e-petrol.pl: kolejny tydzień z niższymi cenami

W tym tygodniu kolejny raz zobaczyliśmy niższe rachunki za tankowanie - a krajowe detaliczne średnie ceny paliw będą zapewne mogły dalej spadać. To dobra wiadomość zwłaszcza w kontekście nadchodzącego "długiego weekendu".

W najbliższym czasie sporo uwagi może skupiać się m.in. na spotkaniu OPEC czy dalszym biegu konfliktu bliskowschodniego. Wydaje się jednak, że te emocje nie dotkną jeszcze polskiego rynku i możemy spokojnie oczekiwać niższych cen na stacjach.

Niewielkie zmiany w rafineriach

Na przestrzeni ostatniego tygodnia zmiana średnich cen rafineryjnych nie była znacząca - średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosi dzisiaj 5471 zł/m sześc., czyli o niecałe 21 zł więcej niż przed tygodniem. Odmiana 95-oktanowa potaniała o 35 zł do poziomu 5018 zł/m sześc. Szesnastozłotowa podwyżka była udziałem obu średnich destylatów - diesel kosztuje dzisiaj 4967 zł/m sześc., a olej opałowy 4063 zł/m sześc.

Prognozy wyraźnie spadkowe

Skala spadków, jakich możemy spodziewać się między 27 maja i 2 czerwca, jest znacząca. Średnia cena benzyny Pb98 ulokuje się w przedziale 7,12-7,25 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej spodziewamy się, że ceny na stacjach będą plasować się między 6,45 i 6,57 zł/l. Tanieć ma także olej napędowy - tu oczekujemy zejścia ceny średniej do przedziału 6,46-6,59 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, spodziewamy się zmian w dół do poziomu 2,72-2,79 zł/l.

 

Spadkowy tydzień na rynku naftowym 

Na giełdzie naftowej w Londynie w mijającym tygodniu każda kolejna sesja kończyła się spadkiem cen surowca. Na początku poniedziałkowego handlu baryłka ropa Brent kosztowała ponad 84 dolary, a w czwartek można było ją kupić za niecałe 81 dolarów. W piątkowe przedpołudnie jej cena utrzymuje się nieznacznie ponad poziomem 81 dolarów. W ostatnich dniach kluczowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń na rynku naftowym miały spekulacje na temat kierunków polityki monetarnej w USA. 

Jeszcze niedawno inwestorzy próbowali przewidzieć, jak szybko bank centralny za oceanem zacznie obniżać stopy procentowe. Jednak pojawiające się w tym tygodniu publiczne wypowiedzi członków Fed najpierw zasugerowały, że restrykcyjna polityka władz monetarnych w związku z uporczywą inflacją może utrzymywać się dłużej, a opublikowane w środę zapiski z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej pokazały, że realnie dyskutowane były nawet dalsze podwyżki stóp. 

W ocenie ekspertów ograniczenia w dostępie do taniego dolara mogą negatywnie wpływać na tempo globalnego wzrostu gospodarczego, a w dalszej kolejności na popyt na paliwa, stąd obserwowana w mijającym tygodniu przecena  na giełdach naftowych. Na spadek cen surowca wpływało też chwilowe uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Na początku tygodnia, rynek ropy z niepokojem czekał na otwarcie handlu i reakcję giełd na informację o śmierci irańskiego prezydenta w weekendowej katastrofie śmigłowca. Poza tymi doniesieniami, w serwisach informacyjnych nie pojawiały się nowe niepokojące doniesienia z tego kluczowego dla stabilności dostaw ropy regionu. 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 maja – 2 czerwca 2024: 

Poniedziałek 
  • Niemcy – indeks instytutu Ifo 
Wtorek 
  • USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board 
Środa 
  • Polska – inflacja konsumencka
  • Niemcy – inflacja konsumencka 
  • USA – Beżowa Księga Czwartek
  • USA – PKB 
  • USA – zmiana zapasów ropy i paliw 
Piątek 
  • Strefa euro – inflacja HICP 
  • USA – wydatki i dochody Amerykanów
Program Partnerski ENERGIA PALIW

Pozostałe aktualności

Saudi Aramco zwiększy dostawy surowca do terminalu w Teksasie

Saudi Aramco zwiększy dostawy surowca do terminalu w Teksasie

FTAI Infrastructure podpisało umowę z Aramco Trading na zwiększenie dostaw ropy do terminalu w Teksasie.

Maleje dyskonto na rosyjską ropę dla Indii

Maleje dyskonto na rosyjską ropę dla Indii

Aktualnie rabat dla indyjskich rafinerii na ropę Urals w stosunku do gatunku Brent zmniejszył się do 3 USD za baryłkę wobec 20 USD na początku ubiegłego roku.

Włochy są głównym odbiorcą azerbejdżańskiej ropy

Włochy są głównym odbiorcą azerbejdżańskiej ropy

W całkowitym wolumenie eksportowanej azerbejdżańskiej ropy w okresie od stycznia do maja br. 40 proc. stanowiły dostawy do Włoch, na drugim miejscu był Izrael.

Libia oferuje współpracę Rosji

Libia oferuje współpracę Rosji

Ukonstytuowany we wschodniej części stanu tymczasowy rząd libijski zaprasza Rosję do budowy rafinerii na wybrzeżu Morza Śródziemnego – podał serwis RIA Novosti. W ten sposób władze chcą pomóc Rosji w obejściu sankcji.

Niemcy przekształcą duży port w magazyn wodoru

Niemcy przekształcą duży port w magazyn wodoru

W tym roku Uniper chce postawić pierwsze kroki w kierunku przejścia z gazu na wodór – firma zmieni przeznaczenie portu Wilhelmshaven.

Zatrzymanie tankowców przewożących rosyjską ropę

Zatrzymanie tankowców przewożących rosyjską ropę

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron w rozmowie z gazetą ‘’Corriere della Sera’’ podzielił się pomysłem na zatrzymanie tankowców przewożących rosyjską ropę. Jako propozycję przedstawił blokowanie tankowców w portach włoskich.