Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Paliwa BAQ jakość grupy Orlen

Spokojna realizacja zysków


Początek tygodnia na rynku naftowym w Londynie przyniósł realizację zysków z ostatnich dni. Ropa zakończyła wczorajszą sesję 29 centów na minusie. 

Dzisiaj nad ranem cena surowca utrzymuje się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. O godz. 7:52 za baryłkę ropy Brent w dostawach na sierpień kupujący płacili 107,38 USD. Na wartości nieznacznie traciły kontrakty terminowe na olej napędowy, które taniały o 1,25 USD.

Wczorajsza sesja przez większą część czasu miała spadkowy charakter. Notowania surowca, które w porannych godzinach handlu na chwilę wspięły się powyżej 108 dolarów, dzienne minimum ustanowiły na poziomie 106,79 USD. Inwestorzy wobec braku nowych niepokojących doniesień z Bliskiego Wschodu i siły amerykańskiej waluty, zdecydowali się na realizację zysków wypracowanych w ubiegłym tygodniu. Presję na wysokie ceny ropy Brent zmniejszyły też informacje o planowanym przywróceniu wydobycia na libijskim polu naftowym Sharara.

Dzisiaj wpływ na notowania ropy mogą mieć opublikowane nad ranem dane na temat chińskiej inflacji, której tempo wzrostu było wyższe niż prognozowano. To może być argument dla sprzedających, bo dane pokazują, że chińskie władze mają ograniczone pole manewru jeśli chodzi o stymulację gospodarki. Inwestorzy będą już też czekać na jutrzejsze rządowe dane o amerykańskich zapasach ropy i paliw oraz publikację zapisków z ostatniego posiedzenia Fed. 

Nasza prognoza dla krajowego rynku kolejny dzień z rzędu zakłada wzrosty w cennikach krajowych rafinerii. Jutro w przypadku wszystkich gatunków paliw możemy spodziewać się niewielkich podwyżek.


Grzegorz Maziak
Analityk Rynku Paliw
e-petrol.pl
Information Market S.A.

Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska

Pozostałe aktualności

e-petrol: czy będzie taniej?
e-petrol: czy będzie taniej?
W ostatnich dniach w hurcie mieliśmy zwyżkę cen, jednak wciąż jest spory potencjał do ewentualnych korekt cen na rynku detalicznym.
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Turcja zmniejszyła zakupy paliw z Rosji
Turcja zmniejszyła zakupy paliw z Rosji
W październiku Rosja dostarczyła do Turcji węglowodory o wartości 3,7 mld USD wobec 5 mld USD we wrześniu. Według wyników z października 2022 r. import rosyjskich paliw mineralnych, w szczególności węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, zmniejszył się o 25 proc.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.