e-petrol.pl: po świętach będzie drożej

Ceny oleju napędowego i benzyny na stacjach zrównały się w tym tygodniu. Ten stan równowagi nie utrzyma się jednak długo i po świętach tankowanie benzyny może być już droższe. Słaba złotówka i droga ropa już wkrótce przełożą się na wyższe ceny paliw na stacjach w Polsce.

Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 25-29 marca 2013 r.

Rosnące na rynku hurtowym ceny paliw  jednoznacznie wskazują na to, że po kliku tygodniach obniżek, kierowcy na stacjach znowu będą płacić więcej. 

Drożej w hurcie

Przedświąteczny tydzień przyniósł wyraźny wzrost cen paliw na hurtowym rynku. Przyczyną takiego stanu rzeczy było nałożenie się na siebie dwóch niekorzystnych dla kierowców zjawisk – drożejącej ropy i tracącej na wartości względem amerykańskiego dolara złotówki. 

W efekcie w Wielki Piątek w cennikach krajowych rafinerii benzyna bezołowiowa 95 jest średnio o 100,90 PLN droższa nie przed tygodniem. Drugi raz w tym roku jej cena przekroczyła poziom 4500 PLN/metr sześc. Do tegorocznego rekordu z 20 lutego br., który wynosi 4511,60 PLN/metr sześc., hurtowym notowaniom 95-oktanowej benzyny brakuje już tylko nieco ponad sześć złotych. Na przestrzeni ostatnich dni drożał też olej napędowy, ale tu skala podwyżki jest mniejsza i wynosi 53,30 PLN na metrze sześciennym. Aktualnie za metr sześcienny diesla w krajowych rafineriach trzeba średnio zapłacić 4368,80 PLN.

Koniec obniżek na stacjach?

W tym tygodniu na stacjach doszło do zrównania  średnich cen benzyny i oleju napędowego. Diesel potaniał o dwa grosze i kosztuje 5,59 PLN/l. Na tym samym poziomie utrzymała się cena 95-oktanowej benzyny. Wyraźnie spadła za to cena autogazu, który potaniał o 5 groszy. Litr tego paliwa kosztuje średnio 2,57 PLN.

Po świętach kierowcy mogą spodziewać się podwyżek. Prognoza e-petrol.pl na pierwszy tydzień kwietnia dla benzyny bezołowiowej 95 zakłada przedział cenowy 5,59-5,70 PLN/l. Za tankowanie oleju napędowego kierowcy będą płacić 5,54-5,64 PLN/l. Na poziomie zbliżonym do obecnego będą kształtować się ceny autogazu. Szacowany przedział cenowy dla tego paliwa to 2,52-2,61 PLN/l.


Cypr przerażał – ale przestał...

Po nerwowej sytuacji na Cyprze udało się zażegnać przynajmniej częściowo obawy – europejscy ministrowie finansów zadecydowali o przyznaniu Cyprowi 10 mld EUR pożyczki. Ponadto wyspa musi zadziałać na rzecz restrukturyzacji własnej bankowości – pojawia się tu m.in. kwestia likwidacji banku Laiki. Dla rynku ropy jednak sytuacja nie była szczególnie mocno widoczna w cenach. Zmieniała się ona dość powoli i dopiero w czwartek zamknięcie handlu przyniosło przekroczenie poziomu 100 USD za baryłkę. 

Jeżeli chodzi o wpływ innych danych i czynników makroekonomicznych – dostaliśmy na początku tygodnia porcję słabych danych z USA. Zarówno na rynku nieruchomości, jak i w nastrojach konsumenckich pojawiły się dość pesymistyczne wyniki. Do końca tygodnia właściwie nie otrzymaliśmy danych zdolnych poprawić ten obraz.

Nie można także zapomnieć, że dziś Wielki Piątek, dzień bez handlu na wielu rynkach – w tym także w przypadku ropy Brent. Kolejne ważne informacje dopiero po świętach – Poniedziałek Wielkanocny jest nadal dniem wolnym. We wtorek otrzymamy dane z USA o zamówieniach na dobra trwałego użytku, a także PMI dla przemysłu z większości dużych gospodarek Europy.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 1-5 kwietnia 2013 r.: 

Poniedziałek
  • USA, Polska, Niemcy, Wielka Brytania – Poniedziałek Wielkanocny
  • Chiny – indeks PMI dla przemysłu
  • USA - Indeks ISM dla przemysłu

Wtorek
  • Niemcy - Indeks PMI dla przemysłu
  • Francja - Indeks PMI dla przemysłu
  • Wielka Brytania – Indeks PMI dla przemysłu
  • Sterfa euro - Indeks PMI dla przemysłu
  • USA  - Zamówienia na dobra trwałego użytku

Środa
  • USA - Indeks ISM dla usług

Czwartek
  • Strefa euro - decyzja ECB ws. stóp procentowych

Piątek
  • Niemcy - Zamówienia w przemyśle
  • Strefa euro - PKB

Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Pozostałe aktualności

Węgierski rząd daje dystrybutorom paliw dwa tygodnie na obniżenie cen

Węgierski rząd daje dystrybutorom paliw dwa tygodnie na obniżenie cen

Władze w Budapeszcie już kilka dni temu komunikowały, że nie wykluczają interwencji dotyczącej cen paliw. W środę zażądały od sprzedawców detalicznych obniżenia cen paliw do średniej regionalnej. Firmy mają na to dwa tygodnie.

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Oktan Energy rozbuduje infrastrukturę w swojej bazie

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie opublikował decyzję dotyczącą budowy rurociągów na terenie Bazy Oktan Energy w Szczecinie.

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Unijne plany wodorowe potrzebują dotacji

Kraje europejskie będą musiały zaoferować przedsiębiorstwom energetycznym dotacje i wsparcie regulacyjne w zakresie produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych, aby umożliwić przejście na czyste paliwa, stwierdzili w środę menedżerowie sektora energetycznego.

Dobre wyniki norweskiej firmy

Dobre wyniki norweskiej firmy

Equinor ogłosił wyniki za pierwszy kwartał 2024 roku. Skorygowany dochód operacyjny wyniósł 7,53 mld USD. Spółka osiągnęła 7,68 mld USD zysku operacyjnego, a zysk netto w wyniósł 2,67 mld USD.

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

OPEC oferuje Namibii pomoc w wydobyciu węglowodorów

Sekretarz Generalny OPEC obiecał Namibii wsparcie w zagospodarowaniu odkrywkowych złóż ropy naftowej, co można odczytać jako zaproszenie tego kraju do OPEC.

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych trwa w Warszawie

Forum Paliw Gazowych to wydarzenie, podczas którego spotykają się dystrybutorzy LPG, firmy logistyczne, producenci zbiorników, wyposażenia i armatury dla sektora paliw płynnych oraz przedstawiciele administracji.