e-petrol.pl: na horyzoncie cenowa stabilność?

W mijającym tygodniu potaniał wyraźnie olej napędowy - wydaje się niestety mało prawdopodobne, żeby analogiczna zmiana powtórzyła się w nadchodzących dniach.

Warto przypomnieć, że dzisiaj także upływa rocznica rozpoczęcia pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę (choć działania wojenne toczą się od 2014 roku), a to wydarzenie zmieniło zdecydowanie także realia rynku naftowego i paliwowego w naszej części świata. 

Wyniki Orlenu zamykają tydzień

Dzisiaj podane zostały do publicznej wiadomości dane dotyczące przychodów koncernu w minioinym roku, a te sięgnęły 278,5 mld zł, zysk netto wyniósł 21,5 mld zł. Był to pierwszy raz, w którym łącznie zaprezentowano wyniki uwzględniające działalność czterech firm: PKN Orlen, Energa, Lotos oraz PGNiG. Jak zauważył prezes Grupy, Daniel Obajtek: Wyniki za czwarty kwartał jednoznacznie pokazują, że połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG miało sens i już przynosi wymierne rezultaty. Powstał silny koncern o mocnych fundamentach, gwarantujących stabilność finansową oraz trwałą wartość i potencjał do dalszych zysków dla akcjonariuszy. W 2023 roku grupa chce aż 36 mld zł zainwestować w zagadnienia transformacji energetycznej, w tym rozwój energetyki odnawialnej oraz zeroemisyjnej technologii jądrowej. 

Rafinerie bez dużych zmian cen hurtowych

W ostatnich dniach zmiany cen hurtowych nie były przesadnie znaczące dla benzyn - aktualnie metr sześc. Pb98 kosztuje 5644 zł, czyli o 18 zł więcej niż w zeszły weekend. Benzyna Pb95 potaniała o blisko 51 zł, do poziomu 5307 zł/m sześc. Większy spadek dało się zauważyć w cenach diesla - jego aktualna średnia cena wynosi 5685 zł/m sześc., a więc o 119 zł mniej niż w minioną sobotę.  

Jakie prognozy dla cen w detalu?

W okresie między 27 lutego i 5 marca spodziewamy się, że ceny na polskich stacjach paliw wynosić będą dla benzyny 98-oktanowej 7,30-7,42 zł/l, a w przypadku benzyny Pb95 znajdą się w przedziale 6,65-6,76 zł/l. Nie będzie już także kolejnej obniżki w średnich cenach oleju napędowego, który może kosztować 7,23-7,34 zł/l. Stabilność dotyczyć może także autogazu, dla którego stacyjne ceny wynosić będą 3,22-3,28 zł/l.


Przecena na rynku naftowym hamuje

Obserwowana od połowy lutego spadkowa tendencja na rynku ropy w tym tygodniu wyhamowała. W jego pierwszej połowie na giełdzie naftowej w Londynie utrzymywała się przewaga podaży i notowania ropy Brent traciły na wartości - najtaniej baryłkę surowca można było kupić w środę, kiedy kosztowała jedyne 80,43 USD. Przed weekendem do głosu doszli jednak kupujący i większość strat została odrobiona. W piątkowe przedpołudnie notowania surowca wahają się w rejonie 83 dolarów i są na poziomie zbliżonym do zamknięcia poprzedniego tygodnia.

Mijający tydzień na rynku naftowym miał dwa oblicza. W jego pierwszej części dominowały obawy o sytuację gospodarczą, napędzane m.in. polityką wysokich stóp procentowych wdrażanych przez banki centralne w różnych częściach świata w ramach walki z inflacją. Inwestorzy z niepokojem czekali na zaplanowaną na środę publikację protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiego Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku, gdzie oczekiwano sygnałów wskazujących na gotowość do dalszego podnoszenia stóp procentowych za oceanem. Zapiski z posiedzenia Fed nie dały jednak żadnych istotnych wskazówek i końcówka tygodnia przyniosła odreagowanie spadków na rynku naftowym.

W odrabianiu strat nie przeszkodziły nawet publikowane wyjątkowo w czwartek dane Departamentu Energii na temat zmiany poziomu zapasów ropy i paliw w USA, w których zobaczyliśmy dalszy wyraźny wzrost rezerw ropy.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 lutego – 5 marca 2023:

Wtorek
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska - PKB

Środa
•    Japonia – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – Polska PMI dla przemysłu
•    Strefa euro – Polska PMI dla przemysłu
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    USA – indeks ISM dla przemysłu

Czwartek
•    Strefa euro – inflacja producencka
•    Strefa euro – protokół z posiedzenia EBC

Piątek
•    Włochy - PKB
•    USA – indeks ISM dla usług

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą.

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Zakaz eksportu paliw z Kazachstanu transportem drogowym został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

Z przyczyn technicznych władze USA mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać spadających cen surowców w celu uzupełnienia wyczerpanych rezerw – podała agencja Bloomberg.

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

W poniedziałek dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.