e-petrol.pl: pożegnanie z wakacyjnymi promocjami

W trakcie tegorocznych wakacji ceny paliw na stacjach wzrosły na stacjach łącznie o około 20 groszy na litrze - podwyżki wprowadzane były jednak systematycznie o kilka groszy co tydzień i przez to nie były zbytnio dotkliwe. Dodatkowo kierowcy korzystający z programów lojalnościowych sieci stacji paliw mogli w lipcu i sierpniu całkiem sporo zaoszczędzić. Dzięki wakacyjnym programom rabatowym koszt paliwa mógł zostać obniżony nawet o kilkanaście złotych przy tankowaniu pełnego baku. Warto jednak mieć na uwadze, że promocje wygasają w tym tygodniu.

Zgodnie z prognozami cen paliw e-petrol.pl z ubiegłego piątku, w tym tygodniu rafinerie w praktyce w bardzo niewielkim zakresie zmieniały ceny dla odbiorców hurtowych. Polscy producenci PKN Orlen oraz Saudi Aramco od ubiegłej soboty co prawda aż pięciokrotnie zmieniali cenniki paliw, ale w efekcie korekt cenowych dziś średnia cena benzyny bezołowiowej w hurcie wynosi 5408,80 zł netto za 1000 litrów – to tylko o 5 zł więcej niż przed tygodniem. Nieco bardziej podrożał olej napędowy, którego cena wzrosła o 43 zł na metrze sześc., aktualnie w hurcie paliwo to jest o 160 zł tańsze od benzyny i dziś jego średnia cena wynosi 5248 zł za 1000 l. W przypadku oleju opałowego lekkiego obserwujemy systematyczne podwyżki. W tym tygodniu cena tego paliwa wzrosła o 92 zł na metrze sześć., a przez ostatni miesiąc paliwo to podrożało aż o 400 zł netto i dziś rafinerie żądają za 1000 l oleju opałowego lekkiego przeciętnie 4599,60 zł netto.

Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce, przeprowadzonej przez e-petrol.pl w połowie tego tygodnia wynika, że średnie ceny na stacjach nie uległy większej zmianie. W tym tygodniu korekta ceny wyniosła 1 grosz na litrze obu gatunków benzyn, olej napędowy nie zmienił swojej ceny, a autogaz potaniał o 3 gr na litrze. Średni wydatek za benzynę 95 w tym tygodniu wynosi 6,65 zł i 6,45 za litr oleju napędowego, w przypadku LPG za litr tego najtańszego paliwa trzeba było wydać 2,75 zł.

Czekają nas niewielkie zmiany w hurcie i detalu

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Saudi Aramco wprowadzą kolejne zmiany do swoich cenników hurtowych - ich skala powinna być jednak ograniczona. Paliwa napędowe mogą w sumie do połowy przyszłego tygodnia podrożeć o kilkanaście złotych na 1000 litrów, z większą zmianą muszą się liczyć natomiast nabywcy olejów grzewczych.

Sytuacja na rynku paliw, szczególnie podczas ostatnich wakacji, wyraźnie pokazała, że podwyżki czy spadki cen u producentów paliw nie od razu przenoszą się na stacje tankowania, a w tym roku dodatkowo nie mieliśmy do czynienia ze skokowymi zmianami cen hurtowych, dlatego ostatni wakacyjny tydzień powinien przynieść jeszcze stabilizację cen na poziomach podobnych do obecnych.

Najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 6,65-6,75 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 6,44-6,54 zł/l. Tradycyjnie już najmniejsze wahania cen dotyczyć będą autogazu – w przyszłym tygodniu przeciętnie za litr tego paliwa będzie się płacić 2,71-2,78 zł.

Pisząc o prognozowanych czy też realnych poziomach cenowych zawsze wskazujemy podstawowe ceny bez zniżek, a te podczas tegorocznych wakacji pozwalały na większości dużych sieciowych stacji obniżyć ceny z pylonów o 30 groszy, a czasem i więcej na każdym zatankowanym litrze benzyny czy diesla. Warto mieć na uwadze, że na większości stacji wakacyjne programy rabatowe mają się zakończyć 31 sierpnia 2023 r. także, pomimo tego, że e-petrol.pl nie prognozuje większych zmian w cenach detalicznych, to i tak warto zatankować przed przyszłym weekendem.Tydzień bez optymizmu 

Ostatnie dni upływają pod znakiem pesymizmu związanego ze słabym poziomem reakcji gospodarki chińskiej na zapowiedzi wsparcia ze strony władz. Miało to przyspieszyć wyjście gospodarki chińskiej z „popandemicznego stuporu” i przez wszystkich analityków było postrzegane jako ewentualny motor dla wzrostu cen i konsumpcji surowca i paliw w drugiej połowie tego roku. W ostatnich dniach nadzieje te bledną, a dodatkowe emocje wiążą się z dzisiejszym wystąpieniem szefa Fed, który także może ostudzić nadzieje na dynamiczne zmiany w kolejnych tygodniach.    

Nieco odmienne stanowisko zaprezentowali w ostatnich dniach analitycy Goldman Sachs, którzy podnieśli prognozy dotyczące ceny ropy do końca 2023 r. Zdaniem banku "niższe zapasy komercyjne w OECD mogą dodać 2 dolary do prognozy Brent na koniec 2023 r. wynoszącej 86 dolarów za baryłkę". Goldman wiąże ryzyko wzrostowe z niższymi dostawami z państw OPEC+ oraz z perspektywą dalszego zaangażowania Arabii Saudyjskiej w cięcia produkcji.

W mijającym tygodniu ważne głosy dotyczące zmian podaży surowca na rynku światowym docierały z krajów, które z racji problemów politycznych i gospodarczych nie eksportują ropy w dawnych ilościach. Wśród nich należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na Iran, który ogłosił, że planuje do końca września zwiększyć wydobycie ropy do 3,4 mln baryłek dziennie. Ma to nastąpić mimo obowiązujących amerykańskich sankcji i może oznaczać większy napływ irańskiej ropy m.in. na rynki azjatyckie. Na uwagę zasługuje także trwająca runda rozmów o przywróceniu eksportu ropy z irackiego Kurdystanu przez turecki port Ceyhan. Problem w tej części Azji trwa od marca, a przed zamknięciem przesyłu ropy ropociągiem Kirkuk-Ceyhan do Turcji Kurdystan dostarczał na rynek światowy według różnych szacunków od 400 do 450 tys. baryłek ropy dziennie. Uruchomienie dostaw także pozycjonowałoby Irak wyżej w globalnej tabeli eksporterów surowca. W tej sytuacji powrotu dużego eksportu z Iranu i Iraku - choć na razie jedynie hipotetycznej - niewykluczone, że redukcje poczynione przez Arabię Saudyjską i Rosję odpowiednio o 1 milion baryłek dziennie i 500 tys. baryłek dziennie nie będą wystarczajacym stymulatorem dla cen ropy.

Oprac. Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 28 sierpnia - 3 września 2023:

Poniedziałek
  • Wlk. Brytania - Letnie Święto Bankowe - dzień wolny
Wtorek
  • USA - indeks cen domów S&P/Case-Shiller
  • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
  • Strefa Euro - koniunktura gospodarcza
  • USA - Produkt Krajowy Brutto rew.
Czwartek
  • Japonia - Produkcja przemysłowa wst.
  • USA - Raport nt. wydatków Amerykanów
Piątek
  • Francja - indeks PMI dla przemysłu
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu
  • USA - indeks PMI dla przemysłu 
Program Partnerski ENERGIA PALIW