e-petrol.pl: końcówka wakacji na plus

Nadchodzące dni to ostatnia okazja zatankowania z wakacyjnymi rabatami, jakie wprowadziły duże sieci stacyjne na polskim rynku. Warto ją wykorzystać, bo niestety wkrótce tankowanie oleju napędowego może okazać się znacznie kosztowniejsze.

Nie pojawiają się sugestie, jakoby wakacyjne rabaty w sieciach paliwowych mogły ulec przedłużeniu w swojej dotychczasowej formie, a więc okazja na zredukowanie wysokości rachunku może za chwilę wygasnąć. To ważne, bo przed nami wyraźne zmiany w górę.

Rafinerie podnoszą ceny

W tym tygodniu ceny benzyny 95-oktanowej w rafineryjnych cennikach nieznacznie wzrosły – metr sześcienny tego paliwa jest o 13 zł droższy niż w ubiegły weekend i kosztuje 6075 zł. W przypadku Pb98 udało się nawet nieznacznie obniżyć cenę – dzisiejsza średnia 6733 zł/m sześc. to o 24 zł mniej niż w minioną sobotę. 

Znacznie gorzej wygląda sytuacja na rynku oleju napędowego – to paliwo kosztuje dzisiaj w hurcie 7155 zł/m sześc., a więc mamy zwyżkę o 176 zł w stosunku do poprzedniego weekendu. Jeszcze przed dwoma tygodniami paliwo to było o niemal 10 proc. tańsze. W przypadku oleju opałowego mamy zmianę na plus o 160 zł na metrze sześc. wobec ostatniej soboty.

Alarm dla tankujących diesla

W okresie między 29 sierpnia i 4 września oczekujemy skokowej zwyżki cen oleju napędowego do poziomu 7,44-7,61 zł/l. To bezpośrednia konsekwencja tego, co dzieje się z dieslem w hurcie. A tam z kolei wpisuje się to w szerszy problem trudności zaopatrzenia rynku europejskiego w to paliwo – w dużej mierze importowane z Rosji. W okresie wzmożonego zapotrzebowania wakacyjnego i problemów związanych np. z niskim poziomem wody na Renie, który paraliżuje niemiecki transport paliwowy, problem drogiego diesla może narastać.

Pozostałe prognozy są łagodniejsze dla kieszeni

Jeśli chodzi o benzyny i autogaz, możemy mówić o zdecydowanie mniej skomplikowanej sytuacji. W przypadku benzyn – wakacje pożegnamy cenami na poziomie 7,42-7,58 dla odmiany 98-oktanowej i  6,53-6,66 zł dla Pb95. Autogaz pozostanie w najbliższym czasie na zbliżonych do obecnych poziomach wynoszących 3,14-3,23 zł/l.


Ropa Brent wraca na trzycyfrowe poziomy

Decydujący wpływ na kierunek zmian na rynku naftowym miała w mijającym tygodniu Arabia Saudyjska i zasygnalizowana przez nią możliwość cięcia wydobycia w ramach OPEC+. Taka perspektywa przełożyła się na wzrost notowań surowca na giełdzie naftowej w Londynie, które lokalne maksima ustanowiły w czwartek ponad poziomem 102 dolarów. W piątkowe przedpołudnie cena baryłki ropy Brent waha się wokół 100 dolarów.
Według Arabii Saudyjskiej inwestorzy nie dostrzegają w pełni ryzyka związanego z napiętą sytuacją na rynku fizycznych dostaw surowca, a ten rozdźwięk pomiędzy rynkowymi fundamentami a sytuacją na giełdach naftowych dobrze uwidacznia spadek cen ropy Brent w okolice poziomu 90 dolarów, obserwowany w ubiegłym tygodniu. W tej sytuacji Saudyjczycy zasygnalizowali możliwość cięcia wydobycia przez OPEC+, dając jasno do zrozumienia, jaki jest obecnie pułap cenowy akceptowany przez producentów.

Według obserwatorów rynku takie ograniczenie wydobycia w najbliższym czasie jest jednak mało prawdopodobne i jeśli dojdzie do skutku, to będzie raczej reakcją na porozumienie z Iranem. To właśnie perspektywa powrotu na rynek irańskiej ropy hamuje apetyt na wzrosty na rynku naftowym. Negocjacje cały czas trwają, ale w ostatnich dniach pojawiały się sygnały dające na nadzieję na ich pozytywne zakończenie.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 29 sierpnia - 4 września 2022:

Wtorek
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board

Środa
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – raport ADP
•    Polska – PKB
•    Polska inflacja konsumencka

Czwartek
•    Polska – indeks PMI dla przemysłu
•    Niemcy - indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks ISM dla przemysłu

Piątek
•    USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
•    USA – zamówienia w przemyśle

Zapraszamy na prezentację zakładu produkcyjnego I-MAXIMUM

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: benzyna znów drożeje

e-petrol.pl: benzyna znów drożeje

Kierowcy krótko cieszyli się z niższych kosztów tankowania. Zeszłotygodniowa obniżka cen benzyny okazała się jedynie chwilowa i w tym tygodniu popularna "95-tka" znów podrożała.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych dzieli Polaków

Rząd Donalda Tusk rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w Polsce. W mediach pojawiają się przeciwstawne opinie ekspertów rynku i polityków w tej sprawie. W sondażu IBRiS dla Radia ZET wypowiadający się Polacy także są podzieleni.

Orlen chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami

Orlen chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami

Zarząd Orlenu poinformował, że postanowił zaproponować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu spółki, by zysk netto za 2023 rok w wysokości 21 mld zł podzielić na dywidendę i kapitał zapasowy.

Wyciek oleju napędowego w bazie paliw

Wyciek oleju napędowego w bazie paliw

Do delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Toruniu wpłynęło zgłoszenie dotyczące uszkodzenia podziemnego rurociągu z paliwem na terenie Bazy Paliw w Zamku Bierzgłowskim.

Pożary zagrażają produkcji ropy w Kanadzie

Pożary zagrażają produkcji ropy w Kanadzie

Władze Alberty, gdzie wydobywa się kanadyjską ropę, wydały pierwszy w tym roku nakaz ewakuacji w związku z rozprzestrzenianiem się pożarów.

MAE spodziewa się wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych

MAE spodziewa się wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych

Choć branża motoryzacyjna obawia się spowolnienia sprzedaży na kluczowych rynkach, to Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w dalszym ciągu utrzymuje bardzo optymistyczne stanowisko w sprawie tempa rozwoju światowego rynku pojazdów elektrycznych.