e-petrol.pl: sezon jesiennych obniżek rozpoczęty

Jesień kojarzy się przede wszystkim ze spadającymi liśćmi. W tym roku w pamięci kierowców może zapisać się też jako czas spadających cen paliw. Na stacjach odnotowaliśmy w mijającym tygodniu obniżki, które w najbliższych dniach będą kontynuowane.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 23–27 września 2013 r.

Na rynku detalicznym benzyna odrobiła dystans cenowy do oleju napędowego i średnia cena obu gatunków paliw wyrównała się. Ten stan równowagi nie utrzyma się jednak długo i już w nadchodzącym tygodniu benzyna może zostać samodzielnym liderem cenowej atrakcyjności. 

Spadki w rafineriach hamują

Na rynku hurtowym mijający tydzień zaczął się od spadków, ale wraz ze zbliżającym się weekendem w cennikach rafinerii zaczęły pojawiać się podwyżki. Do wyhamowania obniżek przyczyniła się stabilizacja notowań ropy oraz nieznaczne osłabienie złotówki w relacji do dolara. 

Notowania benzyny bezołowiowej 95 w porównaniu z ubiegłym piątkiem w cennikach krajowych rafinerii są dzisiaj niecałe dziesięć złotych niżej i średnio za metr sześcienny tego paliwa trzeba zapłacić 4172,90 PLN. W przypadku oleju napędowego różnica na minus jest wyraźniejsza i wynosi 45,50 PLN. Na rynku hurtowym diesel kosztuje aktualnie średnio 4262,50 PLN/metr sześc.

Kierowcy płacą mniej

Ceny paliw na rynku detalicznym ruszyły w dół. Benzyna bezołowiowa 95 potaniała o pięć groszy, a olej napędowy o cztery grosze i za oba gatunki paliw trzeba zapłacić średnio 5,63 PLN/l. Do poziomu 2,42 PLN obniżyła się też cena autogazu. Spadek wyniósł dwa grosze, ale nie należy go raczej wiązać z wchodzącym w życie przepisami umożliwiającymi kierowcom samodzielne tankowanie tego paliwa.

Tempo spadku nie jest jednak tak duże, jak wskazywałby na to zmiany w handlu hurtowym.  Dlatego kolejny tydzień powinien przynieść dalsze obniżki. Prognoza na nadchodzący tydzień zakłada dla 95-oktanowej odmiany benzyn przedział cenowy 5,50-5,62 PLN/l. Szacowane ceny dla oleju napędowego to 5,51-5,62 PLN/l. Tankujący autogaz mogą spodziewać się wydatków rzędu 2,40-2,47 PLN/l.

Tydzień bez nerwów

W tym tygodniu problemy polityczne zeszły poniekąd na dalszy plan i nie stanowiły znaczącego impulsu dla handlujących. Sprawa Syrii bynajmniej nie jest rozwiązana, jednak nie zobaczyliśmy żadnej decydującej odmiany dla realiów trwającej wojny domowej. Także irańskie próby negocjacyjne z Zachodem na razie trudno określić jako przełomowe, a tym samym na czele zdarzeń globalnych ważnych dla rynku ropy pozostają istotne publikacje makroekonomiczne w kończącym się tygodniu.

Początek tygodnia to m.in. wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego w Parlamencie Europejskim. Zadeklarował on stosunkowo łagodny kształt polityki monetarnej w najbliższym czasie. W poniedziałek ropa zeszła poniżej 109 USD za baryłkę – później jednak wróciła na te poziomy, przede wszystkim za sprawą dobrych publikacji. 

Nie można też pominąć odczytu o poziomie zapasów w USA. Z początku prognozy mówiły, że zapasy ropy w USA spadną w minionym tygodniu o 1 mln baryłek - do poziomu 354,6 mln baryłek. Tymczasem z raportu amerykańskiego Departamentu Energii dowiedzieliśmy się o wzroście rezerw surowca o 2,64 mln baryłek, do poziomu 358,26 mln baryłek. Trzeba jeszcze wspomnieć o znacznie mniejszej niż dotychczas ilości chętnych na zasiłek w USA. To także optymistyczny prognostyk jeśli chodzi o sytuację w gospodarce USA.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 30 września – 6 października 2013 r.: 

Poniedziałek
  • Chiny - Indeks PMI dla przemysłu

Wtorek
  • Niemcy - Indeks PMI dla przemysłu 
  • Strefa euro - Indeks PMI dla przemysłu 
  • USA - Indeks ISM dla przemysłu

Czwartek
  • Niemcy - Indeks PMI dla usług 
  • Strefa euro - Indeks PMI dla usług 
  • USA - Indeks ISM dla usług
  • USA - Zamówienia na dobra trwałego użytku

Piątek
  • Chiny - Indeks PMI dla usług
  • USA - Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM

Pozostałe aktualności

Wodne stacje paliw już otwarte

Wodne stacje paliw już otwarte

Podobnie jak w poprzednich latach, motorowodniacy i żeglarze będą mogli od 26 kwietnia skorzystać z nawodnych stacji tankowania Orlen na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim oraz nad morzem – w Gdyni i Pucku.

e-petrol.pl: długi weekend z szansą na mniejsze wydatki

e-petrol.pl: długi weekend z szansą na mniejsze wydatki

W prognozach cen paliw na okres majówkowych wyjazdów nie spodziewamy się wyraźnych podwyżek. Biorąc pod uwagę ofertę promocyjną wielu sieci, można wręcz uznać, że będzie to czas, kiedy koszty tankowania spadną dla wielu wyjeżdżających.

Kierowcy będą mogli wybrać promocję na majówkę

Kierowcy będą mogli wybrać promocję na majówkę

W ślad za ogłoszeniem przez Orlen promocji cenowej na tankowanie, o wprowadzeniu podobnych ofert poinformowały konkurencyjne sieci paliwowe w Polsce.

Spadła cena wenezuelskiej ropy

Spadła cena wenezuelskiej ropy

Cena wenezuelskiej ropy ciężkiej spadła po przywróceniu amerykańskich sankcji wobec sektora naftowo-gazowego Republiki Boliwariańskiej, ponieważ rafinerie Indiach nie akceptują jej obecnego poziomu.

MAE ma nadzieję, że tańsze baterie przyspieszą transformację energetyczną

MAE ma nadzieję, że tańsze baterie przyspieszą transformację energetyczną

Oczekiwany gwałtowny spadek kosztów magazynowania energii akumulatorowej w nadchodzących latach przyspieszy przejście z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii, twierdzi Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Rekordowy zysk chińskiego CNOOC

Rekordowy zysk chińskiego CNOOC

Chiński CNOOC osiągnął w pierwszym kwartale 2024 roku rekordowy zysk w wysokości 39,72 mld juanów. Był to efekt jednoczesnego zwiększenia produkcji i cen sprzedaży.