e-petrol.pl: paliwa drożeją najszybciej od ponad roku

Detaliczne ceny paliw na przełomie października i listopada straszyły mocniej niż najbardziej wymyślne psikusy płatane w trakcie Halloween. Tak dużej podwyżki na stacjach, jak ta zanotowana w mijającym tygodniu, nie widzieliśmy od ponad roku.

Zgodnie z przewidywaniami e-petrol.pl krajowe ceny paliw nadrabiają zaległości do rynków bazowych, a kierowcom nie sprzyja dodatkowo utrzymujące się cały czas napięcie na Bliskim Wschodzie. W efekcie, na stacjach niemal codziennie widzimy w ostatnich dniach podwyżki i wszystko wskazuje na to, że na koniec tej czarnej serii będziemy musieli jeszcze poczekać.

Rynek hurtowy wyznacza kierunek

Od połowy października w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw obserwujemy systematyczne podwyżki, które przełożyły się już na wzrost notowań benzyny 95-oktanowej o blisko 10 proc. i oleju napędowego o niemal 11 proc. Dzisiaj metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w rafineriach jest wyceniany średnio na 5217,00 zł. Aktualna cena diesla to 5294,00 zł/metr sześcienny. W obu przypadkach to najwyższe poziomy cen od dwóch miesięcy.

Skokowy wzrost cen na stacjach

Pierwsze listopadowe notowanie detalicznych cen paliw zrealizowane przez e-petrol.pl pokazało wyraźne podwyżki kosztów tankowania. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała na przestrzeni tygodnia o 37 groszy i kosztuje średnio 6,47 zł/l. W przypadku diesla zmiana wyniosła 32 grosze w górę i litr tego paliwa jest wyceniany średnio na 6,46 zł. Z podwyżkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który utrzymał cenę z poprzedniego tygodnia na poziomie 3,09 zł/l.

Obserwowany w ostatnich dniach mocny ruch w górę nie zakończy cyklu podwyżek na stacjach. W kolejnym tygodniu spodziewamy się dalszych wzrostów i prognozujemy następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 6,49-6,64 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,52-6,69 zł/l, a dla LPG 3,07-3,13 zł/l.


Ryzyko zawarte w cenie surowca

W ostatnich dniach uwaga inwestorów skupia się na sytuacji w Strefie Gazy – wizja ewentualnej eskalacji konfliktu stanowiłaby bowiem argument za skokowym wzrostem cen, zwłaszcza gdyby bezpośrednio zaangażowałyby się weń państwa produkujące czy przesyłające ropę na inne rynki. Już teraz konflikt - na razie ograniczony terytorialnie - przyczynia się do droższego zakupu surowca. Wysoki poziom napięć politycznych powoduje wzrost premii za roczne dostawy większości gatunków ropy z Bliskiego Wschodu w 2024 r., które aktualnie są kontraktowane. 

Dodatkowo za wyższymi cenami przemawia mocno prawdopodobne przedłużenie na grudzień dobrowolnego ograniczenia produkcji ropy o 1 milion baryłek dziennie przez Arabię Saudyjską. Warto jednak powiedzieć, że OPEC jako całość nie utrzymuje analogicznej jak Arabia dyscypliny i październik to trzeci miesiąc z rzędu, w którym kraje OPEC zwiększyły wydobycie ropy - o 180 tys. bbl/d w porównaniu do września. Produkcja Organizacji osiągnęła poziom 27,90 mln bbl/d, głównie za sprawą zwyżek wydobycia w Nigerii i Angoli - podała agencja Reutera.

Perspektywę wyższych cen ropy wiązać można także z zapowiadanym wyższym zapotrzebowaniem na paliwo w Chinach. Zdaniem Huang Yongzhanga, prezesa państwowego giganta energetycznego PetroChina ma ono w czwartym kwartale wzrosnąć o 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Wynikać miałoby to z uruchomienia państwowych programów stymulacyjnych dla gospodarki, jednak na razie chińskie dane makroekonomiczne wciąż nie odzwierciedlają szybkiej poprawy sytuacji. Ostatnie dane o aktywności przemysłowej w Państwie Środka okazały się spadkowe.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 6 – 12 listopada 2023:

Poniedziałek
  • Niemcy - zamówienia w przemyśle
  • Strefa Euro - indeks PMI dla usług
Wtorek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego
  • Niemcy - produkcja przemysłowa
  • USA - bilans handlu zagranicznego
Środa
  • Strefa Euro - sprzedaż detaliczna
Piątek
  • Wlk. Brytania - Produkt Krajowy Brutto wst.
  • Wlk. Brytania - produkcja przemysłowa (m/m)

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Zakaz eksportu oleju napędowego z Rosji wpłynął w październiku na dostawy tureckie. Wielkość rosyjskiego eksportu do Turcji spadła o 21 proc., czyli do najniższego poziomu od lutego.

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Z projektowanego rozporządzenia rządu wynika, że pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister w resorcie właściwym do spraw energii.

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Dwa dni po tym, jak rozeszła się wiadomość, że przedstawiciele Huti w Jemenie próbowali przejąć powiązany z Izraelem tankowiec, co wydawało się szczególnym rodzajem eskalacji konfliktu, Pentagon odrzucił tę teorię.

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

W Płocku na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu rozpoczęto budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej.

Rijad chce wesprzeć Teheran

Rijad chce wesprzeć Teheran

Arabia Saudyjska zwróciła się do Iranu z ofertą zacieśnienia współpracy i inwestycji w jego gospodarkę dotkniętą sankcjami, jeśli Republika Islamska powstrzyma swoich regionalnych pełnomocników przed przekształceniem wojny między Izraelem a Hamasem w szerszy konflikt, podała agencja Bloomberg.

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Kaztransoil zapowiedział, że do końca listopada wyśle do Niemiec więcej ropy niż planowano – nie 100 tys. ton, ale 154 tys. ton.