e-petrol.pl: piątka na stacjach zostanie z nami na dłużej

Ceny paliw na stacjach, które są najniższe od kilkunastu miesięcy, z pewnością cieszą kierowców. Nie ma jednak co liczyć, że tankując w najbliższych tygodniach zapłacimy za litr paliwa poniżej pięciu złotych. Na przeszkodzie dalszym obniżkom staje wyraźne osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 13 – 17 maja 2013 r.

W mijającym tygodniu zaobserwowaliśmy na stacjach nietypową, jak na tę porę roku, zmianę relacji cenowej benzyn i oleju napędowego. Bezołowiowa 95-tka w detalu ponownie jest tańsza niż diesel, ale sytuacja na rynku hurtowym wskazuje, że taki stan rzeczy nie utrzyma się długo.

Rafinerie podnoszą ceny

Końcówka tygodnia przynosi podwyżki w hurtowych cennikach rodzimych producentów. Ich skala jest zdecydowanie większa w przypadku benzyn. Średnia cena metra sześciennego benzyny bezołowiowej 95 od ubiegłej soboty wzrosła o przeszło 90 złotych i wynosi aktualnie 4291,00 PLN. Właściwie całość tej zmiany to efekt piątkowej podwyżki. Więcej niż przed tygodniem w rafineriach trzeba też zapłacić za olej napędowy. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje średnio 4225,40 PLN. To wzrost o 27,40 PLN w porównaniu z sobotnim notowaniem.
Decydujący wpływ na hurtowe ceny paliw miała sytuacja na rynku walutowym, gdzie obserwowaliśmy dynamiczne osłabienie złotówki w relacji do dolara. Za dolara płaci się obecnie niemal 3,25 PLN, a jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia kurs USD/PLN znajdował się poniżej poziomu 3,1500.

Pożegnanie z obniżkami na stacjach?

Na rynku detalicznym odnotowaliśmy kolejne obniżki cen paliw. O trzy gorsze potaniała w tym tygodniu benzyna bezołowiowa – jej średnia cena w Polsce to 5,32 PLN/l. Olej napędowy potaniał o grosz i o tyle jest też aktualnie droższy od benzyny. Litr diesla kosztuje średnio 5,33 PLN. Wyhamował spadek cen autogazu. Za tankowanie tego paliwa płacimy średnio 2,42 PLN/l, dokładnie tyle samo co przed tygodniem. Zaskoczeniem jest zmiana relacji cenowej benzyny i oleju napędowego, która nie ma mocnego uzasadnienia w sytuacji na rynku hurtowym.
Nadchodzący tydzień przyniesie koniec obniżek na rynku detalicznym. Ceny powinny utrzymać się na poziomach zbliżonych do obecnych, a niewielkiego wzrostu spodziewamy się w przypadku benzyn. Prognozowane przedziały cenowe to 5,30-5,42 PLN/l dla 95-oktanowej benzyny bezołowiowej, 5,30-5,43 PLN/l dla oleju napędowego i 2,37-2,47 PLN/l dla autogazu.

Chwilowa stabilizacja cen ropy

Na rynku naftowym ceny ropy zachowywały się w mijającym tygodniu stabilnie. Notowania surowca na giełdzie w Londynie utrzymywały się w paśmie cenowym 101-104 USD. Obserwowany od połowy ubiegłego tygodnia spadek wyhamował i poziom 100 dolarów pozostał nienaruszony, a w drugiej połowie tygodnia doszło do odbicia, w wyniku którego cena ropy Brent powróciła w okolice poziomu 104 dolarów, blisko którego znajduje się też przed południem w piątek.

Notowaniom ropy w odrabianiu strat pomogła w tym tygodniu informacja o spadku poziomu zapasów surowca w USA. Jego skala była niewielka, ale po kolejnych tygodniach śrubowania rekordowych poziomów rezerw, inwestorzy pozytywnie zareagowali na dane amerykańskiego Departamentu Energii. Paradoksalnie wsparciem dla wysokich cen ropy mogły być też słabsze od oczekiwań odczyty makroekonomiczne dotyczące gospodarki Stanów Zjednoczonych, które mogą odsunąć w czasie decyzję władz monetarnych za oceanem o ograniczeniu programu stymulacji gospodarki. Realizowany przez Fed skup obligacji, dzięki dostępowi do taniego dolara, jest mocnym wsparciem dla drogiej ropy.

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 20-26 maja 2013 r.: 

Wtorek
Polska – produkcja przemysłowa

Środa
USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
Chiny – indeks PMI dla przemysłu
Niemcy – indeksy PMI dla przemysłu i usług
USA – indeks PMI dla przemysłu

Piątek
Niemcy – indeks instytutu Ifo
USA – zamówienia w przemyśle


Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą.

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Zakaz eksportu paliw z Kazachstanu transportem drogowym został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

Z przyczyn technicznych władze USA mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać spadających cen surowców w celu uzupełnienia wyczerpanych rezerw – podała agencja Bloomberg.

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

W poniedziałek dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.