e-petrol.pl: cena diesla znowu powyżej siedmiu złotych

Radość z obniżek na stacjach nie trwała długo i ceny paliw szybko odrobiły dużą część strat z połowy kwietnia. W mijającym tygodniu na stacjach najmocniej podrożał olej napędowy, ponownie zwiększając cenowy dystans do benzyny. Perspektywy na majówkę też nie wyglądają optymistycznie, bo w rafineriach utrzymują się wysokie ceny paliw.

Od początku 2022 r. na stacjach tankowanie 95-oktanowej benzyny jest tańsze niż tankowanie oleju napędowego. Aktualnie różnica wynosi 67 groszy. Do końca lutego przewaga cenowa benzyny była niewielka i wynosiła średnio 5 groszy na litrze paliwa, jednak w marcu wyraźnie się pogłębiła i na koniec poprzedniego miesiąca osiągnęła rekordowy poziom 99 groszy. Warto jednak pamiętać, że jeszcze rok temu to diesel był tańszym paliwem i średnio w 2021 r. był tańszy od benzyny o 8 groszy na litrze.

Stabilizacja cen w rafineriach

Notowania paliw w ofercie krajowych producentów w ostatnich dniach zmieniały się nieznacznie. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny, który w oficjalnych cennikach rafinerii jest wyceniany dzisiaj średnio na 5896,00 zł i jest o 38,40 zł droższy niż w ubiegły piątek. Potaniał za to olej napędowy i jego cena na przestrzeni tygodnia spadła o 31 złotych. Diesel przez krajowych producentów jest dzisiaj wyceniany na 6634,20 zł/metr sześcienny.

Majówka na stacjach będzie droga

Aż o 14 groszy wzrosła przez tydzień detaliczna cena oleju napędowego i za tankowanie diesla płacimy średnio 7,13 zł/l. Podrożała też benzyna, która po podwyżce 5 groszy kosztuje 6,46 zł/l. Ze zwyżkowego trendu wyłamał się jedynie autogaz. Średnia ogólnopolska cena LPG na stacjach to 3,64 zł/l. Tankowanie LPG jest o 3 grosze tańsze niż przed tygodniem.

Detaliczne ceny paliw przed długim majowym weekendem mogą być jeszcze wyższe, a koszty tankowania w ostatnich dniach kwietnia mogą być szczególnie bolesne, jeśli porównamy je z cenami sprzed roku, kiedy za litr benzyny płaciliśmy 5,26 zł a olej napędowy kosztował 5,19 zł/l. Prognozy e-petrol.pl na koniec kwietnia dla detalicznych cen paliw wyglądają następująco: 6,42-6,58 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,15-7,31 zł/l dla diesla i 3,60-3,69 zł/l dla LPG.

Zobacz komentarz wideoLibia, Chiny i zapasy w USA

W ostatnich dniach rynek światowy notował naprzemiennie spadki cen wynikające przede wszystkim z obaw o zapotrzebowanie ze strony rynku chińskiego wskutek kolejnej fali pandemii COVID-19 i zwyżki, które można wiązać z perspektywą embarga europejskiego na ropę z Rosji czy z doniesieniami o sytuacji w Libii. Kraj ten wstrzymał swoją produkcję największego pola naftowego i zawiesił eksport tłumacząc to stanem siły wyższej. Problemy Libii to nie jedyny „deficyt” globalnej podaży. Poziom wydobycia krajów Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników (OPEC+) jest, jak podaje agencja Reutera, w marcu o 1,45 mln baryłek dziennie poniżej założonych celów produkcyjnych. To kłopotliwa informacja w warunkach poszukiwania alternatyw dla produkcji rosyjskiej, z której coraz większa liczba krajów zamierza rezygnować.

W tym tygodniu OPEC zakomunikował komitetowi sterującemu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że wzrost cen ropy był w dużej mierze spowodowany eskalacją konfliktu na Ukrainie. OPEC nie zamierza podjąć dalszych działań w celu zwiększenia podaży.

Sporym zaskoczeniem był w tym tygodniu odczyt o zapasach ropy podawany przez Energy Information Administration. W tygodniu zakończonym 15 kwietnia rezerwy surowcowej spadły o 8 mln baryłek do poziomu 413,7 mln baryłek, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o ponad 2 mln baryłek. Co istotne w obliczu niższej produkcji OPEC, ogłoszono też, że wydobycie w USA wzrosło, osiągając 11,9 mln baryłek dziennie, co było najwyższym poziomem od maja 2020 r. Rezerwy benzyn spadły o 761 tys. baryłek do poziomu 232,4 mln baryłek, a rezerwy destylatów o 2,7 miliona baryłek do 108,7 miliona baryłek – takich poziomów nie widziano tu od maja 2008 roku.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 25 kwietnia - 1 maja 2022:

Poniedziałek
 • Niemcy - indeks instytutu Ifo
Wtorek
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku wst.
 • USA - indeks cen domów S&P/Case-Shiller
 • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Czwartek
 • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
 • Strefa Euro - koniunktura gospodarcza
 • USA - Produkt Krajowy Brutto wst.
Piątek
 • Niemcy - Produkt Krajowy Brutto wst.
 • Szwajcaria - indeks instytutu KOF
 • Strefa Euro - Produkt Krajowy Brutto wst.
Sobota
 • Chiny - indeks PMI dla przemysłu wg CFLP
Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024

Pozostałe aktualności

Obowiązkowy system kaucyjny – apel organizacji branżowych

Obowiązkowy system kaucyjny – apel organizacji branżowych

Organizacje reprezentujące branżę producentów napojów (w tym wody, soki i piwa) oraz handel detaliczny popierają wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania po napojach, ale chcą opóźnienia w jego wprowadzeniu – nowym terminem miałby być styczeń 2026 r.

Ułatwienia dla korzystających z kart E100 na stacjach Moya

Ułatwienia dla korzystających z kart E100 na stacjach Moya

Międzynarodowy dostawca kart paliwowych i usług związanych z transportem - firma E100 poinformowała, że rozszerza współpracę z firmą Anwim S.A., operatorem ponad 450 stacji paliw Moya.

Rompetrol ze stratą w 2023 r.

Rompetrol ze stratą w 2023 r.

Rumuńska spółka Rompetrol Rafinare podała, że zakończyła ubiegły rok wstępną skonsolidowaną stratą netto w wysokości 270,5 mln USD (249,5 mln euro) w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 90,3 mln USD w 2022 r.

Co wywołało ograniczenia wydobycia ropy w Rosji?

Co wywołało ograniczenia wydobycia ropy w Rosji?

Pod koniec ubiegłego roku Rosja oświadczyła, że pogłębi cięcia eksportu do 500 tys. baryłek dziennie w pierwszym kwartale 2024 r. – przy czym maj i czerwiec 2023 r. będą referencyjnymi poziomami eksportu dla obniżki.

Saudyjczycy kupili dystrybutora paliw w Chile

Saudyjczycy kupili dystrybutora paliw w Chile

Saudi Aramco przejęło chilijską spółkę Esmax Distribucion SpA, która jest największym sprzedawcą detalicznym paliw i smarów w Chile.

PERN ma nowy zarząd

PERN ma nowy zarząd

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PERN, operatora przesyłowego ropy i paliw, dokonało korekt w składzie zarządu firmy.