e-petrol.pl: oczekujemy skoku cen

W tym tygodniu ceny paliw w hurcie wyraźnie wzrosły – to niestety złe rokowanie dla zmian, które zobaczymy na stacjach w kolejnych dniach.

Gwałtowne podwyżki na rynku międzynarodowym działają bardzo odczuwalnie na sytuację w Polsce – skokowe zmiany można wiązać m.in. z decyzją OPEC o zmniejszeniu produkcji w kolejnym miesiącu. W najbliższym czasie niestety o spadkach cen na pylonach stacji paliw trudno mówić.

Diesel wyrywa się w górę

Cenniki rafineryjne w ostatnich kliku dniach notowały dynamiczne skoki – w porównaniu z cenami z minionej soboty olej napędowy podrożał o 404 zł do poziomu 7381 zł na metrze sześc. Jeśli chodzi o olej opałowy, wyskok w górę wynosi w tym samym okresie 360 zł na metrze sześc. Paliwo to kosztuje dzisiaj 6055 zł. Jeśli chodzi o hurtowe ceny benzyn, są one wyższe od poziomów z ostatniego weekendu o blisko 100 zł – benzyna bezołowiowa 95-oktanowa kosztuje 6192 zł/m sześć. W przypadku Pb98 średnia cena tego paliwa dzisiaj to 6520 zł/m sześc.

Do jakich poziomów dojdą ceny stacyjne

Naturalną konsekwencją tak dużych zmian w hurcie będzie wystrzał w górę cen na polskich stacjach. Jeśli chodzi o benzynę 95 oktanową, spodziewamy się, że jej cena wyniesie 6,50-6,63 zł/l. Nieco mniej dotkliwie odczuwalna będzie zmiana w przypadku benzyny 98, na której marża jest nieco lepsza  - spodziewamy się, że cena ulokuje się w przedziale 7,21-7,34 zł/l. Dla diesla zmiana w górę będzie zdecydowanie bardziej odczuwalna – ceny tego paliwa sięgać mogą w okresie między 10 i 16 października przedziału 7,51-7,67 zł/l. Jedynie w przypadku autogazu możemy mówić o względnym spokoju – ceny tego paliwa mogą drożeć jedynie minimalnie  do poziomu 3,08-3,17 zł/.


Ropa naftowa drożeje po zaskoczeniu ze strony OPEC+

Każdą kolejną sesję w tym tygodniu notowania ropy na giełdzie w Londynie kończą na wyższym poziomie. Najmniej za baryłkę ropy Brent płacono w poniedziałkowy poranek, kiedy można było ją jeszcze kupić za niecałe 88 dolarów. W piątkowe przedpołudnie trzeba już za nią zapłacić blisko 95 dolarów.

Motorem napędowym wzrostu cen, jaki notowaliśmy w tym tygodniu na rynku naftowym, była zmiana polityki wydobycia przez OPEC+. Spotkanie producenckiej grupy odbyło się w środę, ale już na początku tygodnia pojawiły się spekulacje na temat możliwego cięcia limitów produkcji, które miało sięgnąć nawet miliona baryłek dziennie. Te spekulacje napędzały wzrost cen surowca już od poniedziałku, a ostateczne rozstrzygnięcia, które zapadły na spotkaniu OPEC+ w Wiedniu, dały kolejny impuls do wzrostów.

Producenci surowca zdecydowali się zmniejszyć obowiązujące limity wydobycia aż o 2 mln baryłek  od listopada br. i potwierdzili współpracę do końca grudnia 2023 r. Co prawda członkowie OPEC+ od dłuższego czasu i tak nie są w stanie wypełnić swoich produkcyjnych celów i faktyczny spadek podaży ropy będzie mniejszy - według saudyjskiego ministra ds. energii wyniesie od 1 miliona do 1,1 mln baryłek, ale ten ubytek skomplikuje i tak trudną sytuację z zaopatrzeniem rynku w surowiec i utrudni zachodnim gospodarkom walkę z inflacją.

Środowa decyzja OPEC+ jest nawet określana jako wypowiedzenie wojny Zachodowi i w Stanach Zjednoczonych już pojawiają się głosy mówiące o potrzebie przyspieszenia prac nad zmianą prawa antymonopolowego, która pozbawi immunitetu państwowe spółki z krajów należących do kartelu naftowego i da możliwość prokuratorowi generalnemu pozwania ich przed federalnym sądem w USA.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 10-16 października 2022:

Środa
•    Wielka Brytania – PKB
•    USA – inflacja producencka
•    USA – protokół z posiedzenia Fed

Czwartek
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    USA - inflacja konsumencka
•    USA – tygodniowa zmiana zapasów ropy i paliw

Piątek
•    Chiny – bilans handlu zagranicznego
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – sprzedaż detaliczna
Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ryzyko wyższych cen wciąż realne

e-petrol.pl: ryzyko wyższych cen wciąż realne

W tym tygodniu wyraźnie podrożały na polskim rynku benzyny. Tego rodzaju zmiany możliwe są jeszcze w kolejnych dniach, a na rynku międzynarodowym coraz głośniej mówi się o czynnikach mogących podbić ceny ropy. To zapewne nie będzie obojętne dla paliw w naszym kraju.

W 2023 roku przybyło stacji paliw

W 2023 roku przybyło stacji paliw

Polska Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) poinformowała, że w minionym roku liczba stacji paliw w Polsce wyniosła 7 915 wobec 7 898 punktów na koniec 2022 r. Liderem pozostał oczywiście Orlen, który w swoich barwach miał 1 929 stacji.

Szczegóły w sprawie wypłaconych zaliczek przez OTS z Grupy Orlen

Szczegóły w sprawie wypłaconych zaliczek przez OTS z Grupy Orlen

Biuro prasowe płockiego koncernu poinformowało Polską Agencję Prasową, że Orlen Trading Switzerland (OTS), wypłaciła od maja 2023 r. około 1,6 mld zł zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń, które trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował.

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

W rafinerii Dunaj na Węgrzech MOL uruchomił pilotażową instalację do produkcji zielonego wodoru o mocy 10 MW. Podano, że jest to obecnie największa instalacja w regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

Orlen ma napędzać transformację energetyczną

Orlen ma napędzać transformację energetyczną

Dzień po ogłoszeniu Ireneusza Fąfary nowym szefem Orlenu w liście do pracowników zachęcał ich on do współpracy przy stworzeniu Orlenu, który będzie europejskim liderem w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i będzie napędzał transformację energetyczną.

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC w swoim kwietniowym raporcie przewiduje wysokie zużycie produktów naftowych w miesiącach letnich, a już w drugim kwartale wzrośnie globalny popyt na paliwo lotnicze.