e-petrol.pl: paliwowy ewenement

Sytuacja cenowa na rynku paliw w Polsce nie przestaje zaskakiwać. Baryłka ropy naftowej kosztuje około 90 dolarów, europejskie notowania paliw zbliżają się do tegorocznych maksimów a złotówka słabnie w relacji do dolara. Początek września na stacjach paliw przynosi jednak obniżki cen.

e-petrol.pl: paliwowy ewenement
Rozdźwięk pomiędzy krajowym rynkiem paliw a sytuacją na światowych giełdach naftowych staje się coraz wyraźniejszy. Notowany w Polsce spadek cen w hurcie i detalu, przy drożejącej ropie i produktach naftowych na świecie powoduje, że import stał się nieopłacalny i coraz częściej w przestrzeni medialnej padają pytania o zagrożenia związane z brakiem paliwa na stacjach.

Obniżki w hurtowych cennikach producentów

Na przestrzeni mijającego tygodnia w oficjalnych cennikach rafinerii dominowały obniżki. Wyraźnie potaniała w nich 95-oktanowa benzyna. Metr sześcienny tego paliwa jest dzisiaj przez producentów wyceniany średnio na 5130,60 zł i jest to cena o 260,60 zł niższa niż notowanie z końca sierpnia. Olej napędowy od początku miesiąca potaniał o 134 złote i średnio w internetowych cennikach rafinerii kosztuje aktualnie 5048,00 zł/metr sześcienny.

Prawdziwym ewenementem jest widoczna aktualnie cenowa relacja oleju napędowego w Polsce i na rynkach zagranicznych – krajowa produkcja diesla jest wyceniana praktycznie poniżej europejskich notowań.

Powrót do szkoły z tańszym paliwem

Przecena na rynku paliw dotarła też na stacje. Na początku września zanotowaliśmy spadek detalicznych cen benzyny i oleju napędowego, choć w tym wypadku warto pamiętać o wygasających wakacyjnych rabatach, które przez ostatnie dwa miesiące pozwalały części kierowców zaoszczędzić na tankowaniu. W mijającym tygodniu średnia detaliczna cena 95-oktanowej benzyny spadła o 8 groszy do poziomu 6,60 zł/l. Olej napędowy potaniał o 6 groszy i litr tego paliwa kosztuje średnio 6,43 zł. W górę poszły jedynie notowania autogazu, który po 6-groszowej podwyżce jest średnio wyceniany na 2,82 zł/l.

Biorąc pod uwagę kierunek zmian w hurcie, w przyszłym tygodniu obniżki na stacjach mogą się jeszcze pogłębić. Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,51-6,62 zł/l dla 95-oktanowej benzyn, dla diesla 6,33-6,45 zł/l a dla autogazu 2,78-2,85 zł/l.

Do 90 dolarów (i z powrotem?)

W tym tygodniu ropa sięgnęła 10-miesięcznego maksimum cen, przebijając psychologiczną granicę 90 dolarów za baryłkę, jednak z perspektywy końca tygodnia wcale nie jest pewne, że będzie to stan trwały. Słabość gospodarki Chin a także mocna pozycja amerykańskiej waluty ograniczają perspektywę wzrostów, które zawdzięczaliśmy w głównej mierze decyzjom Rijadu i Moskwy o niższych wolumenach eksportu w kolejnych miesiącach. 

Ze strony Arabii Saudyjskiej w tym tygodniu padła deklaracja dobrowolnego ograniczenia wydobycia ropy o 1 mln baryłek dziennie do końca 2023 roku. W przypadku Rosji ogłoszono przedłużenie cięć eksportu ropy o 300 tys. baryłek dziennie do grudnia tego roku. Wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak stwierdził, że utrzymując dobrowolne ograniczenia eksportu, Rosja w dalszym ciągu przyczynia się do utrzymania stabilności na światowym rynku surowcowym.

