e-petrol.pl: to jeszcze nie koniec obniżek na stacjach

Pierwsza połowa września przyniosła wyraźną przecenę na detalicznym rynku paliw. W dwa tygodnie benzyna 95-oktanowa i olej napędowy potaniały o 15 groszy. Co więcej, w najbliższych dniach spadek cen na stacjach może jeszcze przyspieszyć.

Cena ropy Brent w mijającym tygodniu znalazła się poniżej poziomu 70 dolarów i była najniższa od blisko trzech lat. Bieżąca sytuacja na rynku naftowym, przy mocnej relacji do dolara złotówce, daje realną szansę na to, że jeszcze we wrześniu średnia cena litra benzyny w Polsce znajdzie się poniżej sześciu złotych.

Przecena w rafineriach hamuje

Hurtowe ceny paliw w pierwszej połowie tygodnia jeszcze pogłębiały spadki, ale przed weekendem straty zostały odrobione. W przypadku 95-oktanowej benzyny, która w rafineriach jest dzisiaj średnio wyceniana na 4472,80 zł/metr sześcienny, od poprzedniego piątku notujemy podwyżkę o 39 złotych. Olej napędowy utrzymał się jeszcze na spadkowym kursie. Metr sześcienny diesla, który kosztuje aktualnie w cennikach producentów średnio 4595,20 zł, jest o 47,60 zł tańszy niż tydzień temu.

Na stacjach spadek cen może jeszcze przyspieszyć

Koszty tankowania spadają systematycznie od połowy lipca i nie dość, że na razie nie widać końca tej przeceny, to we wrześniu obniżka nabrała jeszcze rozpędu. W mijającym tygodniu benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy potaniały o 7 groszy i kosztują 6,12 zł/l i 6,14 zł/l. Bez zmian pozostała cena autogazu, która nadal wynosi 2,79 zł/l.

Na stacjach mamy obecnie do czynienia z dużą rozpiętością cen. Średnio za 95-oktanową benzynę płacimy jeszcze w Polsce wyraźnie ponad sześć złotych za litr, ale są lokalizacje, gdzie to paliwo zatankujemy nawet za 5,50 zł/l. Takiemu rozwarstwieniu cen sprzyjają utrzymujące się na wysokim poziomie marże operatorów rynku detalicznego.

Solidne marże sprzedawców paliw powodują, że ciągle jest spora przestrzeń do obniżek w detalu, stąd przygotowana na nadchodzący tydzień prognoza cen na stacjach jest optymistyczna dla kierowców. Zakłada ona następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,91-6,06 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,99-6,13 zł/l a dla autogazu 2,77-2,84 zł/l.



Francine koryguje spadkową tendencję 

Huragan Francine był właściwie jedynym czynnikiem, który w ostatnich dniach działał „zwyżkowo” na ceny surowca na rynku międzynarodowym. Uderzenie w region Zatoki Meksykańskiej spowodowało ograniczenie produkcji o 42 proc., czyli 730 tys. baryłek dziennie. Według najnowszych doniesień Chevron realizuje już program lotniczych inspekcji swoich platform wiertniczych i gazowych na morzu, a Exxon Mobil zwiększył produkcję w swojej rafinerii w Baton Rouge w Luizjanie, o wydajności 522 500 baryłek dziennie, po tym jak obniżona została do 20 proc. – a to może oznaczać, że problemy związane z huraganem powoli będą odchodzić w przeszłość.

Warto jednak przypomnieć, że jeszcze w tym tygodniu cena ropy zeszła na pewien czas poniżej poziomu 70 USD/baryłkę, a spadek tłumaczyć można osłabieniem popytu z powodu spowolnienia gospodarczego w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że oddziaływanie tego spowolnienia będzie jeszcze trwać w kolejnych miesiącach. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) obniżyła w tym tygodniu swoją prognozę wzrostu światowego popytu na ropę naftową o 2,03 mln baryłek dziennie w 2024 r. z ubiegłomiesięcznej prognozy wzrostu na poziomie 2,11 mln baryłek dziennie. Argumentem na rzecz takiego ruchu jest właśnie słabość popytu ze strony Chin i USA. Analogiczne przekonanie wynika choćby z prognoz JPMorgan - analitycy uznali, że szansa na ograniczenie produkcji została zaprzepaszczona i do końca 2025 roku ceny spadną do 60 USD za baryłkę.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 16-22 września 2024:

Poniedziałek
  • Strefa Euro - handel zagraniczny
  • USA - indeks NY Empire State
Wtorek
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
  • USA - produkcja przemysłowa
Środa
  • Japonia - bilans handlu zagranicznego 
  • Wlk. Brytania - inflacja konsumencka
  • Strefa Euro - inflacja konsumencka
  • USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
  • USA - indeks Fed z Filadelfii
Piątek
  • Niemcy - inflacja producencka

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Pożar w składzie ropy na Krymie

Pożar w składzie ropy na Krymie

W nocy z niedzieli na poniedziałek zapalił się skład ropy w Teodozji. Według władz lokalnych nie było ofiar śmiertelnych ani rannych, ale ze względów bezpieczeństwa ulice w pobliżu płonącego obiektu zostały zablokowane.

ExxonMobil ostrzega przed wpływem cen ropy na wyniki trzeciego kwartału

ExxonMobil ostrzega przed wpływem cen ropy na wyniki trzeciego kwartału

Koncern ostrzega, że niższe ceny ropy naftowej mogą mieć wpływ na jego wyniki w trzecim kwartale, a strata wyniesie od 600 milionów do 1 miliarda USD.

Nowe władze w Orlen Południe

Nowe władze w Orlen Południe

Decyzją Orlen SA od 1 października 2024 roku na funkcję prezesa zarządu Orlen Południe S.A. został powołany Mikołaj Wierzbicki, a Marcin Abram został członkiem zarządu spółki.

Unia bliska wprowadzeniu ceł na chińskie samochody elektryczne

Unia bliska wprowadzeniu ceł na chińskie samochody elektryczne

W głosowaniu wśród krajów Unii Europejskiej 10 z nich poparło wprowadzenie ceł ochronnych wobec chińskich pojazdów elektrycznych, 5 krajów było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Możliwe ożywienie głównego pola naftowego Brazylii

Możliwe ożywienie głównego pola naftowego Brazylii

Brazylijska państwowa spółka Petrobras jest bliska rozstrzygnięcia sporu podatkowego z organem regulacyjnym ANP, co pozwoli na ożywienie głębinowego pola Tupi w kraju i przywrócenie wzrostu wydobycia.

Stacje ładowania elektryków co trzy kilometry

Stacje ładowania elektryków co trzy kilometry

Z analizy Powerdot Data Center wynika, że zaledwie 3,3 km dzieli średnio w Polsce sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych. Choć odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą.