e-petrol.pl: cenowe odbicie na stacjach

Koniec września przynosi nielubiane przez kierowców wzrosty cen paliw na stacjach. Podwyżkom nie zapobiegł nawet spadek notowań ropy naftowej, bo w dużej mierze został on zniwelowany przez postępujące osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Wprawdzie tankowanie w porównaniu do poprzedniego tygodnia jest droższe o zaledwie kilka groszy, ale korekty w górę dotyczą wszystkich gatunków paliw. Największa, 7-groszowa zmiana dotyczy średniej ogólnopolskiej ceny benzyny Pb95, która wynosi aktualnie 6,29 zł/l. O dwa grosze natomiast podrożały olej napędowy i autogaz, kosztujące dziś przeciętnie 7,16 oraz 3,09 zł/l.

Na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, gdzie najmniej płaci się za zakup litra benzyny Pb95 oraz oleju napędowego: 6,23 i 7,10 zł/l. Tyle samo co w Wielkopolsce tankowanie "95-tki" kosztuje w województwie śląskim. LPG z ceną 2,95 zł/l jest najtańsze w województwie łódzkim, poza którym już tylko w województwie świętokrzyskim średnia cena autogazu, wynosząca 2,99 zł/l, znajduje się poniżej poziomu 3 zł.

W opozycji do wymienionych regionów Polski znajduje się Podlasie, gdzie tankowanie benzyny i diesla jest najdroższe, ponieważ te paliwa kosztują tam przeciętnie 6,32 i 7,23 zł/l (identyczna cena Pb95 obowiązuje też w województwie zachodniopomorskim). W dalszym ciągu za LPG najwięcej płaci się na Dolnym Śląsku - 3,28 zł/l.
Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024