e-petrol.pl: kolejny tydzień z niższymi cenami

W tym tygodniu kolejny raz zobaczyliśmy niższe rachunki za tankowanie - a krajowe detaliczne średnie ceny paliw będą zapewne mogły dalej spadać. To dobra wiadomość zwłaszcza w kontekście nadchodzącego "długiego weekendu".

W najbliższym czasie sporo uwagi może skupiać się m.in. na spotkaniu OPEC czy dalszym biegu konfliktu bliskowschodniego. Wydaje się jednak, że te emocje nie dotkną jeszcze polskiego rynku i możemy spokojnie oczekiwać niższych cen na stacjach.

Niewielkie zmiany w rafineriach

Na przestrzeni ostatniego tygodnia zmiana średnich cen rafineryjnych nie była znacząca - średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosi dzisiaj 5471 zł/m sześc., czyli o niecałe 21 zł więcej niż przed tygodniem. Odmiana 95-oktanowa potaniała o 35 zł do poziomu 5018 zł/m sześc. Szesnastozłotowa podwyżka była udziałem obu średnich destylatów - diesel kosztuje dzisiaj 4967 zł/m sześc., a olej opałowy 4063 zł/m sześc.

Prognozy wyraźnie spadkowe

Skala spadków, jakich możemy spodziewać się między 27 maja i 2 czerwca, jest znacząca. Średnia cena benzyny Pb98 ulokuje się w przedziale 7,12-7,25 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej spodziewamy się, że ceny na stacjach będą plasować się między 6,45 i 6,57 zł/l. Tanieć ma także olej napędowy - tu oczekujemy zejścia ceny średniej do przedziału 6,46-6,59 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, spodziewamy się zmian w dół do poziomu 2,72-2,79 zł/l.

 

Spadkowy tydzień na rynku naftowym 

Na giełdzie naftowej w Londynie w mijającym tygodniu każda kolejna sesja kończyła się spadkiem cen surowca. Na początku poniedziałkowego handlu baryłka ropa Brent kosztowała ponad 84 dolary, a w czwartek można było ją kupić za niecałe 81 dolarów. W piątkowe przedpołudnie jej cena utrzymuje się nieznacznie ponad poziomem 81 dolarów. W ostatnich dniach kluczowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń na rynku naftowym miały spekulacje na temat kierunków polityki monetarnej w USA. 

Jeszcze niedawno inwestorzy próbowali przewidzieć, jak szybko bank centralny za oceanem zacznie obniżać stopy procentowe. Jednak pojawiające się w tym tygodniu publiczne wypowiedzi członków Fed najpierw zasugerowały, że restrykcyjna polityka władz monetarnych w związku z uporczywą inflacją może utrzymywać się dłużej, a opublikowane w środę zapiski z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej pokazały, że realnie dyskutowane były nawet dalsze podwyżki stóp. 

W ocenie ekspertów ograniczenia w dostępie do taniego dolara mogą negatywnie wpływać na tempo globalnego wzrostu gospodarczego, a w dalszej kolejności na popyt na paliwa, stąd obserwowana w mijającym tygodniu przecena  na giełdach naftowych. Na spadek cen surowca wpływało też chwilowe uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Na początku tygodnia, rynek ropy z niepokojem czekał na otwarcie handlu i reakcję giełd na informację o śmierci irańskiego prezydenta w weekendowej katastrofie śmigłowca. Poza tymi doniesieniami, w serwisach informacyjnych nie pojawiały się nowe niepokojące doniesienia z tego kluczowego dla stabilności dostaw ropy regionu. 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 maja – 2 czerwca 2024: 

Poniedziałek 
  • Niemcy – indeks instytutu Ifo 
Wtorek 
  • USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board 
Środa 
  • Polska – inflacja konsumencka
  • Niemcy – inflacja konsumencka 
  • USA – Beżowa Księga Czwartek
  • USA – PKB 
  • USA – zmiana zapasów ropy i paliw 
Piątek 
  • Strefa euro – inflacja HICP 
  • USA – wydatki i dochody Amerykanów
Program Partnerski ENERGIA PALIW

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: koniec obniżek na horyzoncie

e-petrol.pl: koniec obniżek na horyzoncie

Wzrost cen surowca na giełdach naftowych i osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara już niedługo mogą zatrzymać przecenę na stacjach paliw w Polsce. Na razie spadkowa seria jest jeszcze kontynuowana, a szczególne powody do zadowolenia mają kierowcy tankujący autogaz.

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

Orlen uruchomił nową instalację w Litwinowie

W czeskim zakładzie w Litvinovie Grupa Orlen uruchomiła nowoczesną instalację, która zwiększy siedmiokrotnie zdolność produkcyjną mieszanek bezpyłowych, wykorzystywanych do produkcji polietylenu i polipropylenu.

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Zatory w najbardziej ruchliwym porcie świata

Przesunięcie ruchu morskiego z Morza Czerwonego i Kanału Sueskiego spowodowało zatory w porcie w Singapurze, jednym z najbardziej ruchliwych na świecie.

Kto dostarczy kawę dla Orlenu?

Kto dostarczy kawę dla Orlenu?

Wizyta na stacji paliw poza tankowaniem często kojarzy się z zakupem kawy. Orlen – posiadający największą sieć stacji paliw w Polsce ogłosił postępowanie, w którym chce przeanalizować rynek dostawców kawy ziarnistej do sprzedaży w jego punktach detalicznych pod marką własną.

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Droższy tranzyt przez cieśninę Bosfor

Turcja gwałtownie podniosła koszty tranzytu statków przez Bosfor. Od 1 lipca rejs statkiem po cieśninie będzie kosztować 5,07 USD za tonę ładunku.

Rosja przekroczyła w maju limity ustalone w ramach OPEC+

Rosja przekroczyła w maju limity ustalone w ramach OPEC+

Rosja pozostaje zaangażowana w porozumienie OPEC+ i w czerwcu rozwiąże problem nadprodukcji ropy naftowej, podało rosyjskie Ministerstwo Energii.