e-petrol.pl: długi weekend bez ośmiu złotych za benzynę

Wprawdzie na wielu stacjach kolejna granica może być przełamana, jednak średnia ogólnopolska w tym tygodniu dla Pb95 nie przeskoczyła ponad 8 zł za litr i jest nawet o 1 grosz niższa niż w zeszłą środę.

Wprawdzie cena benzyn nieco wyhamowała w swoim podwyżkowym rajdzie, jednak olej napędowy podrożał od poprzedniego tygodnia o 23 grosze na litrze. Zgodnie z przewidywaniami potaniał natomiast autogaz – ta popularna alternatywa kosztuje dzisiaj 3,55 zł/l, czyli o 2 gr mniej niż tydzień temu.

Najtaniej w tym tygodniu można zatankować na Pomorzu (benzyna po 7,89 zł/l) oraz w województwie łódzkim (diesel za 7,69 zł/l). Rekordowo wysokie średnie wojewódzkie notowaliśmy dla benzyny na Podkarpaciu i Podlasiu (7,98 zł/l), a w przypadku oleju napędowego 7,77 zł/l płacą kierowcy w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Autogaz najtaniej sprzedawano w regionie świętokrzyskim (3,41 zł/l), a mieszkańcy Dolnego Śląska płacili za niego aż o 27 gr więcej.

Ceny w rafineriach nadal w górę

Wśród paliw w hurcie największa zwyżka dotyczy oleju opałowego - to paliwo od weekendu podrożało o niemal 218 zł na metrze sześc. do poziomu 6124,40 zł. W przypadku diesla od soboty mamy podwyżkę o prawie 95 zł. Metr sześc. tego paliwa kosztuje 7262,20 zł. W porównaniu z tym skokiem zmiana dla benzyny 95-oktanowej była umiarkowana. Dzisiejsza cena 7333,40 zł za metr sześc. jest jedynie o 19 zł wyższa niż w weekend. Jeśli choodzi o benzynę 98-oktanową, skok wyniósł 86 zł i cena tego paliwa to 8068,60 zł/m sześc.

Prognozy na długi weekend niezbyt optymistyczne

W kolejnych dniach spodziewamy się, że na wielu stacjach w okresie wzmożnego ruchu związanego z długim weekendem w okolicach święta Bożego Ciała ceny benzyny Pb95 będą wciąż utrzymywać się poniżej 8 zł/l. Ceny tego paliwa mogą znaleźć się w przedziale 7,92-8,05 zł. W przypadku benzyny 98-oktanowej zwyżki mogą spowodować, że na niektórych stacjach zapłacimy za to paliwo nawet ponad 8,65 zł/l. W przypadku cen diesla przewidujemy możliwość podwyżek - nawet do poziomu 7,87 zł/l. Jedynie dla autogazu oczekiwać można wyraźnej korekty w dół. Ceny LPG wyniosą 3,44-3,54 zł/l.Stabilizacja cen ropy na wysokim poziomie

Zwyżka cen ropy Brent wyhamowała, a kupujących zatrzymały okolice poziomu 125 dolarów. Notowania surowca na giełdzie w Londynie w ostatnich dniach nie mają jasno określonego kierunku zmian i wahają się w rejonie 120 dolarów.

Z jednej strony argumentów za wysokimi cenami na giełdach naftowych dostarczają problemy po stronie podaży surowca. Do znanych już wyzwań związanych z ograniczeniami w imporcie rosyjskiej ropy doszły w ostatnim czasie spadki wydobycia w Libii, która jest ważnym źródłem dostaw do Europy. Libijska produkcja, które jeszcze w zeszłym roku osiągała poziom 1,2 mln baryłek, obecnie ma sięgać jedynie około 100 tys. baryłek dziennie.

Relacja popytu i podaży na rynku naftowym nie jest jednak na tyle zła, żeby wzrost cen był kontynuowany i nie widzimy na razie próby ataku na tegoroczne maksima z początku marca. Do zahamowania zwyżki przyczyniają się niepewne perspektywy globalnej gospodarki, która musi mierzyć się z galopującą inflacją, a dodatkowe zagrożenie dla popytu na paliwa stanowi sytuacja epidemiczna w Chinach, gdzie znów pojawiają się nowe ogniska zachorowań na COVID-19. W próbie bicia cenowych rekordów na ryku ropy nie pomaga też spodziewana zmiana polityki monetarnej w USA, która może przekładać się na spowolnienie amerykańskiej gospodarki i umocnienie dolara.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 20-26 czerwca 2022:

Poniedziałek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja producencka

Wtorek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Środa
•    Polska – sprzedaż detaliczna

Czwartek
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – tygodniowa zmiana zapasów ropy i paliw
Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ryzyko wyższych cen wciąż realne

e-petrol.pl: ryzyko wyższych cen wciąż realne

W tym tygodniu wyraźnie podrożały na polskim rynku benzyny. Tego rodzaju zmiany możliwe są jeszcze w kolejnych dniach, a na rynku międzynarodowym coraz głośniej mówi się o czynnikach mogących podbić ceny ropy. To zapewne nie będzie obojętne dla paliw w naszym kraju.

W 2023 roku przybyło stacji paliw

W 2023 roku przybyło stacji paliw

Polska Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) poinformowała, że w minionym roku liczba stacji paliw w Polsce wyniosła 7 915 wobec 7 898 punktów na koniec 2022 r. Liderem pozostał oczywiście Orlen, który w swoich barwach miał 1 929 stacji.

Szczegóły w sprawie wypłaconych zaliczek przez OTS z Grupy Orlen

Szczegóły w sprawie wypłaconych zaliczek przez OTS z Grupy Orlen

Biuro prasowe płockiego koncernu poinformowało Polską Agencję Prasową, że Orlen Trading Switzerland (OTS), wypłaciła od maja 2023 r. około 1,6 mld zł zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń, które trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował.

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

W rafinerii Dunaj na Węgrzech MOL uruchomił pilotażową instalację do produkcji zielonego wodoru o mocy 10 MW. Podano, że jest to obecnie największa instalacja w regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

Orlen ma napędzać transformację energetyczną

Orlen ma napędzać transformację energetyczną

Dzień po ogłoszeniu Ireneusza Fąfary nowym szefem Orlenu w liście do pracowników zachęcał ich on do współpracy przy stworzeniu Orlenu, który będzie europejskim liderem w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i będzie napędzał transformację energetyczną.

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC w swoim kwietniowym raporcie przewiduje wysokie zużycie produktów naftowych w miesiącach letnich, a już w drugim kwartale wzrośnie globalny popyt na paliwo lotnicze.