e-petrol.pl: polski rynek wyłamuje się z globalnych tendencji

W ostatnich dniach, mimo dynamicznych zwyżek cen w światowym handlu naftowym i paliwowym, widzimy kolejne spadki cen w hurcie na krajowym rynku.

e-petrol.pl: polski rynek wyłamuje się z globalnych tendencji
Patrząc na tempo obniżek w hurcie i przenoszenie ich na stacyjne pylony, można odnieść wrażenie, że zejście poniżej 6 zł za litr w kolejnych dniach jest całkiem realne. To jednak nie będzie łatwe dla krajowych producentów z uwagi na tendencje globalne, które powodują, że różnica między cenami w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej się powiększa.

Taniej niż w Turcji

Na tle krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się w tym tygodniu najniższymi cenami. Benzyna 95-oktanowa kosztuje u nas 6,39 zł/l. Drugim najtańszym państwem jest tutaj Bułgaria, gdzie ta sama ilość benzyny kosztowałaby w przeliczeniu na złotówki 6,66 zł/l. Jedynie Turcja niebędąca członkiem UE ma ceny niższe - litr Pb95 kosztuje tam 6,04 zł/l. 

Jeszcze korzystniej dla tankujących wygląda u nas cena oleju napędowego – paliwo to kosztuje w Polsce 6,25 zł/l. Turecki diesel średnio sprzedawany jest po 6,54 zł/l, a w UE drugim najtańszym krajem jest Bułgaria, w której za litr ON płacić trzeba 6,67 zł/l. 

Więcej danych o bieżących cenach w Europie podajemy pod adresem: https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa

Rafinerie konsekwentnie tną ceny 

Skala spadków w polskich cenach rafineriach jest pokaźna. Dotyczy wszystkich gatunków paliw i powoduje, że koszt paliw importowanych do Polski zza granicy jest o kilkaset złotych wyższy dla kupujących w hurcie. W rafineriach benzyna 98-oktanowa wyceniana jest dzisiaj na 5263 zł/m sześc., a Pb95 kosztuje 4872 zł/m sześc. - to odpowiednio o 203 i 215 zł mniej niż w ubiegły weekend. Cena diesla jest na poziomie 4883 zł za metr sześc. czyli o 137 zł niżej niż w ostatnią sobotę, a koszt oleju opałowego krajowych producentów sięga 4446 zł/m sześc. - o niemal 105 zł taniej niż w zeszły weekend.

Czy powitamy 5,99 zł/l?

W prognozach dla rynku polskiego na okres między 18 i 24 września spodziewamy się dalszego ciągu spadku cen detalicznych. Dla benzyny Pb98 cena ulokuje się w widełkach 6,77-6,92 zł/l, a dla zwykłej 95-ki oczekujemy cen z przedziału 6,11-6,29 zł/l. Diesel może na niektórych stacjach zejść poniżej 6 zł za litr, a większość stacji pokaże ceny na poziomie 5,99-6,15 zł/l. Zwyżka wynikająca z dynamiki rynku hurtowego gazu LPG przełoży się natomiast na skok cen autogazu - paliwo to może podrożeć do poziomu 2,91-3,00 zł/l.


Ropa naftowa najdroższa od początku roku

Mijający tydzień przyniósł kontynuację wzrostów na rynku naftowym. Notowania surowca na giełdzie w Londynie na dobre zagościły ponad poziomem 90 dolarów i w kolejnych dniach poprawiały tegoroczne rekordy cenowe. Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w piątkowy poranek, kiedy jej cena znalazła się powyżej pułapu 94,50 USD.

Decydujący wpływ na wydarzenia na rynku naftowym mają w ostatnich dniach decyzje Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie przedłużenia do końca roku okresu obowiązywania dodatkowych cięć wydobycia i eksportu. Do tego tragiczne w skutkach pogodowe załamanie w Libii doprowadziło do zamknięcia czterech terminali eksportowych w tym kraju, co pogłębia problemy po stronie podaży ropy. Perspektywa ograniczonych dostaw, w sytuacji solidnego popytu na paliwa, daje mocne fundamenty pod wzrost cen ropy. Inwestorzy liczą też na to, że cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach i Europie jest już zakończony, co ogranicza ryzyka dla światowej gospodarki.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 18-24 września 2023:

Poniedziałek
•    Polska – inflacja bazowa

Wtorek
•    Strefa euro – inflacja HICP

Środa
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja producencka
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych

Czwartek
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    Wielka Brytania - decyzja ws. stóp procentowych

Piątek
•    Japonia - decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu


Pozostałe aktualności

Niskie ceny paliw – korzyść czy ryzyko dla konsumentów?

Niskie ceny paliw – korzyść czy ryzyko dla konsumentów?

Portal rp.pl opublikował opinię prawną na temat cen paliw w Polsce, dotyczącą aspektu czy ich niski poziom może finalnie szkodzić konsumentom.

Rosyjskie LPG powróciło na szlak eksportowy przez krymski port Kercz

Rosyjskie LPG powróciło na szlak eksportowy przez krymski port Kercz

Źródła branżowe przekazały agencji Reutera, że rosyjscy producenci gazu płynnego (LPG) wznowili po ośmioletniej przerwie regularny eksport propanu i butanu przez port w Kerczu na Krymie, pomimo zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Produkcja ropy w Kazachstanie ustabilizowała się

Produkcja ropy w Kazachstanie ustabilizowała się

Dzienna produkcja ropy w Kazachstanie, po spadku spowodowanym awariami w systemie energetycznym, po raz pierwszy od maja ustabilizowała się i osiągnęła planowane poziomy.

Amerykańska gospodarka odporna na wysokie ceny ropy

Amerykańska gospodarka odporna na wysokie ceny ropy

Analitycy z Goldman Sachs uważają, że jest mało prawdopodobne, aby ceny ropy na poziomie 90 USD za baryłkę osłabiły amerykańską gospodarkę.

Popyt na paliwa kopalne powinien spaść o jedną czwartą do 2030 r.

Popyt na paliwa kopalne powinien spaść o jedną czwartą do 2030 r.

W celu dążenia do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych, światowy popyt na paliwa kopalne musi spaść o ponad jedną czwartą do 2030 r. Taką opinię wyraziła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Statki krajów G7 transportują rosyjską ropę i paliwa

Statki krajów G7 transportują rosyjską ropę i paliwa

Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrze w Helsinkach (CREA) stwierdziło, że Rosja w dalszym ciągu eksportuje swoje rafinowane produkty naftowe transportem europejskim pomimo przekroczenia pułapu cenowego na ropie.