosze, co w sumie - na przestrzeni miesiąca - daje obniżkę wynoszącą 16 groszy. O trzy grosze spadła cena oleju napędowego i litr diesla kosztuje średnio 5,56 PLN. Jednym paliwem, którego cena wzrosła było LPG. Autogaz podrożał o dwa grosze i średnio w Polsce kosztuje 2,44 PLN/l.

Dobrą wiadomością dla kierowców będzie z pewnością ta, że nadchodzące dni przyniosą dalsze obniżki. Prognoza detalicznych cen paliw na najbliższy tydzień dla 95-oktanowej benzyny zakłada przedział cenowy 5,41-5,53 PLN/l. Szacunki dla oleju napędowego wynoszą 5,46-5,57 PLN/l, a dla autogazu 2,44-2,53 PLN/l.

W cieniu amerykańskiego impasu

 

Wśród globalnych wydarzeń minionego tygodnia, które zasługują na szczególne podkreślenie na czoło wysuwa się niewątpliwie sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Wprawdzie dla rynku naftowego bieżący konflikt o podniesienie limitu zadłużenia nie ma jeszcze bezpośredniego skutku, jednak stan napięcia z pewnością trwa. Pojawiały się już plotki o przyjęciu rozwiązań godzących Republikanów i zwolenników „Obamacare”, jednak cały czas  brak pewnych doniesień na ten temat. W tym tygodniu ze Stanów Zjednoczonych napłynęły także dane dot. zapasów ropy, które wzrosły w minionym tygodniu o 6,8 mln baryłek i wyniosły 370,5 mln baryłek.


OPEC słabnie?

 

W tym tygodniu otrzymaliśmy także ważne dane i prognozy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) - nie zmieniła ona prognoz popytu w 2013 r., ale obniżyła własne przewidywania dotyczące zapotrzebowania na surowiec w 2014 r. Według dotychczasowej kalkulacji wyniesie średnio 29,56 mln baryłek dziennie, czyli o 50 tys. mniej wobec poprzedniej. Dodatkowo dotarła do nas informacja, że produkcja z krajów OPEC we wrześniu spadła do poziomu najniższego od prawie dwóch lat. To niezbyt dobry prognostyk na przyszłość – zwłaszcza, że cały czas pojawiają się niepokojące doniesienia z Libii (choćby wczorajsze krótkotrwałe uprowadzenie premiera czy strajki w portach), a także z Iraku, który dość mocno ograniczył swój eksport. Niewątpliwie prognozy OPEC należy traktować z ostrożnością, jednak zdanie tego gremium ma niemałe znaczenie dla nastrojów na rynku – co zapewne da się odczuć w najbliższych dniach.

 

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 14 – 20 października 2013 r.: 


Poniedziałek:

  • Chiny - Inflacja CPI
Wtorek:
  • USA - Indeks NY Empire State
  • Niemcy - indeks ZEW
  • Wielka Brytania - Inflacja CPI
Środa:
  • USA - Inflacja CPI
Czwartek:
  • USA - indeks Fed
Piątek:
  • USA - Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
  • Chiny - PKB za III kw.
Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM

Pozostałe aktualności

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie opublikował decyzję dotyczącą budowy rurociągów na terenie Bazy Oktan Energy w Szczecinie.

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Kraje europejskie będą musiały zaoferować przedsiębiorstwom energetycznym dotacje i wsparcie regulacyjne w zakresie produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych, aby umożliwić przejście na czyste paliwa, stwierdzili w środę menedżerowie sektora energetycznego.

Dobre wyniki norweskiej firmy

Dobre wyniki norweskiej firmy

Equinor ogłosił wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku. Skorygowany dochód operacyjny wyniósł 7,53 mld USD. Spółka osiągnęła 7,68 mld USD zysku operacyjnego, a zysk netto w wyniósł 2,67 mld USD.

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

Sekretarz Generalny OPEC obiecał Namibii wsparcie w zagospodarowaniu odkrywkowych złóż ropy naftowej, co można odczytać jako zaproszenie tego kraju do OPEC.

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych to wydarzenie, podczas którego spotykają się dystrybutorzy LPG, firmy logistyczne, producenci zbiorników, wyposażenia i armatury dla sektora paliw płynnych oraz przedstawiciele administracji.

CPC dostarcza ropę zgodnie z harmonogramem

CPC dostarcza ropę zgodnie z harmonogramem

Konsorcjum Caspian Pipeline prowadzi prace techniczne na jednej z jednostek zdalnego sterowania (TPU). Następnie podobne działania planowane są w kolejnej jednostce, ale jak podaje CPC, dostawy ropy naftowej odbywają się zgodnie z harmonogramem.