e-petrol.pl: stabilna sytuacja na stacjach

W ostatnich dniach ceny hurtowe paliw na polskim rynku rosły - jednak nie na tyle drastycznie, aby powodować duży skok cen benzyn i diesla.

Nieco inaczej może wyglądać sytuacja cenowa autogazu - to paliwo drożało w ostatnich dniach na stacjach, a podwyżki tłumaczyć można zmianą stawek podatkowych po 1 stycznia 2023.

Rafinerie z lekką podwyżką

Ceny w rafineriach w ostatnich dniach (porównujemy z danymi z 6 stycznia) śladowo wzrosły - aktualnie benzyna 95-oktanowa kosztuje 5172 zł za metr sześc., a więc o 35 zł drożej niż w miniony piątek. W cenach oleju napędowego zwyżka to niecałe 26 zł, a średnia cena diesla wynosi 6070,8 zł/m sześc. Większa zmiana zwyżkowa w omawianym okresie dotyczy oleju opałowego - paliwo to kosztuje 4906 zł/m sześc., czyli o 59 zł więcej niż w ostatni piątek.

Jakie będą ceny w detalu?

W tygodniu między 16 i 22 stycznia 2023 ceny benzyny 98-oktanowej wynosić mogą na polskich stacjach 7,30-7,45 zł/l, a w przypadku najpopularniejszej benzyny Pb95 ceny ulokują się między 6,49 i 6,62 zł/l. W cenach oleju napędowego przedział cenowy wynosić może 7,59-7,72 zł/l. Dla autogazu spodziewany przez nas poziom cen wynosić będzie 3,13-3,25 zł/l.

Ropa naftowa odrabia noworoczne straty

W ostatnich dniach notowania surowca na giełdzie w Londynie miały jasno określony kierunek i każda sesja w tym tygodniu kończyła się wzrostem cen ropy. Czwartkowe zamknięcie na poziomie 84,03 USD/bbl było najwyższe od 2 stycznia. Dzisiaj przed południem za baryłkę ropy Brent kupujący płacili blisko 84,50 USD.

Motorem napędowym wzrostów na rynku naftowym jest optymizm związany z luzowaniem epidemicznych obostrzeń w Chinach w przeddzień obchodów Chińskiego Nowego Roku. Inwestorzy liczą na wyraźny wzrost popytu na paliwa, bo według prognoz mobilność Chińczyków w okresie obchodów tego święta ma być dwa razy większa niż przed rokiem. Skutki łagodzenia obostrzeń już teraz są widoczne w danych na temat ruchu ulicznego. Jak wskazują analitycy ANZ, w 15 chińskich miastach z największą liczbą zarejestrowanych samochodów korki były o 31 proc. większe niż przed tygodniem.

W obliczu spodziewanego wzrostu konsumpcji produktów naftowych w Chinach na drugi plan zeszły amerykańskie dane na temat zapasów, a te pokazały imponujący wzrost rezerw. Według rządowego raportu ilość zmagazynowanego surowca zwiększyła się na przestrzeni tygodnia aż o 19 mln baryłek.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 16-22 stycznia 2023:

Poniedziałek
•    Polska – inflacja bazowa

Wtorek
•    Chiny - PKB
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Niemcy – inflacja konsumencka

Środa
•    Japonia – decyzja ws. stóp procentowych
•    Strefa euro – inflacja konsumencka
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – Beżowa Księga

Czwartek
•    Strefa euro – protokół z posiedzenia ECB
•    USA – zmiana zapasów paliw

Piątek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą.

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Zakaz eksportu paliw z Kazachstanu transportem drogowym został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

Z przyczyn technicznych władze USA mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać spadających cen surowców w celu uzupełnienia wyczerpanych rezerw – podała agencja Bloomberg.

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

W poniedziałek dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.