e-petrol.pl: taniej nie będzie

Drożejąca na światowych giełdach ropa coraz mocniej zaczyna ciążyć kieszeniom kierowców w Polsce. W tym tygodniu zanotowaliśmy kolejny wzrost cen na stacjach i paliwa kosztują już niemal tyle co w trakcie ubiegłorocznych wakacji. Co gorsza nie ma też widoków na to, że to koniec podwyżek.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 8–12 lipca 2013 r.

Po ubiegłotygodniowym zrównaniu się cen oleju napędowego i 95-oktanowej benzyny bezołowiowej na stacjach nie ma już śladu, a  w przyszłym tygodniu różnica powinna się jeszcze powiększyć na korzyść diesla.

W rafineriach blisko tegorocznych rekordów 

Na rynku hurtowym notowania paliw rosły kolejny tydzień z rzędu i w efekcie cena benzyny bezołowiowej 95 znajduje się blisko tegorocznych cenowych rekordów z przełomu marca i kwietnia. Za olej napędowy w rafineriach tak dużo ostatni raz trzeba był płacić na koniec lutego tego roku. 
Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny od poprzedniego piątku podrożał przeszło 125 złotych i dzisiaj kosztuje średnio w krajowych rafineriach 4490,90 PLN. Nieco mniej wyraźna była podwyżka cen oleju napędowego, która na przestrzeni tygodnia wyniosła 63,40 PLN. To paliwo kosztuje średnio 4430,90 PLN/metr sześć.

Kierowcy płacą coraz więcej

Zgodnie z naszymi przewidywaniami w mijającym tygodniu na stacjach odnotowaliśmy kilkugroszowe podwyżki. Największa, bo aż 7-groszowa dotknęła benzynę bezołowiową 98, która średnio w skali kraju kosztuje 5,78 PLN/l. Pięć gorszy na litrze podrożała 95-oktanowa odmiana benzyny, jej aktualna cena to równe 5,50 PLN/l, a 4-groszowa podwyżka dotknęła olej napędowy. Litr diesla kosztuje średnio 5,49 PLN. Wyjątek stanowi tylko autogaz, który potaniał o grosz i tym samym powrócił na tegoroczne cenowe minimum na poziomie 2,29 PLN/l. 
Tegoroczne wakacje nie rozpieszczają kierowców, którzy z tygodnia na tydzień za tankowanie muszą zapłacić więcej. Nie inaczej będzie w nadchodzących dniach, w których spodziewamy się kontynuacji wzrostowego trendu. Prognoza dla 95-oktanowej benzyn zakłada przedział cenowy 5,50-5,62 PLN/l, a  dla oleju napędowego 5,50-5,61 PLN/l. Kierowcy tankujący autogaz będą płacić 2,27-2,35 PLN za litr paliwa.

Ropa cały czas droga

Mijający tydzień przyniósł kontynuację wzrostowej tendencji na rynku naftowym w Londynie. Cena surowca w czwartek zbliżyła się do poziomu 109 dolarów, ustanawiając lokalne maksimum na 108,93 USD. Piątkowe przedpołudnie przynosi nieznaczne odreagowanie i na koniec tygodnia przed południem notowania ropy Brent znajdowały się w okolicach poziomu 107,70 USD.

Trudno wyjaśnić tak wysokie ceny ropy analizując sytuację fundamentalną na rynku naftowym. Utrzymujące się na wysokim poziomie wydobycie w pełni pokrywa zapotrzebowanie na surowiec. Do tego dane makro, m.in. publikowane w tym tygodniu informacje o chińskim bilansie handlu zagranicznego, potwierdzają spowolnienie w gospodarce Państwa Środka, drugiego największego konsumenta ropy na świecie i najważniejszego motoru wzrostu popytu na surowiec. W cenę ropy cały czas wliczona jest jednak premia za ryzyko związane z niepewną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Inwestorzy na rynku naftowym liczą też, że ostatnie wyraźne spadki rezerw ropy w USA są sygnałem czegoś więcej, niż tylko sezonowego wzrostu popytu związanego z urlopowymi  wyjazdami Amerykanów.


Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 lipca 2013 r.: 

Poniedziałek 
Chiny – PKB
Chiny – produkcja przemysłowa
USA – sprzedaż detaliczna
USA – indeks NY Empire State

Wtorek
Niemcy – indeks instytutu ZEW
USA – produkcja przemysłowa
USA – inflacja konsumencka

Środa
Polska – produkcja przemysłowa
USA – Beżowa Księga

Czwartek
USA – indeks Fed z Filadelfii


Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ceny na stacjach bez dużych zmian

e-petrol.pl: ceny na stacjach bez dużych zmian

Pierwsza od pięciu tygodni obniżka detalicznych cen benzyny może cieszyć kierowców, ale napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie, która może przełożyć się na skokowy wzrost notowań ropy naftowej, nie pozwala patrzeć w przyszłość z dużym optymizmem.

Może powstać podwodny ropociąg na Morzu Kaspijskim

Może powstać podwodny ropociąg na Morzu Kaspijskim

Kazachstan zabiega o dywersyfikację szlaków eksportu ropy i chce zbudować rurociąg na dnie Morza Kaspijskiego.

Nowe firmy transportują rosyjską ropę do Indii

Nowe firmy transportują rosyjską ropę do Indii

Rejestracja przewoźników morskich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Hongkongu jest relatywnie łatwa, dlatego spedytorzy objęci sankcjami są szybko zastępowani nowymi.

Wstrzymane wydobycie ropy w Kazachstanie

Wstrzymane wydobycie ropy w Kazachstanie

Ze względu na podnoszący się poziom wody zamknięto już ponad 600 odwiertów produkcyjnych w Aktobe i Atyrau w Kazachstanie.

Fuzji Orlenu z Lotosem nie da się cofnąć

Fuzji Orlenu z Lotosem nie da się cofnąć

W czwartek na antenie TVP Info minister aktywów państwowych Borys Budka ocenił, że wycofanie się z fuzji Orlenu z Lotosem jest obecnie niemożliwe.

W pobliżu Naftoportu PERN chce budować terminal chemiczny

W pobliżu Naftoportu PERN chce budować terminal chemiczny

Prezes PERN Mirosław Skowron przekazał w czwartek, że spółka planuje budowę terminala chemicznego na terenach w pobliżu Naftoportu.