e-petrol.pl: polski rynek wyłamuje się z globalnych tendencji

W ostatnich dniach, mimo dynamicznych zwyżek cen w światowym handlu naftowym i paliwowym, widzimy kolejne spadki cen w hurcie na krajowym rynku.

Patrząc na tempo obniżek w hurcie i przenoszenie ich na stacyjne pylony, można odnieść wrażenie, że zejście poniżej 6 zł za litr w kolejnych dniach jest całkiem realne. To jednak nie będzie łatwe dla krajowych producentów z uwagi na tendencje globalne, które powodują, że różnica między cenami w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej się powiększa.

Taniej niż w Turcji

Na tle krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się w tym tygodniu najniższymi cenami. Benzyna 95-oktanowa kosztuje u nas 6,39 zł/l. Drugim najtańszym państwem jest tutaj Bułgaria, gdzie ta sama ilość benzyny kosztowałaby w przeliczeniu na złotówki 6,66 zł/l. Jedynie Turcja niebędąca członkiem UE ma ceny niższe - litr Pb95 kosztuje tam 6,04 zł/l. 

Jeszcze korzystniej dla tankujących wygląda u nas cena oleju napędowego – paliwo to kosztuje w Polsce 6,25 zł/l. Turecki diesel średnio sprzedawany jest po 6,54 zł/l, a w UE drugim najtańszym krajem jest Bułgaria, w której za litr ON płacić trzeba 6,67 zł/l. 

Więcej danych o bieżących cenach w Europie podajemy pod adresem: https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa

Rafinerie konsekwentnie tną ceny 

Skala spadków w polskich cenach rafineriach jest pokaźna. Dotyczy wszystkich gatunków paliw i powoduje, że koszt paliw importowanych do Polski zza granicy jest o kilkaset złotych wyższy dla kupujących w hurcie. W rafineriach benzyna 98-oktanowa wyceniana jest dzisiaj na 5263 zł/m sześc., a Pb95 kosztuje 4872 zł/m sześc. - to odpowiednio o 203 i 215 zł mniej niż w ubiegły weekend. Cena diesla jest na poziomie 4883 zł za metr sześc. czyli o 137 zł niżej niż w ostatnią sobotę, a koszt oleju opałowego krajowych producentów sięga 4446 zł/m sześc. - o niemal 105 zł taniej niż w zeszły weekend.

Czy powitamy 5,99 zł/l?

W prognozach dla rynku polskiego na okres między 18 i 24 września spodziewamy się dalszego ciągu spadku cen detalicznych. Dla benzyny Pb98 cena ulokuje się w widełkach 6,77-6,92 zł/l, a dla zwykłej 95-ki oczekujemy cen z przedziału 6,11-6,29 zł/l. Diesel może na niektórych stacjach zejść poniżej 6 zł za litr, a większość stacji pokaże ceny na poziomie 5,99-6,15 zł/l. Zwyżka wynikająca z dynamiki rynku hurtowego gazu LPG przełoży się natomiast na skok cen autogazu - paliwo to może podrożeć do poziomu 2,91-3,00 zł/l.


Ropa naftowa najdroższa od początku roku

Mijający tydzień przyniósł kontynuację wzrostów na rynku naftowym. Notowania surowca na giełdzie w Londynie na dobre zagościły ponad poziomem 90 dolarów i w kolejnych dniach poprawiały tegoroczne rekordy cenowe. Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w piątkowy poranek, kiedy jej cena znalazła się powyżej pułapu 94,50 USD.

Decydujący wpływ na wydarzenia na rynku naftowym mają w ostatnich dniach decyzje Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie przedłużenia do końca roku okresu obowiązywania dodatkowych cięć wydobycia i eksportu. Do tego tragiczne w skutkach pogodowe załamanie w Libii doprowadziło do zamknięcia czterech terminali eksportowych w tym kraju, co pogłębia problemy po stronie podaży ropy. Perspektywa ograniczonych dostaw, w sytuacji solidnego popytu na paliwa, daje mocne fundamenty pod wzrost cen ropy. Inwestorzy liczą też na to, że cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach i Europie jest już zakończony, co ogranicza ryzyka dla światowej gospodarki.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 18-24 września 2023:

Poniedziałek
•    Polska – inflacja bazowa

Wtorek
•    Strefa euro – inflacja HICP

Środa
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja producencka
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych

Czwartek
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    Wielka Brytania - decyzja ws. stóp procentowych

Piątek
•    Japonia - decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu


Paliwa TotalEnergies - jakość i cena w trosce o Twój biznes

Pozostałe aktualności

Rosja produkuje mniej benzyny

Rosja produkuje mniej benzyny

Produkcja benzyny w Rosji spada trzeci tydzień z rzędu. W ciągu ostatnich siedmiu dni obniżyła się ona o kolejne 2,5 proc. i osiągnęła poziom 740,4 tys. ton, podała agencja Interfax po analizie informacji Rosstatu.

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

USA, Europa i Chiny przejmą rynek wodoru do 2030 roku

Stany Zjednoczone, Europa i Chiny do końca dekady zapewnią 80 proc. produkcji wodoru dzięki zachętom podatkowym i dotacjom rządowym – uważają eksperci z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Rosja w kwietniu przekroczyła ustalony limit wydobycia ropy

Rosja w kwietniu przekroczyła ustalony limit wydobycia ropy

Kwietniowa produkcja ropy w Rosji okazała się wyższa od poziomu ustalonego przez OPEC+, ale Federacja Rosyjska będzie w stanie to zrekompensować w przyszłych okresach.

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Ile wynosi rzeczywiste wydobycie Nigerii?

Dwie odrębne agencje regulujące nigeryjski przemysł naftowy przedstawiły skrajnie różne dane dotyczące faktycznej produkcji ropy w kraju.

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Lukoil Neftohim Burgas przeszedł na kazachską ropę

Rafineria Lukoil w Burgas zwiększyła dostawy ropy naftowej z Kazachstanu. W maju 2024 r. zakład przerobił już 80,4 tys. bbl/d gatunku KEBCO przy łącznym wolumenie przerobu na poziomie 130 tys. bbl/d.

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

W kwietniu Norwegia zwiększyła wydobycie ropy i gazu

Kwietniowa produkcja gazu w Norwegii nieznacznie wzrosła – o 1,3 proc. rok do roku, osiągając 10,4 mld m sześc., wynika z danych statystycznych kraju. Norweski rząd prognozował wydobycie gazu w kwietniu na poziomie 9,72 mld m sześc.