Wprawdzie po decyzji liderów OPEC+ analitycy (m.in. Goldman Sachs) sugerowali, ze skutkiem tego będzie podwyższenie prognoz cen ropy. Eksperci Goldmana podali, że cena ropy Brent w grudniu 2023 roku może być o 2 USD wyższa od obecnej prognozy banku wynoszącej 86 USD za baryłkę.

Obecnie jednak – zwłaszcza po kolejnych danych z Chin i widocznej nieskuteczności deklarowanego wsparcia fiskalnego gospodarki Państwa Środka – optymizm nieco słabnie. Wartym uwagi jest w tym kontekście głos globalnego tradera surowcowego - firmy Gunvor, która oczekuje odwrócenia trendu zwyżkowego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Zdaniem traderów istnieje groźba „istotnej korekty” w IV kwartale tego roku lub na początku 2024 roku – surowiec może sięgnąć poziomu 71–72 USD za baryłkę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Oprac. Grzegorz Maziak, dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 11 - 17 września 2023:

Wtorek
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
Środa
  • Wlk. Brytania - produkcja przemysłowa
  • Strefa Euro - produkcja przemysłowa
  • USA - inflacja konsumencka
Czwartek
  • Japonia - produkcja przemysłowa 
  • USA - inflacja producencka
Piątek
  • Strefa Euro - bilans handlu zagranicznego
  • USA - ceny importu i eksportu
  • USA - produkcja przemysłowa 

Pozostałe aktualności

Problemy TotalEnergies w Port Arthur w Teksasie

Problemy TotalEnergies w Port Arthur w Teksasie

Agencja Reutera podała, że w piątek w rafinerii należącej do TotalEnergies jednostka destylacji ropy naftowej (CDU) o wydajności 238 tys. baryłek dziennie (bpd) została zamknięta.

Chiny twierdzą, że rynek wciąż będzie potrzebował paliw kopalnych

Chiny twierdzą, że rynek wciąż będzie potrzebował paliw kopalnych

Wycofywanie paliw kopalnych jest nierealne, ponieważ ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel będą w dalszym ciągu odgrywać kluczową rolę w globalnych dostawach energii i bezpieczeństwie energetycznym, powiedział specjalny wysłannik Chin ds. klimatu Xie Zhenhua w przemówieniu, do którego dostęp uzyskała agencja Reutera.

USA i Kanada zajmą miejsce Rosji i Arabii Saudyjskiej?

USA i Kanada zajmą miejsce Rosji i Arabii Saudyjskiej?

Bloomberg donosi, że kanadyjskie dostawy ropy z amerykańskich terminali w Zatoce Meksykańskiej mogą wzrosnąć w przyszłym miesiącu. W październiku wolumen dostaw ze złóż z tego rejonu może wzrosnąć 6-krotnie, do poziomu 11 mln baryłek.

W stolicy Wielkopolski zatankujemy wodór

W stolicy Wielkopolski zatankujemy wodór

Orlen poinformował, że klienci wkrótce będą mogli zatankować nowe, ekologiczne paliwo. Koncern rozpoczął w Poznaniu testy swojej pierwszej w Polsce, ogólnodostępnej całodobowej stacji wodorowej, która będzie zasilać samochody osobowe, ciężarowe, a przede wszystkim miejskie autobusy.

Węgry otrzymają dostawy ropy i gazu z Rosji

Węgry otrzymają dostawy ropy i gazu z Rosji

Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjártó poinformował, że otrzymał gwarancje od ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, że dostawy rosyjskich surowców energetycznych będą kontynuowane zgodnie z warunkami zawartych wcześniej kontraktów.

Przez porty w Noworosyjsku i Primorsku nie płyną paliwa

Przez porty w Noworosyjsku i Primorsku nie płyną paliwa

Od piątku spółka Transnieft wstrzymała w portach Noworosyjsk i Primorsk załadunek na eksport oleju napędowego, który docierał tam rurociągami produktowymi Południe i Północ – powiedział przedstawiciel firmy Igor Demin.