e-petrol.pl: piątka na stacjach zostanie z nami na dłużej

Ceny paliw na stacjach, które są najniższe od kilkunastu miesięcy, z pewnością cieszą kierowców. Nie ma jednak co liczyć, że tankując w najbliższych tygodniach zapłacimy za litr paliwa poniżej pięciu złotych. Na przeszkodzie dalszym obniżkom staje wyraźne osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 13 – 17 maja 2013 r.

W mijającym tygodniu zaobserwowaliśmy na stacjach nietypową, jak na tę porę roku, zmianę relacji cenowej benzyn i oleju napędowego. Bezołowiowa 95-tka w detalu ponownie jest tańsza niż diesel, ale sytuacja na rynku hurtowym wskazuje, że taki stan rzeczy nie utrzyma się długo.

Rafinerie podnoszą ceny

Końcówka tygodnia przynosi podwyżki w hurtowych cennikach rodzimych producentów. Ich skala jest zdecydowanie większa w przypadku benzyn. Średnia cena metra sześciennego benzyny bezołowiowej 95 od ubiegłej soboty wzrosła o przeszło 90 złotych i wynosi aktualnie 4291,00 PLN. Właściwie całość tej zmiany to efekt piątkowej podwyżki. Więcej niż przed tygodniem w rafineriach trzeba też zapłacić za olej napędowy. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje średnio 4225,40 PLN. To wzrost o 27,40 PLN w porównaniu z sobotnim notowaniem.
Decydujący wpływ na hurtowe ceny paliw miała sytuacja na rynku walutowym, gdzie obserwowaliśmy dynamiczne osłabienie złotówki w relacji do dolara. Za dolara płaci się obecnie niemal 3,25 PLN, a jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia kurs USD/PLN znajdował się poniżej poziomu 3,1500.

Pożegnanie z obniżkami na stacjach?

Na rynku detalicznym odnotowaliśmy kolejne obniżki cen paliw. O trzy gorsze potaniała w tym tygodniu benzyna bezołowiowa – jej średnia cena w Polsce to 5,32 PLN/l. Olej napędowy potaniał o grosz i o tyle jest też aktualnie droższy od benzyny. Litr diesla kosztuje średnio 5,33 PLN. Wyhamował spadek cen autogazu. Za tankowanie tego paliwa płacimy średnio 2,42 PLN/l, dokładnie tyle samo co przed tygodniem. Zaskoczeniem jest zmiana relacji cenowej benzyny i oleju napędowego, która nie ma mocnego uzasadnienia w sytuacji na rynku hurtowym.
Nadchodzący tydzień przyniesie koniec obniżek na rynku detalicznym. Ceny powinny utrzymać się na poziomach zbliżonych do obecnych, a niewielkiego wzrostu spodziewamy się w przypadku benzyn. Prognozowane przedziały cenowe to 5,30-5,42 PLN/l dla 95-oktanowej benzyny bezołowiowej, 5,30-5,43 PLN/l dla oleju napędowego i 2,37-2,47 PLN/l dla autogazu.

Chwilowa stabilizacja cen ropy

Na rynku naftowym ceny ropy zachowywały się w mijającym tygodniu stabilnie. Notowania surowca na giełdzie w Londynie utrzymywały się w paśmie cenowym 101-104 USD. Obserwowany od połowy ubiegłego tygodnia spadek wyhamował i poziom 100 dolarów pozostał nienaruszony, a w drugiej połowie tygodnia doszło do odbicia, w wyniku którego cena ropy Brent powróciła w okolice poziomu 104 dolarów, blisko którego znajduje się też przed południem w piątek.

Notowaniom ropy w odrabianiu strat pomogła w tym tygodniu informacja o spadku poziomu zapasów surowca w USA. Jego skala była niewielka, ale po kolejnych tygodniach śrubowania rekordowych poziomów rezerw, inwestorzy pozytywnie zareagowali na dane amerykańskiego Departamentu Energii. Paradoksalnie wsparciem dla wysokich cen ropy mogły być też słabsze od oczekiwań odczyty makroekonomiczne dotyczące gospodarki Stanów Zjednoczonych, które mogą odsunąć w czasie decyzję władz monetarnych za oceanem o ograniczeniu programu stymulacji gospodarki. Realizowany przez Fed skup obligacji, dzięki dostępowi do taniego dolara, jest mocnym wsparciem dla drogiej ropy.

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 20-26 maja 2013 r.: 

Wtorek
Polska – produkcja przemysłowa

Środa
USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
Chiny – indeks PMI dla przemysłu
Niemcy – indeksy PMI dla przemysłu i usług
USA – indeks PMI dla przemysłu

Piątek
Niemcy – indeks instytutu Ifo
USA – zamówienia w przemyśle


Zautomatyzuj obowiązki podatkowe

Pozostałe aktualności

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN poinformował o rozpoczęciu kolejnej inwestycji w ramach ogólnopolskiego programu modernizacji rurociągów w miejscach ich przejść pod rzekami. Tym razem prace obejmą rurociąg paliwowy pod rzeką Rządzą na odcinku Mościska–Emilianów, w miejscowości Kraszew Stary (gm. Klembów).

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

W środę 7 maja na stacji przy markecie E.Leclerc doszło do błędu przy tankowaniu zbiorników. Jak podała sieć handlowa na swojej stronie, między godziną 11:50 a 13:20 do dystrybutorów trafiło paliwo o nieprawidłowych parametrach, co mogło spowodować uszkodzenia pojazdów.

Zbliża się termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2024 rok

Zbliża się termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2024 rok

Koniec pierwszego półrocza to dla wielu firm w Polsce intensywny czas związany z finalizacją obowiązków sprawozdawczych. Partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl - Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy przypomina, że prowadzący działalność gospodarczą np. w formie fundacji rodzinnej lub spółki z o.o., muszą pamiętać o zbliżaniu się ustawowego terminu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2024 rok.

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Prezydent USA Donald Trump ogłosił zakończenie kryzysu żeglugowego na Morzu Czerwonym. Dodał, że jemeńscy Huti zgodzili się zaprzestać ataków na statki, a Waszyngton zaprzestanie ataków na rebeliantów.