e-petrol.pl: paliwa drożeją najszybciej od ponad roku

Detaliczne ceny paliw na przełomie października i listopada straszyły mocniej niż najbardziej wymyślne psikusy płatane w trakcie Halloween. Tak dużej podwyżki na stacjach, jak ta zanotowana w mijającym tygodniu, nie widzieliśmy od ponad roku.

Zgodnie z przewidywaniami e-petrol.pl krajowe ceny paliw nadrabiają zaległości do rynków bazowych, a kierowcom nie sprzyja dodatkowo utrzymujące się cały czas napięcie na Bliskim Wschodzie. W efekcie, na stacjach niemal codziennie widzimy w ostatnich dniach podwyżki i wszystko wskazuje na to, że na koniec tej czarnej serii będziemy musieli jeszcze poczekać.

Rynek hurtowy wyznacza kierunek

Od połowy października w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw obserwujemy systematyczne podwyżki, które przełożyły się już na wzrost notowań benzyny 95-oktanowej o blisko 10 proc. i oleju napędowego o niemal 11 proc. Dzisiaj metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 w rafineriach jest wyceniany średnio na 5217,00 zł. Aktualna cena diesla to 5294,00 zł/metr sześcienny. W obu przypadkach to najwyższe poziomy cen od dwóch miesięcy.

Skokowy wzrost cen na stacjach

Pierwsze listopadowe notowanie detalicznych cen paliw zrealizowane przez e-petrol.pl pokazało wyraźne podwyżki kosztów tankowania. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała na przestrzeni tygodnia o 37 groszy i kosztuje średnio 6,47 zł/l. W przypadku diesla zmiana wyniosła 32 grosze w górę i litr tego paliwa jest wyceniany średnio na 6,46 zł. Z podwyżkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który utrzymał cenę z poprzedniego tygodnia na poziomie 3,09 zł/l.

Obserwowany w ostatnich dniach mocny ruch w górę nie zakończy cyklu podwyżek na stacjach. W kolejnym tygodniu spodziewamy się dalszych wzrostów i prognozujemy następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 6,49-6,64 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,52-6,69 zł/l, a dla LPG 3,07-3,13 zł/l.


Ryzyko zawarte w cenie surowca

W ostatnich dniach uwaga inwestorów skupia się na sytuacji w Strefie Gazy – wizja ewentualnej eskalacji konfliktu stanowiłaby bowiem argument za skokowym wzrostem cen, zwłaszcza gdyby bezpośrednio zaangażowałyby się weń państwa produkujące czy przesyłające ropę na inne rynki. Już teraz konflikt - na razie ograniczony terytorialnie - przyczynia się do droższego zakupu surowca. Wysoki poziom napięć politycznych powoduje wzrost premii za roczne dostawy większości gatunków ropy z Bliskiego Wschodu w 2024 r., które aktualnie są kontraktowane. 

Dodatkowo za wyższymi cenami przemawia mocno prawdopodobne przedłużenie na grudzień dobrowolnego ograniczenia produkcji ropy o 1 milion baryłek dziennie przez Arabię Saudyjską. Warto jednak powiedzieć, że OPEC jako całość nie utrzymuje analogicznej jak Arabia dyscypliny i październik to trzeci miesiąc z rzędu, w którym kraje OPEC zwiększyły wydobycie ropy - o 180 tys. bbl/d w porównaniu do września. Produkcja Organizacji osiągnęła poziom 27,90 mln bbl/d, głównie za sprawą zwyżek wydobycia w Nigerii i Angoli - podała agencja Reutera.

Perspektywę wyższych cen ropy wiązać można także z zapowiadanym wyższym zapotrzebowaniem na paliwo w Chinach. Zdaniem Huang Yongzhanga, prezesa państwowego giganta energetycznego PetroChina ma ono w czwartym kwartale wzrosnąć o 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Wynikać miałoby to z uruchomienia państwowych programów stymulacyjnych dla gospodarki, jednak na razie chińskie dane makroekonomiczne wciąż nie odzwierciedlają szybkiej poprawy sytuacji. Ostatnie dane o aktywności przemysłowej w Państwie Środka okazały się spadkowe.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 6 – 12 listopada 2023:

Poniedziałek
  • Niemcy - zamówienia w przemyśle
  • Strefa Euro - indeks PMI dla usług
Wtorek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego
  • Niemcy - produkcja przemysłowa
  • USA - bilans handlu zagranicznego
Środa
  • Strefa Euro - sprzedaż detaliczna
Piątek
  • Wlk. Brytania - Produkt Krajowy Brutto wst.
  • Wlk. Brytania - produkcja przemysłowa (m/m)
Zautomatyzuj obowiązki podatkowe

Pozostałe aktualności

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami

PERN poinformował o rozpoczęciu kolejnej inwestycji w ramach ogólnopolskiego programu modernizacji rurociągów w miejscach ich przejść pod rzekami. Tym razem prace obejmą rurociąg paliwowy pod rzeką Rządzą na odcinku Mościska–Emilianów, w miejscowości Kraszew Stary (gm. Klembów).

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii

Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom

UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu

W środę 7 maja na stacji przy markecie E.Leclerc doszło do błędu przy tankowaniu zbiorników. Jak podała sieć handlowa na swojej stronie, między godziną 11:50 a 13:20 do dystrybutorów trafiło paliwo o nieprawidłowych parametrach, co mogło spowodować uszkodzenia pojazdów.

Zbliża się termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2024 rok

Zbliża się termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2024 rok

Koniec pierwszego półrocza to dla wielu firm w Polsce intensywny czas związany z finalizacją obowiązków sprawozdawczych. Partner Sekcji Prawnej e-petrol.pl - Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy przypomina, że prowadzący działalność gospodarczą np. w formie fundacji rodzinnej lub spółki z o.o., muszą pamiętać o zbliżaniu się ustawowego terminu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za 2024 rok.

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Trump ogłasza zawieszenie broni z Huti

Prezydent USA Donald Trump ogłosił zakończenie kryzysu żeglugowego na Morzu Czerwonym. Dodał, że jemeńscy Huti zgodzili się zaprzestać ataków na statki, a Waszyngton zaprzestanie ataków na rebeliantów.