e-petrol.pl: unijne embargo na paliwa z Rosji niepokoi kierowców

Ceny paliw na stacjach rosną, a kierowcy obawiają się, że w związku z unijnym zakazem importu rosyjskich produktów naftowych, to dopiero początek ich problemów. Uspokajamy – w najbliższych dniach nie spodziewamy się skokowych podwyżek na detalicznym rynku paliw.

e-petrol.pl: unijne embargo na paliwa z Rosji niepokoi kierowców
Przełom stycznia i lutego przyniósł mocny wzrost kosztów tankowania benzyn, które są obecnie na najwyższym poziomie od października ubiegłego roku. Podrożał też diesel, ale tu podwyżka była umiarkowana. W przededniu unijnego embarga na rosyjskie paliwa są jednak powody do ostrożnego optymizmu - odwrócenie zwyżkowego trendu na hurtowym rynku paliw daje uzasadnione nadzieje na wyhamowanie wzrostu cen na stacjach.

Zaskakująca przecena w rafineriach

W ostatnich dniach w cennikach krajowych producentów paliw dominowały obniżki, które były odzwierciedleniem przeceny, z jaką mamy do czynienia na światowych giełdach produktów naftowych. Wyraźnie potaniał olej napędowy, którego notowania od poprzedniego piątku spadły aż o 324 zł. Metr sześcienny diesla aktualnie jest wyceniany na 5 889,60 zł i tak tanie to paliwo w hurcie ostatni raz było w pierwszych dniach marca ubiegłego roku. Benzyna 95-oktanowa na przestrzeni tygodnia potaniała o 133,20 zł i jej średnia cena w oficjalnych notowaniach producentów wynosi dzisiaj 5 311,20 zł.

Podwyżki na stacjach wyhamują

Mijający tydzień na detalicznym rynku paliw przyniósł zauważalny wzrost cen benzyn i 95-oktanowa odmiana tego paliwa podrożała aż o 9 groszy, do poziomu 6,68 zł/l. Więcej płacili też tankujący olej napędowy – tu podwyżka wyniosła 3 grosze - litr diesla kosztuje średnio w Polsce 7,65 zł. Nieprzerwanie od początku roku rosną koszty tankowania autogazu. W tym tygodniu LPG podrożało o 5 groszy do poziomu 3,25 zł/l. Pomimo tych podwyżek marże sprzedawców paliw utrzymują się na minimalnym poziomie, bo w ostatnim czasie wzrost cen na stacjach nie nadążał za zmianami obserwowanymi na rynku hurtowym.

I to właśnie z powodu niskich marż nasza prognoza dla detalicznego rynku paliw na drugi tydzień lutego, pomimo obniżek notowanych w rafineriach, zakłada jedynie stabilizację cen. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,65-6,79 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 7,57-7,70 zł/l, a dla autogazu 3,19-3,26 zł/l.


Europa nie obawia się embarga?

Wydarzeniem, które najbardziej będzie emocjonować rynki paliwowe w kolejnych dniach, jest początek europejskich sankcji odwetowych za rosyjską inwazję na Ukrainę – od niedzieli uruchamia się embargo i pułap cenowy na produkty rafinowane. „The New York Times” przypomina, że w embargu kluczowe jest uderzenie w zakupy rosyjskiego diesla, który „napędza nie tylko ciężarówki dostarczające towary, ale także ponad 40 procent samochodów w Unii Europejskiej”. Szacunki z ubiegłego roku mówiły nawet o połowie europejskiego importu oleju napędowego (około 700 tys.) baryłek dziennie. Wprawdzie takie ilości mogą być trudne do zastąpienia, jednak europejskie rafinerie wiedząc o zmianie prawnej przygotowywały się, budując swoje rezerwy, a także zaopatrując się w alternatywnych lokalizacjach. Dodatkowo niewykluczonym scenariuszem może być omijanie sankcji, bowiem monitoring pochodzenia paliw gotowych jest niemal niemożliwy. Co do limitu cenowego – w momencie przygotowywania tego tekstu nie był ustalony limit cenowy produktów rafinowanych. Wynika to z faktu, że inaczej niż w przypadku ropy naftowej, ceny wynikają z różnic w jakości (zawartość siarki). Wstępna propozycja UE wynosiła 100 USD za baryłkę oleju napędowego i 45 USD za baryłkę olejów opałowych.

Poza informacjami o embargu w mijającym tygodniu nie sposób pominąć spotkania ministrów z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, które ustaliło utrzymanie dotychczasowych poziomów wydobycia, co było zresztą przewidywane przez analityków.

Dużą niespodzianką w tym tygodniu były także dane o zapasach w USA, podane w środę przez Energy Information Administration. Rezerwy ropy zamiast zmniejszać się o milion baryłek wzrosły o 4,14 mln, co nie pozostało bez wpływu na ceny surowca na światowych rynkach. 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 6 - 12 lutego 2023:

Poniedziałek
  • Niemcy - zamówienia w przemyśle
  • Strefa Euro - sprzedaż detaliczna
Wtorek
  • Niemcy - produkcja przemysłowa
  • USA - bilans handlu zagranicznego
Czwartek
  • Niemcy - Inflacja konsumencka wst.
Piątek
  • Wlk. Brytania - Produkt Krajowy Brutto wst.
  • Indie - produkcja przemysłowa

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Kolejna firma straciła na handlu paliwami

Kolejna firma straciła na handlu paliwami

Sytuacja na hurtowym rynku paliw w III kwartale sprawiła, że po dziewięciu miesiącach tego roku Anwim wykazał stratę.

Rosja zwiększyła wykorzystanie rafinerii

Rosja zwiększyła wykorzystanie rafinerii

Po tym jak zniesiono zakaz eksportu benzyny i letniego oleju napędowego, rosyjskie firmy ponownie w większym zakresie zaczęły przerabiać ropę, zwiększając tym samym produkcję paliw silnikowych.

Pierwsza na świecie strategiczna rezerwa LNG

Pierwsza na świecie strategiczna rezerwa LNG

Japonia podjęła decyzję o utworzeniu pierwszej na świecie strategicznej rezerwy LNG. Na razie jednak plan zakłada zakup tylko jednego dodatkowego gazowca miesięcznie.

Miejsca na transfer przez Kanał Panamski zostaną zlicytowane

Miejsca na transfer przez Kanał Panamski zostaną zlicytowane

Zarząd Kanału Panamskiego ogłosił, że rozpoczyna aukcję, której celem jest usprawnienie, ale jednocześnie ograniczenie codziennych kursów statków.

Trudne warunki pogodowe zatrzymały tankowce w Noworosyjsku

Trudne warunki pogodowe zatrzymały tankowce w Noworosyjsku

Port Noworosyjsk na razie wstrzymał transport ropy – burze uniemożliwiają pracę na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego.

Arabia Saudyjska i Włochy omawiają wspólne inwestycje

Arabia Saudyjska i Włochy omawiają wspólne inwestycje

Włochy i Arabia Saudyjska omawiały w poniedziałek możliwości współpracy i inwestycji w sektorach naftowo-gazowym i wydobywczym, powiedział włoski minister przemysłu Adolfo Urso po spotkaniu z urzędnikami Arabii Saudyjskiej w Rijadzie.