e-petrol.pl: taniej nie będzie

Drożejąca na światowych giełdach ropa coraz mocniej zaczyna ciążyć kieszeniom kierowców w Polsce. W tym tygodniu zanotowaliśmy kolejny wzrost cen na stacjach i paliwa kosztują już niemal tyle co w trakcie ubiegłorocznych wakacji. Co gorsza nie ma też widoków na to, że to koniec podwyżek.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 8–12 lipca 2013 r.

Po ubiegłotygodniowym zrównaniu się cen oleju napędowego i 95-oktanowej benzyny bezołowiowej na stacjach nie ma już śladu, a  w przyszłym tygodniu różnica powinna się jeszcze powiększyć na korzyść diesla.

W rafineriach blisko tegorocznych rekordów 

Na rynku hurtowym notowania paliw rosły kolejny tydzień z rzędu i w efekcie cena benzyny bezołowiowej 95 znajduje się blisko tegorocznych cenowych rekordów z przełomu marca i kwietnia. Za olej napędowy w rafineriach tak dużo ostatni raz trzeba był płacić na koniec lutego tego roku. 
Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny od poprzedniego piątku podrożał przeszło 125 złotych i dzisiaj kosztuje średnio w krajowych rafineriach 4490,90 PLN. Nieco mniej wyraźna była podwyżka cen oleju napędowego, która na przestrzeni tygodnia wyniosła 63,40 PLN. To paliwo kosztuje średnio 4430,90 PLN/metr sześć.

Kierowcy płacą coraz więcej

Zgodnie z naszymi przewidywaniami w mijającym tygodniu na stacjach odnotowaliśmy kilkugroszowe podwyżki. Największa, bo aż 7-groszowa dotknęła benzynę bezołowiową 98, która średnio w skali kraju kosztuje 5,78 PLN/l. Pięć gorszy na litrze podrożała 95-oktanowa odmiana benzyny, jej aktualna cena to równe 5,50 PLN/l, a 4-groszowa podwyżka dotknęła olej napędowy. Litr diesla kosztuje średnio 5,49 PLN. Wyjątek stanowi tylko autogaz, który potaniał o grosz i tym samym powrócił na tegoroczne cenowe minimum na poziomie 2,29 PLN/l. 
Tegoroczne wakacje nie rozpieszczają kierowców, którzy z tygodnia na tydzień za tankowanie muszą zapłacić więcej. Nie inaczej będzie w nadchodzących dniach, w których spodziewamy się kontynuacji wzrostowego trendu. Prognoza dla 95-oktanowej benzyn zakłada przedział cenowy 5,50-5,62 PLN/l, a  dla oleju napędowego 5,50-5,61 PLN/l. Kierowcy tankujący autogaz będą płacić 2,27-2,35 PLN za litr paliwa.

Ropa cały czas droga

Mijający tydzień przyniósł kontynuację wzrostowej tendencji na rynku naftowym w Londynie. Cena surowca w czwartek zbliżyła się do poziomu 109 dolarów, ustanawiając lokalne maksimum na 108,93 USD. Piątkowe przedpołudnie przynosi nieznaczne odreagowanie i na koniec tygodnia przed południem notowania ropy Brent znajdowały się w okolicach poziomu 107,70 USD.

Trudno wyjaśnić tak wysokie ceny ropy analizując sytuację fundamentalną na rynku naftowym. Utrzymujące się na wysokim poziomie wydobycie w pełni pokrywa zapotrzebowanie na surowiec. Do tego dane makro, m.in. publikowane w tym tygodniu informacje o chińskim bilansie handlu zagranicznego, potwierdzają spowolnienie w gospodarce Państwa Środka, drugiego największego konsumenta ropy na świecie i najważniejszego motoru wzrostu popytu na surowiec. W cenę ropy cały czas wliczona jest jednak premia za ryzyko związane z niepewną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Inwestorzy na rynku naftowym liczą też, że ostatnie wyraźne spadki rezerw ropy w USA są sygnałem czegoś więcej, niż tylko sezonowego wzrostu popytu związanego z urlopowymi  wyjazdami Amerykanów.


Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 lipca 2013 r.: 

Poniedziałek 
Chiny – PKB
Chiny – produkcja przemysłowa
USA – sprzedaż detaliczna
USA – indeks NY Empire State

Wtorek
Niemcy – indeks instytutu ZEW
USA – produkcja przemysłowa
USA – inflacja konsumencka

Środa
Polska – produkcja przemysłowa
USA – Beżowa Księga

Czwartek
USA – indeks Fed z Filadelfii


Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Tygodnik ‘’Polityka’’ podał, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.