e-petrol.pl: przecena na stacjach hamuje

Ostatnie dni nie przyniosły dużych zmian w kosztach tankowania w Polsce. Na przestrzeni tygodnia na stacjach zmieniła się jedynie cena 95-oktanowej benzyny, która potaniała o dwa grosze. Na światowych rynkach obserwowaliśmy wzrost cen ropy naftowej i chwilowe osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach hamuje, ale nawet jeśli średnie ceny benzyny czy diesla nie spadły poniżej poziomu sześciu złotych, to i tak koszty tankowania są wyraźnie niższe niż przed rokiem, kiedy paliwa były droższe o 30-40 groszy, czy przed dwoma laty, kiedy średnia cena oleju napędowego przekraczała siedem złotych. Wyjątkiem jest autogaz, który w związku z odcięciem się od źródeł zaopatrzenia z Rosji, kosztuje o około 10 proc. więcej niż rok temu.

Diesel drożeje w rafineriach

Na hurtowym rynku paliw w mijającym tygodniu obserwowaliśmy różnice w kształtowaniu się notowań benzyny i oleju napędowego. Ta pierwsza taniała i jej 95-oktanowa odmiana w cennikach producentów kosztuje dzisiaj średnio 4705,80/metr sześcienny - to o 58 złotych mniej niż w ubiegły piątek. Drożał za to diesel, którego cena w tym samym okresie wzrosła o 76 złotych i wynosi aktualnie 5013,00 zł/metr sześcienny.

Stabilizacja w detalu

Sytuacja cenowa na stacjach na początku drugiej połowy lutego była stabilna. Tyle samo, co przed tygodniem, czyli 6,29 zł/l i 3,21 zł/l, kosztowały olej napędowy i autogaz. Dwugroszową obniżkę zanotowaliśmy jedynie w przypadku 95-oktanowej benzyny, której średnia cena spadła do poziomu 6,13 zł/l.

W najbliższych dniach sytuacja cenowa na stacjach benzynowych nie powinna się dynamicznie zmieniać, choć możliwy jest wzrost notowań diesla, który drożeje już na poziomie hurtowym. Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na koniec lutego zakłada następujące przedziały cenowe: 6,04-6,15 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,25-6,36 zł/l i dla autogazu 3,18-3,25 zł/l.



Świat słucha Donalda Trumpa

Dla rynków surowcowych w ostatnim czasie wydarzeniem największej wagi pozostaje "dyplomatyczny zamęt" wokół prób zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wszystkie doniesienia z tym związane są skrupulatnie analizowane, a ostateczna wizja zakończenia wojny jest przez analityków wiązana z możliwością zniesienia sankcji i przywrócenia dostępności surowców z Rosji dla krajów stosujących ograniczenia w zakupach ropy. Podobne zmniejszenie "premii ryzyka" wiązane jest także z przygotowywanym zawieszeniem broni na obszarze Strefy Gazy.  

W tym tygodniu kolejny raz powrócił także temat działań OPEC+ odnośnie zwiększenia wydobycia. Według Bloomberga sugerowane jest przesunięcie terminu rozpoczęcia stopniowego zwiększania wydobycia. Ostateczna decyzja może zostać podjęta w nadchodzących tygodniach. Wydaje się, że czwarte już przesunięcie w czasie planów wznowienia produkcji ograniczonej od 2022 r., wynoszącej 120 tys. baryłek dziennie, stanowiłoby argument na rzecz przeceny w warunkach słabej podaży - docelowo na rynki ma wrócić łącznie 2,2 mln baryłek dziennie (wolumeny zwiększane comiesięcznie) do końca 2026 r. 

Wydarzeniem, które przez część tygodnia wzbudziło pewne obawy w Europie był atak dronowy na stację pomp Kropotkinskaja należącą do Konsorcjum Rurociągów Kaspijskich (CPC). CPC obsługuje rurociąg biegnący od wybrzeża Morza Kaspijskiego w północno-zachodnim Kazachstanie do portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym w Rosji i odpowiada za tranzyt 80 proc. kazachskiego eksportu ropy naftowej. Według oświadczeń strony kazachskiej, ropa naftowa ma swobodnie i bez ograniczeń płynąć rurociągiem CPC, jednak obawa o blokadę eksportu przez jakiś czas była realna.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 24 lutego - 2 marca 2025:

Poniedziałek
  • Niemcy - Indeks instytutu Ifo
  • Strefa Euro - Inflacja konsumencka fin.
Wtorek
  • Niemcy - Produkt Krajowy Brutto fin.
  • USA - Indeks cen domów S&P/Case-Shiller
  • USA - Indeks Fed z Richmond
  • USA - Indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
  • USA - Zamówienia na dobra bez środków trans. wst.
Czwartek
  • Strefa Euro - koniunktura gospodarcza
  • USA - Produkt Krajowy Brutto rew.
Piątek
  • Japonia - Produkcja przemysłowa wst.
Sobota
  • Chiny - Indeks NBS PMI dla przemysłu
  • Chiny - Indeks NBS PMI dla usług

Zautomatyzuj obowiązki podatkowe

Pozostałe aktualności

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Kwartalne wyniki finansowe BP nie spełniły oczekiwań rynku

Skorygowany zysk netto BP w pierwszym kwartale wyniósł 1,38 mld USD, co stanowi około połowę zysku osiągniętego w pierwszym kwartale poprzedniego roku (2,7 mld USD) i jest niższe od średniej prognozy analityków wynoszącej od 1,53 do 1,64 mld USD.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Zysk PetroChina w pierwszym kwartale wzrósł o 2,3 proc.

Największy chiński koncern naftowy PetroChina odnotował wzrost zysku w pierwszym kwartale tego roku o 2,3 proc., co jest wynikiem wyższej produkcji gazu ziemnego, mimo że niskie marże ciążyły na działalności związanej z produktami rafinowanymi.

Producent biopaliw Neste spodziewa się ograniczonego wpływu ceł

Producent biopaliw Neste spodziewa się ograniczonego wpływu ceł

Amerykańskie cła będą miały jedynie ograniczony wpływ na działalność Neste - podała spółka w komunikacie. Ostrzegła jednak przed ciągłą nadpodażą paliw odnawialnych i zmiennością rynku.

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Greccy przewoźnicy wracają na rosyjski rynek ropy

Armatorzy z Grecji powracają na rosyjski rynek ropy Urals, gdyż ceny na nim spadają poniżej pułapu cenowego wynoszącego 60 USD za baryłkę. Dzięki temu mogą oni świadczyć usługi transportowe i ubezpieczeniowe, przestrzegając jednocześnie sankcji, podała agencja Reutera, powołując się na trzy źródła handlowe.

Orlen szuka doradców do pozyskiwania funduszy z programów Komisji Europejskiej

Orlen szuka doradców do pozyskiwania funduszy z programów Komisji Europejskiej

Orlen ogłosił postępowanie na wybór doradców, którzy będą wspierać koncern i jego spółki w pozyskiwaniu bezzwrotnego i zwrotnego finansowania z programów Komisji Europejskiej. Oferty można składać do 12 maja 2025 roku.

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie z łupków w USA zwalnia, a ceny ropy spadają

Wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych wyhamowuje w obliczu spadających cen surowca oraz rosnących kosztów operacyjnych.